Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů

Skutečný příběh současné Židovky. Deborah prožila celý svůj život ve fanatické náboženské sektě chasidských Židů v americkém Williamsburgu. Bylo jí diktováno, jak se bude oblékat, co bude smět číst a koho si v sedmnácti letech vezme za muže. Jednoho dne se však dívka svému naplánovanému osudu vzepřela a rozhodla se vzít život do vlastních rukou. Strhující životopis Deborah Feldman se rázem po vydání stal bestsellerem a byl zfilmován společností Netflix....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453465/big_unorthodox-HaX-453465.jpg 4.282
Literatura světová, Náboženství, Biografie a memoáry

Vydáno: , XYZ (ČR)

Unorthodox: the scandalous rejection of my hasidic roots, 2012

Kniha Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů

čef

V televizním seriálu na toto téma jde více o napínavý děj, v této knize, s příběhem malinko odlišným, spíše o city. V každém případě jsou to oboje skvělá svědectví o tom, jak to v židovské sektě chodí, samozřejmě stejně blbě jako v křesťanské nebo kdekoli jinde, kde se provozuje fanatismus všeho druhu. Stojí za to si knihu přečíst a není na škodu i zhlédnout sérii Netflixu.

VendulaB

Kniha je velmi zajímavá a atraktivní díky svému tématu, tím, jak popisuje tajuplný život v ortodoxní židovské komunitě v současném NY. Způsob zpracování a vyprávění příběhu mi ovšem moc nesedl, celé mi to přišlo spíše jako terapeutický deník, výkřik člověka, který ze sebe potřebuje vypsat svá traumata, než jako literární dílo.

lenkaabooks

Je zajímavé jak znovu nás překvapí životy jiných lidí. Chasidští Židé - uzavřená komunita v Brooklynu, se svými pro nás předpotopními názory a pravidly o tom jak se oblékat, jak mluvit, kdy a za koho se vdát či oženit, jaké knihy číst. Deborah už od dětství ví že chce víc, brzké manželství bez lásky ani slepá poslušnost víře to nejsou. Kniha se mi zpočátku četla zdlouhavě, spousta faktů, pak manželství a rychlý konec - ten bych naopak brala propracovanější.
Jsem zvědavá na zfilmovanou verzi.

vivalamuff

Silný příběh. Byla jsem zvědavá na zpracování knihy. Nejdříve jsem totiž viděla seriál na Netflixu. Zaujal mě v pozitivním i negativním smyslu. Knížka je trošku jinačí. Jsem ráda, že takové příběhy vycházejí. Člověk si pak vážně uvědomí, že může být rád do jaké doby a komunity se narodil. Tenhle extrémní způsob života je fakt šílený. Autorce fandím.

ela2710

Neortodoxná v sebe ukrýva silný príbeh dievčatka/ženy, ktorá sa chce oslobodiť z područia komunity satmárskych židov, kde platia pravidlá, ktoré značne obmedzujú slobodu a základné ľudské práva. V podstate ju v tom náboženstve nik nasilu nedrží, no ak niekto od narodenia vyrastá v takejto komunite, je náročné pretrhnúť väzby, najmä tie rodinné, keďže nik z rodiny takéto rozhodnutie nebude akceptovať. Nikdy som sa o toto náboženstvo nejako extrémne nezaujímala, preto pre mňa bolo veľa informácii úplne nových a veľa krát som aj pogooglila, aby som niektorým veciam viac pochopila. Deborah sa už v podstate od detstva zaujímala aj o veci, ktoré jej náboženstvo zakazovalo. V podvedomí bola vlastne ,,rozhodnutá" už dávnejšie, akurát, že dieťa veľa nezmôže a dúfala, že manželstvom sa jej ujde trošku väčšia sloboda, čo sa nestane a aj neskôr už ako dospelá žena mala obavy, ako to celé dopadne a ako to ovplyvní jej život. Čo ma trošku mrzí je, že mi nesadol štýl písania, príbeh sa mi páčil, no čítal sa mi dlhšie. Tiež som si myslela, že uvedie viac informácii o jej živote po odchode a tiež viac o tom, ako sa jej podarilo získať syna do opatery. Veľmi sa mi páčil jej doslov, vlastne ona na židovskú vieru nezanevrela úplne, berie ju ako svoju súčasť, ale mrzí ju, že sa tam rokmi nedejú žiadne zmeny, reformy, a ľudia v komunite žijú bez základných práv -a to aj muži, ale hlavne ženy a deti. Určite siahnem aj po iných príbehoch s podobnou tematikou.

Jana283

Knížka je velmi podrobná a bez velkých emocí popisuje život děvčátka, dívky, mladé ženy v ortodoxní chasidské komunitě . Jednoduchý přímočarý způsob vyprávění , o to víc emocí vyvolává.
Vytrhnout kořeny je vždy těžké a bolestné. Odejít sama , s dítětem, bez peněz, bez možnosti o kohokoli se opřít… to je obdivuhodné. Doufám, že tato kniha dodá sílu a odvahu těm, kteří touží změnit svůj život.

L.Helena

Viděla jsem první díl minisérie na Netflixu, hodně mě zaujal, ale chtěla jsem si napřed přečíst knihu. Právě jsem ji dočetla, ale musím přiznat, že se mi nečetla lehko. Zpočátku mě spíš nebavila, často jsem ji odkládala, hlavně kvůli formě, jakou je kniha psaná, ačkoli svým obsahem je naopak velmi pozoruhodná. Jde o jedinečný náhled do jiné kultury, nebo přesněji do úzké sekty či komunity se striktními pravidly v rámci této kultury. Obdivuji autorku za její odvahu se osvobodit a navíc ještě své nelehké zkušenosti zveřejnit. Za to by si určitě zasloužila plný počet hvězdiček, bohužel, jak jsem již psala, kniha samotná mě díky stylu vyprávění naplno chytla až tak ve druhé půlce. Hodně zajímavý je také doslov a závěrečný rozhovor s autorkou.
Tak, teď se jdu dodívat na ten seriál.

Sirina

Mám za sebou knihu i seriál. Každé má něco do sebe. Je mi záhadou, jak v dnešní době ještě může existovat takhle extrémní způsob života. Jsem ráda, že autorka tuhle knihu napsala a rozvířila tak vody.