Unorthodox

Skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Skutečný příběh současné Židovky Deborah prožila celý svůj život ve fanatické náboženské sektě chasidských Židů v americkém Williamsburgu. Bylo jí diktováno, jak se bude oblékat, co bude smět číst a koho si v sedmnácti letech vezme za muže. Jednoho dne se však dívka svému naplánovanému osudu vzepřela a rozhodla se vzít život do vlastních rukou. Strhující životopis Deborah Feldman se rázem po vydání stal bestsellerem a byl zfilmován společností Netflix....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453465/unorthodox-HaX-453465.jpg 4.336
Literatura světová, Náboženství, Biografie a memoáry
Vydáno, XYZ (ČR)

Unorthodox: the scandalous rejection of my hasidic roots, 2012

Kniha Unorthodox

Tyn_a

Jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky. Je plná přesvědčení, touhy po jiném, šťastnějším životě, částečně i nucené nevinnosti, neobjevené lásky.

Bylo "fajn" zjistit, jak lidé v této komunitě žijí, jak komunikují a jaké dodržují zvyky. Uvědomila jsem si, že svoboda jako taková, pro ně musí být naprostý luxus. Když čtu příběhy, podobné tomuhle, mám tendenci se do postav vcítit, nezáměrně.
U hlavní postavy jsem cítila lítost. Lítost proto, že chce být v odlišném světě, ale není jí to dopřáno, chce žít svůj život naprosto odlišně, ale celý svůj život má již předurčený.
Jenže ona se vzepřela, rozhodla se žít jinak, tak, jak chce ona.
Objevila svobodu a nehodlala se jí jen tak vzdát.

"Až vás bude někdo přesvědčovat, abyste byli něčím, čím nejste, doufám, že i vy najdete odvahu se ozvat".

Obdivuji silné ženy a taky neskutečně obdivuji to, že sebrala svoji odvahu a odhodlala se napsat tak silný a motivující příběh.

kalinkacz

Tento životopisný příběh samotné autorky mi zněl dost podobně k Vzdělané - ne, že by byl příběh stejný, to rozhodně ne, ale anotace na mě působila tak, že budu z knihy paf a nadšená... A takhle, téma bylo opravdu zajímavé a dozvěděla jsem se nové informace, ale některé momenty děje byly za mě nelogické... Hlavně závěr, to k čemu se autorka rozhodla proběhlo z minuty na minutu a na mě to prostě nepůsobilo věrohodně... Hodnotím slabými 4*, příběh měl mouchy, ale špatný nebyl - Vzdělaná to není ani náhodu, to byl můj první mylný dojem z anotace... Jelikož mě ale tématika zaujala, tak se pustím do knihy Vyvolení, která by měla být propracovanější, tak věřím, že budu více spokojená... Pokud vás ale kniha zaujala anotací jako mě, tak ji zkuste a udělejte se názor...

HaHa11

Ke knize mne přitáhl povedený stejnojmenný seriál. Zatímco netflixové Unorthodox sází na silný netradiční příběh, kniha je jiná. Nabízí vskutku detailní pohled nejen do samotné židovské komunity, ale především do duše dívky a později mladé ženy, která v tomto prostředí prožila prvních třiadvacet let svého života. Doporučuji určitě oboje a je vlastně jedno, v jakém pořadí.

Velmi zajímavá a poutavě napsaná kniha - skutečný příběh židovky , která utekla z komunity chasidských Židů a v současné době žije v Německu. Nejdříve jsem viděla film, který mě natolik zaujal , že jsem si knihu koupila - nezklamala, samozřejmě v knize je vždy více než ve zfilmované verzi. Nabízím zde tuto knihu v bazaru . Formát pro čtečku -tedy Kindle, Pdf a ePub.

Atuin

Velice zajímavá a obdivuhodná kniha. Souhlasím že vyjádření k regulim dané komunity neni na místě, protože to v člověku vře. Rozumím i reakci druhé strany, žel po takové výpovědi už asi nikoho ,minimálně mě, nepřesvědčí ačkoliv soudit nikoho nemíním. Kniha ve me vzbudila mnoho emocí a soucit byl jednou z nich. Těžko se neco takového hodnotí.

agatha2

Na tuto knihu jsem byla hooodně zvědavá. Byly situace, kdy mi bylo při čtení hodně těžko, obzvláště když jsem si pokaždé uvědomila, že příběh, který nám autorka vypráví, je vlastně jejím příběhem. Čteme skutečný příběh mladičké Židovky, které se podařilo uniknout z velmi specifické a uzavřené komunity chasidských Židů. Nebudu se zde rozepisovat a rozebírat svůj názor na tuto komunitu, i když jsem si v průběhu čtení zjišťovala spoustu doplňujících informací, k tomu vás ten příběh prostě donutí. Přiznám se ale upřímně, že jsem očekávala větší drama. Buď už jsem prostě divná nebo nevím . Nicméně i tak se jedná o velice silný příběh, který mi opět rozšířil obzory a já ho mohu opravdu doporučit.

Renatecka

K ortodoxním Chasidům a jejich zvykům se raději vyjadřovat nebudu, nebylo by to nic pěkného. Autorce knihy fandím. Měla tedy ale i docela kliku, že si vzala (teda aspoň mi to tak z knihy vyplynulo) poměrně umírněného, neagresivního manžela, který jí s odchodem nedělal problémy. Knihu doporučuji, líbila se mi.

karol.cadex

Tomu veřejnému lynči na autorku ze strany ostatních ortodoxních Židů se po přečtení knihy nedivím, jelikož na jejich způsobu života nenechala nit suchou. Na druhou stranu pokud ji to pomohlo lépe odejít a odpoutat se, finančně zabezpečit sebe i dítě, proč ne.
Co se týče knihy samotné - nečekala jsem takovou nálož, protože jsem neprozřetelně myslela, že židovskou komunitu znám. Ale chasidské Židy a jejich způsob víry mi někdo utajil. Jakýkoli extrém je špatně, ať už se jedná o jakékoli náboženství, každopádně žijeme v 21.století a tady už jim chyběla jen drožka s kobylou. Ta záměrná omezenost a skrývání reality před potomky po generace, to je šílenost. Další bizár shledávám v udržování tradic bez základních hygienických návyků (ze způsobu mikve se mi velmi navaluje) a vůbec v neschopnosti akceptovat nějaký kompromis.
Jediné, co se mi tak jako líbilo, je myšlenka, že chasidská žena musí přivést na svět co nejvíce dětí, aby se vynahradil počet zemřelých Židů při holokaustu - ovšem za jakou cenu...
Silné čtení a i mě - starýho cynika a všeználka to trochu pocuchalo.