Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství

Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442958/bmid_umeni-rezniciny-joseph-lister-a-tem-w80-442958.jpeg 5 99 99

Nemocnice 19. století představovala spíš bránu smrti než místo léčení. Úmrtnost byla masivní. Chirurgové pracovali bez anestezie za řevu pacientů a jejich nejcennější vlastností nebyla pečlivost, ale rychlost. Operační sál bylo divadlo s jevištěm a operace krvavou exhibicí pro lačné oči diváků. Scéna se mění teprve v letech 1860–1875. Chirurg, kvaker Joseph Lister vystupuje s nehorázným tvrzením, že původcem infekcí jsou bakterie, a svádí odvážný, nerovný, ale nakonec vítězný boj o prosazení antisepse a sterilizace. Dramatický příběh, který se odehrával v přízračných kulisách viktoriánské Anglie, líčí oceňovaná kniha sugestivním, téměř beletristickým stylem.... celý text

Literatura naučná Historie Zdravotnictví
Vydáno: ekniha , Paseka

The Butchering Art: Joseph Lister's Quest to Transform the Grisly World of Victorian Medicine , 2017

kristyna3877
08.03.2020 5 z 5

Kniha je na pomezí non-fikce a beletrie, ale velmi příjemně napsána (a přeložena). Téma by nabízelo mnoho bulvárně zpracovaných nechuťáren, ale každá operační scéna je popsána čistě funkčně, bez přibarvování i zjemňování. Člověka přivede na mnoho myšlenek o křehkosti života a (ne)samozřejmosti kvality péče, kterou nyní máme k dispozici. Po přečtení si dovolím doporučit první sérii seriálu The Knick, která zpracovává podobné období optikou kamery.

Nickuoff
16.02.2020 5 z 5

Perfektní kniha. Nejen styl psaní, kterým mě autorka opravdu zaujala, ale i téma, o kterém psala, se nedá zhodnotit jinak, než 5 hvězdičkami.

iva3682
30.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha o začátcích chirurgie, přečetla jsem odborných knih spousty, ale tato je psana tak,že ji pochopí i laik.

karol.cadex
18.12.2019 5 z 5

Skvělý!
Chvílemi jsem myslela, že chytnu infekci nebo gangrénu nebo mor nebo cokoli jiného už jen ze čtení, při operaci prsu ženy s rakovinou jsem skoro brečela bolestí a odsávání hnisu z královnina podpaží byla už jen třešnička na dortu. Londýn naprosto úžasně popsán jako smradlavá žumpa, kterou v tu dobu byl a snaha lékařů byla spíš bojem s větrnými mlýny.
Knihu mám pro sestru medičku jako dárek pod stromeček, tak doufám, že ji ocení alespoň tak, jako já laik.

puml
30.11.2019 5 z 5

Je neuvěřitené jaký kus urazila medicína za posledních cca 150 let. Představa sálů z poloviny 19. století a tehdějších "řeznických" praktik s velkou pravděpodobností sepse a tedy smrti je popsána velmi sugestivně, jako by sama autorka stála Symeovi a Listerovi po boku. Doporučuji.

TheRaven
11.11.2019 4 z 5

Joseph Lister byl bezesporu jednou z klíčových postav medicíny devatenáctého století, a i proto je možná trochu zarážející, jak málo je jeho přínos k revoluci chirurgie připomínán. Díky prozíravosti i odvaze postavit se zástupu vlivných kritiků se mu podařilo zachránit miliony životů, a nejen to – úspěch jeho antiseptických metod byl i výraznou podporou pro Pasteurovu mikrobiální teorii. Umění řezničiny, které Listera nevykresluje jako nějakého nedosažitelného nadčlověka, ale spíše coby inspirativního lékaře a člověka z masa a kostí, je výtečným, čtivým a fakty nabitým dílem, které ne náhodou získalo cenu za nejlepší popularizační knihu (PEN/E. O. Wilson Literary Science Writing Award) pro rok 2018. Rozhodně doporučuji.

Corvus
15.09.2019 5 z 5

Naprosto vynikající kniha, zaslouženě za plných 5 hvězd. Nebudu zde papouškovat celý obsah ze zadní strany knihy. Stačí pouze citovat The Guardian - "Jedna z nejlepších historických knih roku" či "Důkladně probádáno a se zápalem napsáno..." - Nature.

Doporučuji všem, kteří mají blízko k této práci (jako například já) nebo těm, kteří se o podobné téma zajímají. Čtivé, zajímavé, občas šokující. Přečteno jedním dechem, nelituji ani koruny. Plus mi velice sednul překlad Aleny Fry, na který odborně dohlédl Doc. MUDr. Pavel Kasal, CSc.