Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství

Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417507/bmid_umeni-rezniciny-Oe3-417507.jpg 5 99 27

Nemocnice 19. století představovala spíš bránu smrti než místo léčení. Úmrtnost byla masivní. Chirurgové pracovali bez anestezie za řevu pacientů a jejich nejcennější vlastností nebyla pečlivost, ale rychlost. Operační sál bylo divadlo s jevištěm a operace krvavou exhibicí pro lačné oči diváků. Scéna se mění teprve v letech 1860–1875. Chirurg, kvaker Joseph Lister vystupuje s nehorázným tvrzením, že původcem infekcí jsou bakterie, a svádí odvážný, nerovný, ale nakonec vítězný boj o prosazení antisepse a sterilizace. Dramatický příběh, který se odehrával v přízračných kulisách viktoriánské Anglie, líčí oceňovaná kniha sugestivním, téměř beletristickým stylem.... celý text

Literatura naučná Historie Zdravotnictví
Vydáno: , Paseka

The Butchering Art: Joseph Lister's Quest to Transform the Grisly World of Victorian Medicine , 2017

kristyna3877
08.03.2020 5 z 5

Kniha je na pomezí non-fikce a beletrie, ale velmi příjemně napsána (a přeložena). Téma by nabízelo mnoho bulvárně zpracovaných nechuťáren, ale každá operační scéna je popsána čistě funkčně, bez přibarvování i zjemňování. Člověka přivede na mnoho myšlenek o křehkosti života a (ne)samozřejmosti kvality péče, kterou nyní máme k dispozici. Po přečtení si dovolím doporučit první sérii seriálu The Knick, která zpracovává podobné období optikou kamery.

Nickuoff
16.02.2020 5 z 5

Perfektní kniha. Nejen styl psaní, kterým mě autorka opravdu zaujala, ale i téma, o kterém psala, se nedá zhodnotit jinak, než 5 hvězdičkami.

iva3682
30.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha o začátcích chirurgie, přečetla jsem odborných knih spousty, ale tato je psana tak,že ji pochopí i laik.

karol.cadex
18.12.2019 5 z 5

Skvělý!
Chvílemi jsem myslela, že chytnu infekci nebo gangrénu nebo mor nebo cokoli jiného už jen ze čtení, při operaci prsu ženy s rakovinou jsem skoro brečela bolestí a odsávání hnisu z královnina podpaží byla už jen třešnička na dortu. Londýn naprosto úžasně popsán jako smradlavá žumpa, kterou v tu dobu byl a snaha lékařů byla spíš bojem s větrnými mlýny.
Knihu mám pro sestru medičku jako dárek pod stromeček, tak doufám, že ji ocení alespoň tak, jako já laik.

puml
30.11.2019 5 z 5

Je neuvěřitené jaký kus urazila medicína za posledních cca 150 let. Představa sálů z poloviny 19. století a tehdějších "řeznických" praktik s velkou pravděpodobností sepse a tedy smrti je popsána velmi sugestivně, jako by sama autorka stála Symeovi a Listerovi po boku. Doporučuji.

TheRaven
11.11.2019 4 z 5

Joseph Lister byl bezesporu jednou z klíčových postav medicíny devatenáctého století, a i proto je možná trochu zarážející, jak málo je jeho přínos k revoluci chirurgie připomínán. Díky prozíravosti i odvaze postavit se zástupu vlivných kritiků se mu podařilo zachránit miliony životů, a nejen to – úspěch jeho antiseptických metod byl i výraznou podporou pro Pasteurovu mikrobiální teorii. Umění řezničiny, které Listera nevykresluje jako nějakého nedosažitelného nadčlověka, ale spíše coby inspirativního lékaře a člověka z masa a kostí, je výtečným, čtivým a fakty nabitým dílem, které ne náhodou získalo cenu za nejlepší popularizační knihu (PEN/E. O. Wilson Literary Science Writing Award) pro rok 2018. Rozhodně doporučuji.

Corvus
15.09.2019 5 z 5

Naprosto vynikající kniha, zaslouženě za plných 5 hvězd. Nebudu zde papouškovat celý obsah ze zadní strany knihy. Stačí pouze citovat The Guardian - "Jedna z nejlepších historických knih roku" či "Důkladně probádáno a se zápalem napsáno..." - Nature.

Doporučuji všem, kteří mají blízko k této práci (jako například já) nebo těm, kteří se o podobné téma zajímají. Čtivé, zajímavé, občas šokující. Přečteno jedním dechem, nelituji ani koruny. Plus mi velice sednul překlad Aleny Fry, na který odborně dohlédl Doc. MUDr. Pavel Kasal, CSc.

viktoriánská doba dějiny lékařství chirurgie

Autorovy knížky

Lindsey Fitzharris