Umění přežít

Umění přežít https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364025/bmid_umeni-prezit-o3J-364025.jpg 4 38 7

Za dekádu od svého prvního vydání přispěl bestseller Laurence Gonzalese jak k záchraně lidských životů v těch nejodlehlejších pustinách, tak ke zlepšení životů obyčejných čtenářů. Kombinace dobrodružného vyprávění, vědeckých poznatků o přežití a praktických rad pomohla lidem – od nejvýznačnějších byznysmenů přes armádní důstojníky a pedagogy až po profesionální psychiatry – pochopit, jak lépe zvládat stres, vyhodnocovat rizika a rozhodovat se pod tlakem. V novém vydání Laurence Gonzales přibližuje v předmluvě, jak může kniha čtenářům pomoct překonávat i ty nejtěžší životní překážky. Jeho poutavé vyprávění jistě osloví, poučí a motivuje celou novou generaci čtenářů. Příběhy o přežití propojené s výzkumy o lidském vnímání, včetně výtečného popisu, co se v nás děje, když cítíme strach.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Jota

Deep Survival: Who Lives, Who Dies, and Why , 1998

Crozz
14.06.2020 3 z 5

Trošku mě zklamalo, že příběhy o přežití tvoří menší obsah a větší část je věnována filosovování, vědě a lidskému vědomí, ale kniha je i tak celkem čtivá.

muchomurka
19.03.2020 5 z 5

Tahle knížka mi sedla. Byla napsaná velmi zajímavě, oceňuji prokládání vědeckých poznatků reálnými příběhy a naopak. Věřím, že mi knížka hodně dá, musím si o ní popřemýšlet a některé věci přehodnotit, ale je fajn vědět, jak na to. A také - ujasnila jsem si, že jsem srab, který absolutně nevyhledává žádné adrenalinové dobrodružství, že mu stačí takto v knize. ;) Ale je fajn být připraven. Jen doufám, že já to jádro mám...

Eva2424
01.01.2020 3 z 5

Zajímavé skutečné příběhy ukazující, proč se nehody stávají a jak silná je lidská psychika na to, aby zvládla nemožné. Jak hezky poznamenal autor, to, jestli přežijete, záleží na tom, co máte v srdci. Kniha se mi většinou četla dobře, neseděl mi jen americký styl, zbytečně hluboký rozbor fungování lidského mozku a neustálé omílání příběhu autorova otce. Postupně jsem nabyla dojmu, že se autor potřeboval vypsat zejména z této rodinné historie :-). Ale celkově mi čtení určitě dalo hodně dojmů, jež zaplnily jednu skulinku poznání.

Rodaw
07.01.2019 2 z 5

UMĚNÍ PŘEŽÍT
No.. tak u mě se bohužel dostavilo zklamání. Hlavní problém vidím v samotném prvopočátku: stojím v knihkupectví, držím v rukou tuto knihu a jdu směr pokladna. Mamka vedle mi říká něco v tom smyslu, že si myslí, že to není náš styl, že ji to přijde až moc "těžké" a měla pravdu.. Ale to Irča poznala, až když koupenou knihu začala číst.. tak cca po 30 stranách.:D Nakonec jsem ji tedy přečetla celou, ale přiznám se, že některé pasáže mě tolik nebavily, že jsem je přeskákala.. takže ano, další Knihánkovská "skákavka". Ten problém byl v tom, že já jsem čekala něco úplně jiného. Jen jsem to (narozdíl od mamky) nepoznala už v knihkupectví. Miluju horory a survivaly patří k mému nejmilejšímu žánru - však to často nejsou horory, ale realita.. nebo spíš hororová realita? No chápete :-) .. Těšila jsem se na příběhy těch, kteří přežili. Ano, v knížce jsou, ale daleko daleko DALEKO MÍŇ, než jsem očekávala... Jak říká anotace: kniha má pomoci účinněji zvládat stres, umět vyhodnocovat rizika a umět se rozhodovat pod obrovským tlakem.. ano, dejme tomu. Jenže to slibované dobrodružné vyprávění jsem tu nenašla a právě kvůli němu jsem knihu četla. Celé to na mě působilo spíš jako odborný text. Prostě až moc vědy a teorie. Pokud Vás zajímá fungování mozku, lidská psychika.. OK, běžte do toho. Ale pokud stejně jako já chcete spíš to vzrůšo (ačkoli to takhle řečené zní dost povrchně:D), tak už bych se rozmýšlela. Já zkrátka nejsem cílovka pro tuto knihu, jednoduše řečeno. Teď budu jako OBROVSKÝ knižní barbar (protože budu doporučovat filmy a seriály víc než knihu - a není to tak dávno, co už jsem to udělala - s Jedním dnem!!), ale pokud Vás stejně jako mě zajímají spíš ty příběhy, doporučuju seriál PŘEŽÍT!. Já ho tedy ještě neviděla, ale vypadá to tak, že nabídne přesně to, co mě zajímá. Očekávání mám obrovská, snad nezklame... Vypadá to fakt výborně:)
Možná více než tato kniha (když už by opravdu nastal ten moment) by mi k přežití pomohly všechny ty horory, které jsem za svůj život viděla - odhadování situace, vraha a tak dále.. Ale já jsem v tomhle opravdu "divná", patřím s těmi horory do okrajové části publika..
Byly tu zajímavé informace, které mě bavily a obohatily. Třeba, že když se už opravdu dostaneme do prekérní situace, neměli bychom spoléhat na to, že nás někdo zachrání.... nebo: že v koncentračním táboře byla dobrá reakce vytvořit si "svůj vlastní svět" a svým způsobem se snažit co nejvíce odizolovat od zla kolem... a nebo, že v zajateckém táboře jednomu člověku pomohlo "skamarádit se" s bolestí.. :-))
Scény z teroristického útoku na Dvojčata byly také silné... jen prostě: tohle vše byly (pro mě) malé kapky v moři teorie.
Pokud chcete detailně, pečlivě a precizně zpracovanou knihu - teorii - ano. Ale pokud chcete něco podobného, jako já, nevím... Já osobně bych do knížky už znovu nešla.
Ona je zajímavá. To téma je prostě atraktivní, ALE...
Více na mém YouTube:)

Abia
17.07.2018 3 z 5

Pořád jsem čekala, až se dozvím, jak přežít. Nakonec jsem se dozvěděla, že kdo chce přežít musí být neustále v aktuálním dění a udržet emoce na uzdě. Mnoha i zkušeným dobrodruhům se to nepodařilo, tak nevím, na tohle člověk asi přijde, až se to stane. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí o fungování lidského těla a psychiky a vzala si z knihy jedno ponaučení - mít u sebe vždy něco na rozdělání ohně. A hlavně nepropadat panice.

JanaDor
10.03.2018 4 z 5

Kniha je zajímavá, opravdu, jen mě to někdy nebavilo. Rozebírajícího textu zde bylo hodně a někdy jsem to ani dobře nepochopila. Pro mě by úplně stačil doslov s názvem Pravidla dobrodružství, kde autor vše shrnul do devatenácti stran stručně a jasně. To mi k poučení úplně stačí.
Já nejsem žádný dobrodruh, takže pro mě to bylo o zajímavostech, co vše je možné. Pro ty, co milují adrenalinové sporty, rádi riskují, milují extremní výkony a chtějí obr zážitky. Tak ti by si měli knihu přečíst aspoň třikrát, aby si uvědomili, co je v pohodě a v čem riskují až příliš.
Knihu bych doporučila všem, s tím, že některé pasáže je nebudou až tak bavit, ale výsledkem je zajímavý pohled na lidskou psychiku, která zvládne zdánlivě i nemožné.

MartinaF
10.02.2018 4 z 5

Sice mi kniha neobrátila život naruby a vzhledem k tomu, že nebezpečí nevyhledávám, tak mi nejspíš bude k ničemu. Ale díky napínavým příběhům, které se skutečně přihodily skutečným lidem, bych knihu ráda doporučila ostatním čtenářům. Bylo to velmi zajímavé, poučné a hlavně tam byly krásné myšlenky.