Umění milovat

Umění milovat https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16033/mid_umeni-milovat-Xhr-16033.jpg 4 493 71

Kdo nic neví, nic nemiluje. Kdo nic neumí, nic nechápe. Kdo nic nechápe, je bezcenný. Ale ten, kdo chápe, ten i miluje, všímá si, vidí... Čím hlubší poznání, tím větší láska... Kdokoli si představuje, že všechny plody dozrávají současně s jahodami, neví nic o hroznech. PARACELSUS Tyhle věty si dal autor knihy, tedy Erich Fromm, na úvod publikace „Umění milovat“. A právě o vztazích mezi lidmi, o člověku, a jak je třeba se lásce učit pojednává tato kniha, které u široké i když bohužel především odbornější veřejnosti byla velice populární. A já dodávám, že měla by být i v součastnosti, protože vše co je v ní napsáno, je stále platné.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Orbis

The Art of Loving , 1956

BaruLu
25.04.2020 5 z 5

Krásná, krátká kniha. Láska je uměním, kterému se musíme učit a kdo nejvíce dává je nejbohatší.

painthers
20.02.2020 4 z 5

S Frommem se neshodneme na mnohých závěrech ohledně (potřebnosti) uspořádání společnosti. Jako psycholog je ale úžasnej. Jde na dřeň. I v této poměrně krátké knize. Líbí se mi, jak elegantně v závěru došel k meditacím.

knihyKeMne
07.02.2020 2 z 5

Tak bohužel. Snad to bylo vydáním z r. 1967, kniha se neskutečně špatně četla. Jako pomůcka pro studenty psychologie nebo filozofie možná poslouží, já si z ní bohužel odnáším pouze pocit hurá už je dočtena.

eliifa
26.01.2020 5 z 5

Krátká dobrá knížka

Moiseiwitsch
11.01.2020 5 z 5

Tahle kniha mě zasáhla silně. Doporučuji!!!

Alteriol
28.10.2019 4 z 5

Kniha o lásce, jejích podmínkách pro vznik, vlastnostech, vlivech. Z knihy si především odnáším moudro, že láska je něco, co je potřeba v sobě budovat a aktivně podporovat. Nejde o otázku vhodného objektu nýbrž o nastavení jedince, které se dá prací na sobě vytvořit. Pravá láska nevyčerpává, když je dávána, ba naopak energizuje "dárce".

lidunka1
16.10.2019 5 z 5

Co věta, to perla. Pro mě jedna z nejzásadnějších knížek mého života.

Cink262
11.10.2019 4 z 5

Zásadní tezí knihy je to, že láska není něco, co máme v sobě dáno a můžeme to kdykoli ze sebe rozdávat - naopak láska je umění, proto je třeba se mu - jako každému jinému umění - učit.
Myšlenka o tom, že člověk miluje, aby překonal vlastní samotu, kterou mu jeho pobyt ve světě přirozeně určuje, je asi nadčasová. Velmi mě také zaujal popis lásky v soudobé společnosti, založené na tržním hospodářství (jak by asi Frommův popis vypadal teď v souvislosti s rozvinutým světem médií?!) - náhled na lásku se mění společně s časem, ale Fromm se stejně pokusil popsat principy fungování lásky nadčasově.
Jak se mu to podařilo? Rozdělení lásky na její typy je jistě k hlubšímu zkoumání potřeba a kniha základní rozčlenění nabízí (často velmi málo rozvinuté, ale přece...). Problém (a to u sociologa dosti značný) se ale nachází v tom, jak Fromm popisuje komplementaritu muže a ženy. Jako téměř vždy se ale při hlubším prozkoumání používaných pojmů při důkazu toho, že muži a ženy se doplňují, zjistíme, že ženám se přisuzují jisté objektifikující vlastnosti. Nevím, kolik žen by nyní řeklo, že mezi základní atributy jejich lásky ke svému partnerovi patří "mateřskost". Nejde ani o to, kolik žen by to řeklo, ale spíše o to, že tomu tak není - nebo spíš není tomu tak ve všech případech, a proto by se tomu neměla přisuzovat univerzální pravdivost. Stejně tak je to u ideje bezpodmínečně milující matky a "pouze za zásluhy" milujícího otce. Nechci říct, že to je "pouze" stereotyp, protože Fromm má pravdu v tom, že se tento obraz odráží i v náboženství. To ale neznamená, že je to něco neměnného, vždyť dnes vidíme, že společnost se mění a to dosti razantně. "Komplementární" pojetí muže a ženy ztroskotává i na faktu existence homosexuality, nebo spíše šťastné homosexuality, protože podle Fromma "homosexuál trpí bolestí nikdy nevyřešené odloučenosti (pozn. - od ženského principu); není ovšem v tomto směru o nic méně úspěšný než průměrný heterosexuál, který neumí milovat".
I tak ale stojí po knížce sáhnout. Láska je hodna vědeckého zkoumání. Důležitější je ale určitě praxe. :-)

hu_87
17.06.2019 3 z 5

Spíš oddechovka, obsahuje poměrně podnětné myšlenky (dle mého spíše k hlubšímu přemýšlení), ale když vezmu princip, tu hlavní myšlenku, knihu rozhodně nevnímám jako nadčasové dílo.
Když někdo opravdu miluje, pak pokud možno nesobecky (i když i to je věc k diskuzi), pokud možno s jistou dávkou pokory a tak dále - asi proto mi četba nepřišla nějak revoluční, protože tohle je snad samozřejmost a to, že nejrůznější podoby sobecké lásky, případně lásky motivované vlastním narcismem jsou nesprávné, snad tuší každý, kdo někdy opravdu miloval. A ta část obyvatelstva, co bere lásku k druhému jako závislost nebo kompenzaci svých vlastních problémů stejně s tímhle přístupem o štěstí s největší pravděpodobností neškobrtne. Alespoň co se oblastí lásky týče. Takže asi tak.

adel5497
17.01.2019 3 z 5

Jak je již v knize zmíněno, není to návod, jak milovat- může vám pouze vnuknout podnět k zamyšlení, se kterým potom naložíte sami tak, jak cítíte.
Ač pro mě byly některé pasáže složitější, zvládla jsem ji přečíst. Oceňuji zajímavé myšlenky, které mě přiměly nad situací uvažovat jinak, než jak tomu bylo dosud.
Kniha, i když jako oddechové čtení cestou vlakem, naprosto splnila má očekávání.

aisha21
05.12.2018 5 z 5

Četba této knihy bude zklamáním pro každého, kdo by od ní očekával jak snadné je toto učení "umění milovat". Jejím cílem je naopak ukázat, že láska není cit, kterému se může každý snadno oddat, bez ohledu na to, jaké úrovně zralosti dosáhl. Všechno jeho úsilí o lásku nutně zklame, nepokusí-li se co nejaktivněji rozvinout celou svou osobnost, aby dosáhl tvůrčí orientace; že najít uspokojení v individuální lásce je nemožné bez schopnosti milovat svého bližního, bez pravé pokory, odvahy, víry a kázně.
Většina lidí pohlíží na lásku jako na problém, jak být milován, méně už na to, jak milovat, jako na problém schopnosti k lásce. Jde jim převážně o to, co dělat, aby byli milováni, než aby se stali hodnými lásky. Důvěryhodný je víc než být milován.
Všemu je třeba se učit - je to umění. A co je umění ví jen ten, kdo to zkusil.

Petrush
25.07.2018 5 z 5

Ano, vztahy se totiž nepořizují v nákupním centru Svět, kam přijdeme se svým soupisem požadavků a pořídíme si, co je přesně podle našich představ. A když to už podle našich představ není, tak to vyhodíme a pořídíme něco nového.
Nadčasová kniha.

Leniik33
11.07.2018 2 z 5

Některé myšlenky jsou zajímavé, ale bohužel pro mě to bylo celkem trápení. Nebýt čtenářské výzvy, tak knižku po pár stránkách odložím.

intelektuálka
21.05.2018 5 z 5

Tato útlá knížka z roku 1956 v sobě skrývá hodně myšlenek, které mne zaujaly:

Láska - nejhlubší lidská potřeba překonat odloučenost, opustit vězení své samoty.

Tato touha po splynutí mezi osobami je nejmocnějším snažením člověka.
Je to nejzákladnější vášeň - je to síla, která drží pohromadě lidstvo, rod, rodinu, společnost.
Bez lásky by lidstvo nemohlo žít ani den.

A myšlenka mystika Rúmího:
Mudrci soudí, že Nebe je muž a Země je žena: co z nebe a v ni padne, to rozplodí země.
A láska mateřská:
Pro svůj altruistický, nesobecký ráz bývá mateřská láska považována za nejvyšší druh lásky, za nejposvátnější ze všech citových pout.

A na závěr: je třeba zdůraznit nelogičnost představy, že se láska k druhým a láska k sobě vzájemně vylučují.
Budeš milovat svého bližního jako sebe samého.

Nelituji času, který jsem s touto knihou strávila.

stinia
01.05.2018 4 z 5

moc hezká

Romanka89
29.03.2018 5 z 5

Dokonalá kniha, člověk se dozví i něco osobě, nebo o ostatních v okolí. Kniha k zamyšlení se na svým vlastním životem, na tím, jak přistupujeme k ostatním, převážně v lásce, ale nejenom v ní. Navíc popsané čtivou formou s minimem odborných termínů.

Čtenářská výzva 2018: Kniha, která byla zmíněna v jiné knize.

vitaly0472
16.01.2018 4 z 5

Poselství - nejvyšší láska, láska k Bohu. Biblická fungující pravda. Pak je člověk požehnaný a obklopený milujícími a milovanými, protože část Boha je v každé bytosti.

annemonne
02.01.2018 5 z 5

krásná, moudrá a vlastně dost srozumitelná knížka. Mám za sebou první čtení a nepochybně budu chtít připomnění. Je plná pravd a průhledů a tak vůbec. Měla by být nepovině povinná pro všechny kdo touží po hloubce

Zmiu
17.10.2017 2 z 5

Kniha obsahovala pár zajímavých myšlenek, ale ty jsem četla jinde a líp. To, co mě zaujalo nejvíc, jsem četla v knize Mít nebo být? a ta se mi moc líbila. Umění milovat je především kniha dnes už zastaralá. I když jsem četla s vědomím, že v době, kdy byla psaná, se na některé skutečnosti dívalo jinak, tak ty názory na homosexualitu, S/M , mateřskou a otcovskou lásku a taky i náboženskou víru jsou už dnes hodně jinde.

molt
30.09.2017 5 z 5

Mnohé z myšlenek jsou překonané, kapitalismus z Frommových dob již v Evropě není (byť takoví Číňané by měli pocit, že mají v rukách něco velmi aktuálního). Každopádně klíčové myšlenky jsou briliantní a zasloužily by si mnohem více ovlivnit lidské smýšlení.