Údolie divokých koní

Údolie divokých koní https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126940/bmid_udolie-divokych-koni-65f99ea3e51ea.png 4 21 1

Panhandle Smith uzrel svetlo sveta trochu nezvyčajne, ba skôr divoko. Narodil sa na čerstvo zoranom poli v Panhandleskej úžine. S divokou prírodou zrástol, bol celkom ako ona. Tvrdý, nepoddajný, spravodlivý. A keď mu otec kúpil poníka Strapáča, doslova zrástol aj s ním. Zem však nenesie iba sladké plody, nájdu sa i jedovaté. Jeden z tých druhých dostal meno Dick Hardman. Už odmala si prekážali. Nie raz sa do krvi pobili už ako chlapci, nie raz im bola dôvodom pekná Lucy Blaková... Život však všetko sprevracia. Po rokoch odlúčenia stane sa Dick ľahtikárskym boháčom a Pan - divokým cowpuncherom, ktorý vyrástol na konskom chrbte s pištoľou po boku. Ich cesty sa opäť zídu a všetko je razom po starom. Pan loví divé kone a Dick intriguje. Úbohá Lucy, od začiatku naklonená Panovi, je vydaná Dickovi napospas. Nový boj dobra so zlom je na programe dňa. Kto zvráti nespravodlivý osud podopretý zlobou? Aj teraz iba rozhodnosťou podporená spravodlivosť a úprimná láska.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Šport

Valley of Wild Horses , 1947

Francoa
19.11.2010 5 z 5

Knihu jsem četl poprvé slovensky v roce 1971,Údolie divokých koní.Příběh se mi líbil,ale neměl jsem ze čtení takový požitek.Po druhé jsem příběh četl v roce 1994(první překlad do češtiny) pod názvem Panhandle Smith.Je to příběh hocha od narození,až do
dospělosti,jak se vypracuje na kovboje a projde tvrdým životem honáka.Nakonec se mu podaří s pomocí přátel(tu část mám nejraději) chytit větší stádo divokých koní a konečně se může usadit v Arizoně a žít se svou láskou z dětských let.O 36 let později na stejné
téma,samozřejmě moderněji napsal Jack Schaefer výborný román Muž se srdcem kovboje - Monte Walsh.Vzhledem k těm 36 rokům je příběh kovboje Panhandle Smitha také
výborný.Western byl 3krát zfilmován:r.1926,st.Paramount,(Born to the West - Zrozen
pro západ),hl.r. Jack Holt a Margaret Morris;r.1927,st Paramount,(Open Range),hl r.Lane
Chandler a Betty Bronson a r.1938,st.Paramount,(Born to the West),hl.r.John Wayne a
Marsha Hunt,promítáno také pod názvem(Hell Town) Pekelné město.Příběh v U S A
poprvé vycházel na pokračování v časopise Country Gentleman v roce 1927(pod názvem
Open Range).V roce 2002 v USA vychází kniha Open Range bez úprav redaktorů nakl.
Harpers,tak jak jí Grey napsal.Od té doby vyšly již 4 vydání.Prý je Open Range lepší než
Üdolí divokých koní.

westerny