Údivice se směje

Údivice se směje https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141554/udivice-se-smeje-141554.png 4 5 2

Údivice série

První část trilogie, která v mnohém připomíná knihy Bylo nás pět, Knoflíkovou válku nebo Zvonokosy, sleduje s humorem drobné příběhy malých řemeslníků, místních politiků..atd

kap66
20.03.2023 3 z 5

Autor byl filolog a překladatel a série Údivice prý připomíná Bylo nás pět a Knoflíkovou válku. Ani nemůžu vypovědět, co všechno jsem od ní čekala. Naše cesty se ale zkrátka neprotnuly. Přitom to vypadá tak zajímavě: městečko těsně před druhou světovou válkou žije zatím celkem poklidným životem, řeší se tu spíš malé lumpárny a smolařské příhody než závažné dějinné události. O těch prvních autor podrobně vypráví, o těch druhých se mluví třeba v hospodě. A mluví se a mluví. A mluví, ačkoliv dialogů tu zas tolik není. Uznávám, že autorova slovní zásoba je bohatá a on vládl nejen spisovnou češtinou. Bohužel jsem si přišla jako při setkání s jedním kolegou: po půlhodině od mé nevinné otázky "Jak se máš?" pořád jen poslouchám; teď zrovna došel k tetě sousedovy švagrové a jejím kočkám. Užvaněný chlap, hůl do ruky :-). Já se už budu otázky "Jak se máš, Údivice?" bát. A víte, že mě to mrzí? Prostě jsem se těšila a nevyšlo to.

Nacopak
16.10.2013 3 z 5

Úsměvné historky občanů z malého předválečného městečka napsané s přehledem a chytrým lehkým stylem. Příjemné čtení.