Účtovník z Osvienčimu

Účtovník z Osvienčimu https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413374/bmid_uctovnik-z-osviencimu-dJI-413374.jpg 4 101 25

Oskar Gröning mal dvadsaťjeden rokov, keď ako presvedčený príslušník SS nastúpil do služby v koncentračnom tábore Osvienčim. Jeho úlohou bolo viesť záznamy o skonfiškovaných cennostiach väzňov. Hoci Gröning vedel o ich vraždení, svoju prácu v Osvienčime ospravedlňoval slovami, že je iba účtovník, a teda sa bezprostredne nepodieľa na zabíjaní. Až o sedemdesiat rokov ho nemecký súd v rámci jedného z posledných veľkých osvienčimských procesov odsúdil za napomáhanie pri vražde 300 000 Židov. Reiner Engelmann sa na základe rozhovorov a súdnych protokolov zaoberá zastávkami na životnej ceste Oskara Gröninga a procesom s jeho osobou. Procesom, ktorý mal pre rodiny obetí koncentračného tábora mimoriadny význam. Procesom, ktorý na lavicu obžalovaných neposadil iba Oskara Gröninga, ale aj celé nemecké súdnictvo. Vďaka tomu vznikla kniha, ktorá nám nedovolí zabudnúť na peklo na zemi stvorené človekom a ktorá každého z nás núti položiť si otázku, v akom svete chceme žiť.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

Der Buchhalter von Auschwitz: Die Schuld des Oskar Gröning , 2018

veronika0382
25.09.2019 5 z 5

I přesto, že je má kniha jen 197 stran a je psaná méně do hloubky, našla jsem v ní zase nové informace o holocaustu. Dozvěděla jsem se například, jak probíhaly soudní osvětimské procesy, co byl Svaz německých dívek (BDM) a spousty dalšího. Kniha obsahuje také veliké množství dobových fotografií, některé jsou přímo z koncentračního tábora Osvětim té doby, a ty jsou tedy opravdu síla… Až mě mrazilo, ufff… Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

Marekh
27.07.2019 4 z 5

Kniha odehrávající se během 2. světové války v koncentračním táboře Osvětim. Kniha má 3 části. Hlavní postavou je Oskar Gröning, který vstoupil do služeb SS a vykonává práci účetního v Osvětimi a také někdy stojí na rampě, kde dohlíží, aby se neztratili věci nového příchozího transportu Židů, aby se všechny jejich věci dostaly do "Kanady". Kniha je založena na skutečných událostech.

Autor má úsporný styl, pokládá řadu otázek. Jedna z nejdůležitějších je, jestli se něčím provinil Oskar Gröning a jestli zasluhuje trest za to, že pracoval v Osvětimi. V druhé části sledujeme příběh maďarské dívky Évi Fahidi. V třetí části se dočteme o procesu a rozsudku Oskara Gröninga.

Kniha je na pomezí beletrie a odborné literatury. V závěru knihy se vyskytuje glosář, jména nacistů a seznam použité literatury.

Na knižním trhu existuje řadu titulů z 2. světové války, které se zabývají holokaustem. Určitě existují lépe zpracované a čtivější knihy z tohoto žánru, nicméně kniha je zajímavá tím, že z převážné části sledujeme příběh muže - Oskara Gröninga, který je členem SS a čtenář může sledovat pohled nacisty, jak vnímal své působení v Osvětimi a jak se s tím vyrovnává během svého života.

Myslím si, že kniha stojí za přečtení pro čtenáře, kteří čtou rádi příběhy z tohoto žánru. V knize jsem se dozvěděl opětovně nové informace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

"Z Osvětimi se nedokážu vymanit. Pokaždé, když tam přijedu, musím začít znovu. Nesnažím se pochopit, co je nepochopitelné, ale kladu si otázky, pokouším se přiblížit tomu, co se tam dálo. V minulosti jsem se soustředil na oběti a jejich příběhy. Ale kde jsou oběti, tam jsou i pachatelé. V Osvětimi bylo pachatelů několik tisíc. Co to bylo za lidi? Byla to monstra, ďáblové v lidské podobě? Měli vůbec ponětí o tom, že jsou součástí zločinného systému, anebo že ten systém dokonce utvářejí? Jedním z pachatelů byl Oskar Gröning, malé kolečko v soukolí Osvětimi, jak sám sebe popsal."

Danago
23.07.2019 4 z 5

Kniha je tentokrát napsaná z pohledu člověka, který pracoval pro SS,
což je pro mě nový pohled. A musím říct, že dost zajímavý pohled.
Jsou zde popsána různá soudní líčení, která probíhala od ukončení druhé světové války až do současnosti.
Samozřejmě je zde hodně informací, které již známe z jiných knih o Osvětimi, ale čtenář zde najde i mnoho nových informací. Hlavně z pohledu účetnictví , všechna čísla jsou přímo hrůzná.
Knížka je takový mix beletrie a reportáže. Četla se velice rychle a dobové fotografie jsou velkým plus.
Pro každého, kdo se zajímá o dění v Osvětimi bude kniha určitě přínosem.

slečna.k
10.07.2019 3 z 5

Plusem této knihy je, že je pravdivá (na rozdíl od různých švadlen, písařek a nevím koho dalšího z Osvětimi, jak je nyní trendem) . Mínusem je nepříliš kvalitní samotné napsání knihy, některé pasáže jsou v knize několikrát, přílišné přeskakování z časů, osob a dějů mně dvakrát nevyhovuje a také si myslím, že mohla být kniha podrobnější. Ve srovnání s knihami Narodili se aby přežili nebo Utekl jsem z Osvětimi, které považuji za velmi povedené v rámci žánru, je toto dílo těžkým průměrem.

Anna27
09.07.2019 5 z 5

Kniha je dobře napsána. Líbí se mi, že je to psané z pohledu člověka, který pracoval pro SS, jsou tam shrnuty soudní líčení, zmiňovány osoby, které již v jiné knize figurují (např. Wilhelm Brasse/Fotograf z Osvětimi). Je to zase jinak pojaté, než jsem zvyklá. Kniha je čtivá a našla jsem v ní opět nějaké nové informace. Pokud se o 2. sv. v. zajímáte, doporučuji si přečíst. :-)