U „Bernatů“

Welsovy vzpomínky na roky 1853–1897, v nichž zaznamenal i historii svých rodičů od roku 1803, jsou nejen cenným svědectvím o mnoha detailech ze života vesnické židovské komunity v západních Čechách 2. poloviny 19. století, ale i neobyčejně citlivě napsaným literárním textem, k jehož půvabu přispívají i četné lexikální a pravopisné zvláštnosti. Rukopis, objevený v 80. letech 20. století v Anglii, připravil k vydání Zbyněk Hejda. Nové knižní vydání přináší jeho zrevidované znění....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/321895/u-bernatu-XTV-321895.jpg 4.88
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Triáda

Kniha U „Bernatů“

milamarus
03.10.2019

Ráda bych teď uměla zachytit vlastní myšlenky, ten pocit z knihy, který po dočtení mám, ale nedovedu to. Napadá mě jen, že tu pro ní není dost hvězdiček. // Cenné svědectví! Vskutku bohaté a pestré.

Doporučuji dál!

------------------------------------------------------------
CITÁT:
,,A pamatujte, Vy drazí, kteří život můj pokračovati budete: není světla, aby stínu nebylo a není noci tak tmavé, aby nepřišly po ní červánky ranní a nový den.
Budete trpěti a radovati se. Z bolu a radosti sestává život náš vezdejší. Ale prosím Vás: zachovejte rovnováhu a veselou mysl!
A žijte rádi!“

hanis2806
17.06.2019

Moc se mi líbil styl psaní a popis tehdejší doby a zvyklostí. Četla se mi krásně, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Dokonce mi bylo líto, že už je konec :)

Koka
05.12.2016

Tato kniha mě nikdy nepřestává udivovat, zajímat, dojímat. Od kdy vyšla, čtu si jí tak asi každých 5 let a zjišťuji, že čím je ten "nános" životní i literární špíny, zla a beznaděje ve mě a kolem mě větší, tím je mi tento příběh hodného, slušného, citlivého člověka dražší.
Cenné jsou reálie, které text přináší, i citová vyznání autora, jejichž hloubka i dojímavá naivita je místy nepřekonatelná.