Tyranie médií

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Cílem Ramonetovy geniální knihy je zachytit situaci propojeného trojúhelníku média-moc-komunikace v současné době radikální proměny komunikačních prostředků. Noviny jsou v krizi, počet odběratelů klesá, podobná situace provází teležurnály. Autor sleduje zcela konkrétní kauzy, jako smrt princezny Diany, aféru Clinton-Lewinská apod., rozebírá jejich pozadí a snaží se dobrat k obecným tendencím a závěrům. Ramonet považuje nástup digitalizace ve spojení s multimédii za tak významný přelom v dějinách lidstva, jakým byl Gutenbergův vynález knihtisku v 15. století. Snaží se analyzovat, jak nový fenomén mediálního zpracování světa ovlivňuje náš pohled na něj, do jaké míry se svět tímto procesem virtualizuje a zplošťuje, jinými slovy zachycuje proces, při kterém se mediální svět stává skutečnějším, než realita sama. V kapitolách, jako je Mediální mesianismus či Myšlenková policie, nahlíží přelomové okamžiky ve způsobu informování v posledních letech. Nedochází k povzbudivým závěrům, ale pojednává téma, které se bolestivě vtírá do života každého z nás....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35304/tyranie-medii-35304.jpg 3.714
Žánr
Literatura naučná
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

La tyrannie de la commenication, 1999

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Tyranie médií

Přidat komentář
baacinka
12. ledna

První polovina dokonalá až nadčasová analýz krize, do které se dostala především žurnalistika. Druhá polovina sice naznačuje (a kritizuje) směr, kterým se média (s nástupem internetu) skutečně vydala, ale éru sociálních sítí očividně autor ani předpovědět nedokázal. Chvílemi zabředá do příliš filozofických vysvětlení zcela prostých jevů. Nicméně minimálně ta první polovin rozhodně za přečtení stojí.

3DD!3
18.02.2012

Problémem takové literatury je, že strašně rychle zastará. Ramonet naštěstí jde ke kořenům a sleduje některé milníky, které měli vliv na to jakou tvář zaujímají média dnes. A není to obraz příliš příznivý. Jde i o jeden z inspiračních zdrojů pro mou bakalářskou práci, takže nemůžu říct, že by na mě neměla vliv. Právě naopak.