Tváří v tvář

Tváří v tvář https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/279663/bmid_tvari-v-tvar-76v-279663.jpg 2 2 2

Soubor autorových drobnějších próz, které vycházely v novinách a časopisech v rozpětí let 1928 až 1948. Jsou to převážnou většinou prózy typu povídky a jejich v zásadě chronologické řadění podává čtenáři výstižný pohled do literární dílny autora rozsáhlých románových prací. Kniha je rozdělena do tří oddílů. V prvním jsou zahrnuty povídky, které, ať již je jejich téma jakékoli, nesou stopy podrobnějšího zahledění do psychologie jednotlivce nebo nějakého užšího společenského jevu. Druhá část obsahuje povídky, v nichž převládá prvek humoru nebo satiry, a oddíl třetí je plně zaměřen na dobu okupace a osvobození Rudou armádou.... celý text

jprst
27.12.2021 1 z 5

Hlavně druhý a třetí blok povídek ukazuje, že autor věděl, jak má vypadat literární tvorba tehdejší doby a čím se prodat.

Hanka_Bohmova
04.05.2021 3 z 5

Vnímala jsem poměrně velký skok mezi prvním a dvěma dalšími oddíly povídek. Ty mi připadaly vnitřně chudší a vypočítanější. Mohla bych říct, že s jakou bláznivou důsledností jsou někdy konstruovány povídky humorné (a u nichž to ve vyznění nevadí, přistoupíte-li na hru), tak jsou povídky válečné a poválečné vypočítány ideologicky. Postavy jsou méně lidmi, záměr je všechno.

Václav Řezáč (p)
česká, 1901 - 1956
1968  77%Poplach v Kovářské uličce
1940  86%Černé světlo
1951  63%Nástup
1934  73%Kluci, hurá za ním!
1942  82%Svědek