Tvář vody

Tvář vody https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367291/bmid_tvar-vody-bgP-367291.jpg 4 321 96

Příběh jako z jiného světa zasazený do Ameriky šedesátých let a odehrávající se na pozadí studené války. Elisa žije osamělý život v malé špeluňce nad kinem Arcade v Baltimoru. Pracuje jako uklízečka v přísně střeženém výzkumném středisku a jedinou radostí pro ni je, když si před noční směnou vybírá, jaké střevíčky na podpatcích si obuje. Ale poté, co s kolegyní Zeldou odhalí utajovaný vládní experiment, se její dosavadní život navždy změní. Tvář vody je neobvyklý a křehký příběh o lásce, svobodě, sebeúctě a rovnováze v přírodě, který zpracovali dva umělci ve dvou různých médiích. Tvář vody ve filmovém zpracování obdržena dva Zlaté glóby – za režii Guillerma del Tora a hudbu Alexandra Desplata.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

The Shape of Water , 2018

micha-ella
11.06.2019 1 z 5

Kdysi jsem viděla film a knížku jsem jen přeletěla. Nic pro mne.

Burinkacdbd
09.06.2019 4 z 5

Přečetla jsem knihu, koukla jsem se na stejnojmenný film. Amerika - 60. léta, rasismus, práva černochů, demonstrace, role mužů a žen, postavení v zaměstnání...
V knize dostala hodně prostoru (kromě Elisy a Zeldy) i Stricklandova manželka Lainie, která se ve filmu jen mihla. V knize vytvořila hodnotnou dějovou linku.
Ve filmu mě zase hodně oslovil Giles, kterého jsem díky knize považovala tak trochu za ňoumu.
Taková novodobá pohádka, kterou ale občas i dospělý člověk potřebuje zažít (přečíst).
Přečteno: září 2018

Fillipa
23.04.2019 2 z 5

Ano, poslech audioknihy byl velmi příjemný, proto mi nevadila ani romantika, ani fantasy. Tištěnou knihu bych odložila.

lubospanda
24.02.2019 2 z 5

Audiokniha byla skvěle načtená, ale kniha sama o sobě je pro mě příliš romantická, předvídatelná a menšinově vyvážená. Zařadil bych to do kategorie čtení pro knižní panny.

hellena1523
15.02.2019 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, přestože film jsem už zhlédla (dokonce několikrát). Nemohu říct, že bych byla zklamaná, ale nadpozemskému nadšení taky nějak nepodléhám..
Krásný, originální příběh o lásce, touze, odvaze i odhodlání, sebeúctě, svobodě i přátelství.
Postavy se mi zdály propracované, velmi oceňuji historii Elisy, kterou jsem ve filmu hodně postrádala, ale naprosto chápu, že do filmu zkrátka nelze vcucnout všechny detaily.
Kniha byla čtivá, byť mě opět rušil přítomný čas ...
Bavila mě tíživá atmosféra, z níž jako paprsky slunce mezi mraky vystupovala naděje a čistá láska...
Líbily se mi ilustrace, které na mě působily velice sofistikovaně.
Co se moc nepovedlo byly kapitoly. Upřednostňuji, když nová kapitola začíná na nové stránce, jelikož takhle na mě kniha působila trochu neuspořádaně (jop, asi trpím nějakou obsesivní poruchou).
S odstupem času mi připadá, že všechny hlavní postavy v knize byly nějak stigmatizované, což mi připadá zbytečně vyhrocené.

Kyri
12.02.2019 1 z 5

Přemýšlím, jestli se tohle teď píše na zakázku? Zlý bílý americký muž a pak už to jede: diskriminovaná černoška, diskriminovaná němá žena, diskriminovaný starý homosexuál... Bílá žena v domácnosti, která je vlastně taky diskriminovaná, i když si to dost neuvědomuje (pak už jo). A pozor: slušný ruský špión!
Když to tak píšu, nemůžu uvěřit, že jsem tohle opravdu četla a dočetla.
Prvních 25% knihy bylo pro mě strhující a velmi dobré. Pak už to bylo celé těžko uvěřitelné, povrchní... Některým žánrům to nevyčítám, ale tahle kniha si pořád dělá nárok vytvářet určité vidění světa a tlačit ho čtenáři, takže bych čekala, že za to dá trochu myšlenky, proč to mám takhle vidět.
Napsané je to dobře. Velmi dobře graduje děj, že jsem byla opravdu zvědaná, jak to skončí.
Teď už to vím a mám v sobě takovou divnou pachuť. :( Nic takového už číst nechci a kdybych se znovu rozhodovala, nečetla bych.

trudoš
25.01.2019 4 z 5

Očekávání jsem neměl velká, protože úspěch se mi zdál být poplatný tak akorát současnému trendu hyperkorektnosti. Z mé strany vyložený nesmysl, tenhle dojem.
Hlavní devizou knihy je přízračná stylistika, pečlivě dávkovaná množstvím krátkých kapitol. Ty totiž nedávají příliš možností pro nějaké přecitlivělé či intelektuální sebehrátky a obzvláště úvodní kapitoly z Amazonie jsou doslova strhující díky takřka hororové atmosféře. Následuje zběžné představení hlavních aktérů a budování komplikovaných vztahů mezi nimi. Se zápletkou je to pak maličko horší, protože originalitou příběh moc neoplývá, i když se autorům nedá upřít cit pro efektní stupňování napětí. Středobodem všeho jsou ovšem postavy a jejich charaktery. Nejvíc přitom vyniká záporák Richard Strickland, kterému bych z fleku dal cenu za nejlepší románový výkon roku. Zbytečná mi přišla akorát milostná linka, bez níž bych se klidně obešel, včetně té krkolomné berličky v závěru, jež má dát neortodoxnímu vztahu oficiálně smysluplnost.

kikies
14.01.2019 2 z 5

Nevěděla jsem, do čeho jdu, a zde to byla zřejmě chyba. Ovšem knihy zásadně neodkládám, takže jsem dala šanci i této. Fantasy mě osloví málokdy. Začátek je rozvláčnější a děj Vás vtáhne až tak v druhé polovině. Hodnotím kladně kombinaci poválečné doby, studené války a tvora z amazonského pralesa. Dokonce mi tam skvěla sedl i válkou poznamenaný padouch Strickland. Hůř už snáším tu romantickou část. No, jak jsem řekla, nejsem milovník fantasy, což tady asi hraje významnou roli, tudíž mě neláká ani film. Zajímavé to bylo, chytlavé nikoliv.

PetiJelinkova
22.11.2018 2 z 5

Kniha mě moc nebavila a do čtení jsem se musela nutit. Tak nějak jsem od knihy čekala víc, ale asi to nejspíš není žánr pro mě :)

simona5r
02.11.2018 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha a bohužel jsem se knihou protrápila a těšila se na konec. Film jsem neviděla a nečetla jsem ani žádnou anotaci, takže jsem vůbec nevěděla, co čekat. Až příliš pozdě mi došlo, že jde v podstatě o fantasy love story, a tak jsem si to nedokázala dostatečně užít.

leotwain
24.10.2018 5 z 5

Tvář vody jsem prve viděl jako film, který mne svou vizuální stránkou a zajímavým příběhem donutil přečíst si i knihu. A oba hodnotím na jedničku. I když se kniha drží věrně filmové předlohy, (není divu, dle toho, kdo ji psal) nadchly mne pasáže, které byly vynechány (viz Stricklandovo počínání v Amazonii a následné trauma), a filmové obrazy nádherně doplnily popisované pasáže, které nebylo vždy lehké číst. Jelikož oba milenci nemají schopnost mluvit, je zde málo dialogů, což si žádá větší čtenářovu pozornost. A pozornost si žádá i přeskakování nejen v ději, ale i v postavách, které jsou sympaticky stvořeny. Gilesovo vyrovnávání se se stářím a orientací (velice zajímavá postava z pohledu LGBT), Stricklandovo trauma, které se v knize víc a víc prohlubuje skrze některá šokující odhalení (masakr v Asii), nešťastný osud Hoffstetlerův (s nijak nečekaným koncem), Lainie, která se plácá ve svém zoufalém životě (a nakonec udělá tu jedinou sobeckou a správnou věc). Knihu rozhodně doporučuji přečíst a poslat dál, byť rozhodně ne každému sedne.

intelektuálka
19.09.2018 4 z 5

Vůbec jsem netušila, do čeho jdu...další pohádka pro dospělé...

Připomnělo mi to krásku a zvíře - ve fantasy podobě...

Ale hlavní myšlenka - že láska vyhraje nad zlem je k zamyšlení ...

Zde asi budou rozporná hodnocení.

Miss.hell
05.09.2018 5 z 5

Krásná kniha, bohužel poprvé v mém životě vyhrála filmová verze. V knize jsem získala nový pohled a vlastně i nové informace, jen zpracované vyprávění mě moc nevzalo. Stejně si zaslouží plný počet

kdu
04.09.2018 3 z 5

Na začátku jsem byla dost zmatená, jestli jde o realitu/iluzi/snění. Chtěla jsem knihu vzdát, protože mě začátek vůbec nevtáhl do děje. Nakonec jsem vydržela, druhá polovina už mi přišla trochu záživnější. Zřejmě ale brzy zapomenu, o čem to vlastně bylo.

Ivka14
03.09.2018

Tvář vody mě nezaujala. Přečetla jsem sotva 1/3,ale pro mě to byla nuda a nutila jsem se do čtení. Ke knize se kdyžtak vrátím později.

LiLLu
02.09.2018 3 z 5

Asi jako vetsina, na knihu jsem se tesila ale prislo zklamani. Bohuzel me totalne nesedl ten predprítomny cas, v jakem to bylo psane. Prestalo mi to vadit, tak okolo 300té stránky a to jsem fakt uvazovala ze knizku nedoctu. Nevim proc je to psany jako romanticky pribeh, kdyz nejvetsi prostor mel pošuk Strickland a jeho pochodovy pomateny myslenky. Hlavni hrdinka s tvorem meli opravdu malo prostoru, a kniha je spise o nekolika dejovych linkach a postavach ktery maj svuj smysl a vse je propojene.
Za mě: knižku kamoškam doporučovat nebudu...
Film posrali uplne na něj ani nekoukejte

Tesset
19.08.2018 5 z 5

Geniální! Máloco ve mě vyvolá takové pocity - bylo to syrové a ač se to částečně jeví jako romantický příběh, postrádá všechna klišé červené knihovny. Naprostá pecka. Po přečtení jsem zvědavá, jaké zpracování má film.

Pidulka
17.08.2018 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, možná až příliš a tak byla docela zklamáním. Ze začátku se mi četla dobře. Ne že by příběh zrovna odsýpal, ale byla jsem napjatá, jak to bude dál. poslední část měl sice příběhový spád, ale popravdě se mi to čtení spíš táhlo... Opravdu se celkově moc dobře nečetla, bylo to spíš utahané. Nápad super, bohužel podle mě nevyužito...

BoubelkaLulu
12.08.2018

Tato kniha se mi nelibila. A nebyly tam obrasky to me stvalo nejvic.

Ditules
09.08.2018 3 z 5

Knížka doplnila mezery, které vznikly po shlédnutí filmu.

americká literatura

Autoři knihy