Trumpetista v Osvětimi – Vzpomínky Lexe van Werena

Trumpetista v Osvětimi – Vzpomínky Lexe van Werena
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466748/bmid_trumpetista-v-osvetimi-vzpominky-le-2II-466748.jpg 4 21 21

Autobiografické vzpomínky holandského trumpetisty, který přežil Osvětim jako člen táborového orchestru. Lex van Weren byl jedním z nejlepších trumpetistů 20. století, v jeho minulosti se však skrývaly děsivé stíny. Jako člen táborového orchestru přežil uvěznění v Osvětimi a jeho vyprávění dnes podává svědectví o tom, jak nacismus deformoval lidskou mysl. Mrazivé vzpomínky přeživšího ukazují hloubku traumatu zapříčiněného holokaustem – a týkají se i poválečných let, kdy minulost ožila třeba v podobě van Werenova setkání s velitelem koncentračního tábora.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , CPress
Originální název:

Trompettist in Auschwitz: herinneringen van Lex van Weren , 1980


více info...

Přidat komentář

klaraj093
09.09.2022 3 z 5

Krátký příběh Lexe. Kniha není moc podrobně popsána.Spíše tam mám jako takový životopis Lexe v tomto období..

cori
08.09.2021 3 z 5

Lex zpětně vzpomíná na svou minulost v období holocaustu od okupace Nizozemí po osvobození. Jeho vzpomínky zaznamenal novinář Dick Walda. Lex měl štěstí, že uměl hrát na trubku a všechny dechové nástroje a velitelé koncentračních táborů zakládali orchestry. Lex popisuje i svou posedlost koncentračními tábory, které mu nedaly spát ani po válce a které se snažil všechny navštívit, aby pochopil, proč a jak Němci páchali taková zvěrstva proti lidskosti. Zajímavý je i rozhovor s velitelem přestupního holandské tábora ve Westerborku, odkud byli internovaní transportováni do Osvětimi.


AlbionFoxyFox
25.08.2021 5 z 5

Kratší kniha, ale o to víc je naplněná informacemi, které jsou podávány nesmírně lidsky a poutavě. Opět jsem se něco málo nového dozvěděla a opět jsem měla možnost nahlédnout do dalšího lidského osudu z celé té mozaiky nespravedlivých osudů. Rozhodně stojí za přečtení, mezi knihami k problematice šoa patří k těm lepším a přístupnějším.

Štítky knihy

koncentrační tábory Osvětim (koncentrační tábor)

Autorovy knížky

Dick Walda
nizozemská, 1940
2021  84%Trumpetista v Osvětimi – Vzpomínky Lexe van Werena