Trojská válka nebude

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jedna z vrcholných Giraudouxových her, reagujících kriticky na příchod druhé světové války. Bytostný optimista Giraudoux zde přehodnocuje svůj pohádkově pozitivní styl a píše dílo mnohem temnější, než na jaké můžeme od něho být zvyklí; nicméně dílo trefující se do ducha své doby.

https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_m.jpg 47
Žánr
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Dilia
Orig. název

La Guerre de Troie n'aura pas lieu

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Trojská válka nebude

Přidat komentář
Faila
26.10.2017

Jde spíše o parodii. Postavy jsou směšné, zejména zastánci “války” obhajující Helenu. Ta je zobrazena lehce nadutě, je si své krásy velmi vědoma. Její vztah s Paridem je spíše fyzický, sám Paris říká, že Helenu miluje pro její způsob, kterým ho ona nemiluje. Velice komická je také scéna, kdy Iris sděluje rozhodnutí bohů. Ta se jednak od sebe diametrálně odlišují, každý bůh přikazuje Trójanům něco jiného, mnohdy přesně opačného. Navíc se Iris kolikrát zjeví znovu, protože někde zapomněla svůj pás. V jistých částech je ovšem argumentace pro válku rozumná. Válka dělá z mužů bojovníky. Ženy se ale hádají, že bojovníky nepotřebují. Je zde tedy typický konflikt, je-li lepší mrtvý hrdina nebo živý zbabělec.

Stammel
15.04.2011

Není to tak hladké, přirozené a vitální jako Ondina. Což je zřejmě dáno hlavně tím, že touto hrou Giraudoux reagoval na tíživou světovou situaci. Pořád je to ale jeden velký magický rej básnických obrazů, metafor, důvtipných postřehů, duchaplných dialogů, ironických šlehanců a postaviček, které jsou výsostně originální, i když je dobře známe z trojského mýtu (tato apokryfní rovina také dodává na svěžesti). A zase se pod těmi výtrysky básnické inspirace odehrává složitá disputace, tentokrát o lidech a válce. Snad jen intelektuálně až trochu moc překombinovaná...


Autor a jeho další knihy

Jean Giraudoux
francouzská, 1882 - 1944

všech 12 knih autora

Kniha Trojská válka nebude je v

Přečtených11x
Knihotéce1x
Chystám se číst1x