Třinácté okno

Třinácté okno
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473801/bmid_trinacte-okno-YCf-473801.png 4 77 77

Co se skrývá v jednom lidském životě? Láska i nenávist, naděje stejně jako rány osudu. Albína to všechno zažila na vlastní kůži. Narodila jako dcera bohatého a oblíbeného sedláka, bohužel ale brzy ztratila maminku a nová macecha jí udělala ze života peklo. Oporu nenašla v poblouzněném otci, ani v bratrovi, kterého nenávist zahnala do rukou prospěchářských právníků. Macecha Albínin život dál ztrpčovala stovkami drobných ústrků, a nakonec dohodla i manželství bez lásky a připravila ji o rodinné dědictví. Přesto se Albína nikdy nevzdala. Všechnu svou vůli napřela k tomu udržet svou novou rodinu pohromadě a šťastnou. Navzdory válečnému nedostatku, těm nejkrutějším ztrátám i osobním démonům manžela a nejbližších. Třinácté okno je rodinnou ságou klenoucí se přes polovinu dvacátého století. Od konce monarchie po léta komunistické diktatury sleduje osud statečné ženy, která se odmítla sklonit a vytrvala. Její život nebyl lehký, ale dokázala být příkladem dalším. Venkovskou amazonkou, díky jejíž síle a vůli jiní zvítězili, i když se to zdálo nemožné.... celý text

Acquenta
25.05.2024 3 z 5

Příběh podobný Šikmému kostelu... hezky napsáno, život hlavní hrdinky byl opravdu smutný, ale nikdy se nevzala..

lalela
09.01.2024 5 z 5

Skvělá knížka, skvělý příběh, po přečtení jsem se musela znovu vrátit na začátek a přečíst prvních 30 stran, abych si ucelila celý příběh. Albína musela být skvělá a silná žena až do svých posledních dní.

streles
29.11.2023 5 z 5

Kniha se četla dobře a děj ubíhal docela rychle.Hlavní hrdinka měla život velice těžký a nebylo jí téměř co závidět. Vlastně skoro všem co zažili obě světové války a komunismus padesátých let není co závidět.Knihu určitě doporučuji.

Kasty
01.10.2023 4 z 5

Rodinná sága sleduje osud statečné Albíny, která se narodila jako dcera bohatého sedláka. Maminka jí brzy zemřela a nová macecha jí udělala že života peklo. Přesto se Albína nikdy nevzdala. Naopak, snažila se udržet rodinu pohromadě.

SumýšIrena
30.08.2023 2 z 5

Kniha se čte dobře, ale zklamala moje očekávání. Albína mi vůbec neseděla. Anotace slibuje hrdinku, která "dokázala být příkladem dalším, venkovskou amazonku, díky jejíž síle a vůli jiní zvítězili". Já viděla zahořklou, ukřivděnou ženu, která neustále žehrá na svůj špatný osud, chce poskytnout dětem milující náruč, ale neumí dát najevo lásku, které je plná, a pak si to vyčítá; ženu, která žárlí na jiné, kteří se dokázali postarat o budoucnost jejích dětí, na lidi, kteří měli šťastné dětství, manželství...

zuzulka77
25.08.2023 4 z 5

Kniha samotna se cetla vyborne, jen sem s Albinou mela potiz, asi proto jelikoz nedavno jsem docetla Hermankove udoli. Hrdinka take nemela na ruzich ustlano, brala zivot takovy jaky je a umela se radovat. Coz u Albiny jsem ziskavala dojem, ze i kdyby se neco zmenilo v osudu. Bude neustale nestastna a nespokojena.

werick
03.08.2023 5 z 5

Krásný životní příběh, vždy jsem se těšila, až budu mít chvíli ke čtení. Ačkoli měla Albína těžký život, tak mě chvílemi mrzelo, že byla tak nepřístupná a zahořklá.

WaN635
09.06.2023 4 z 5

Když mám pocit, že potřebuju vydechnout od vynalézavých a psychopatických vrahů, sahám po tomto druhu knih. A nebyla jsem zklamaná, i přesto, že Albínin smutný a těžký život nebyl procházkou růžovým sadem. Život se s ní nemazlil již od útlého dětství, postupně přicházely další kruté rány osudu. Otázkou je, zda-li i ona svou tvrdostí si sama někdy svůj život ještě více neztížila.

Kanimůra2
04.06.2023 5 z 5

Tohle je přesně typ knížky, po které vždycky ráda sáhnu. Velmi těžký život Albíny. No vlastně celé regerace. Mě se moc líbila

Len2očka
22.04.2023 5 z 5

Knížka,na kterou jsem se denně těšila až ji otevřu,za mě maximální spokojenost.

stju
08.04.2023 5 z 5

Určitě mě na této knize hodně zaujala krásná obálka Soni Šedivé, protože můj pocit z ní je domov a rodina. A myslím, že obojí hrálo v tom, jak se odvíjel život Albíny, velkou roli. Další, co jsem na knize ocenila je, že autorka vypráví příběh, kroniku, která je nazývána i českou "ságou" jedné rodiny. A já právě tyto rodinné kroniky miluju, zvlášť když jsou podávané tak poutavě a uvěřitelně jako tato. Pravda však je, že následný pocit z knihy je hodně velký smutek - dětství, manželství, mateřství, víra, válka, to vše bylo pro Albínu zdrojem mnoha trápení a hodně málo šťastných chvil. Právě ty jí přinášel vztah s několika dobrými přáteli a hlavně v závěru života, ji určitě musela naplnit radostí výchova vnoučat, kterým obětavě věnovala kus svého života a nakonec jim s důvěrou odkázala vlastní deník - "okno do své duše ".

janina74
25.03.2023 5 z 5

Dobrý román...

Dashow
09.03.2023 4 z 5

Nenadchne, neurazí. Asi jsem na základě hodnocení čekala víc. Možná je to i tím, že mám podobných knih načteno už hodně, je to můj oblíbený žánr. Tuhle jsem ale přečetla a tím to skončilo. Nijak zvlášť mi zřejmě v paměti neuvízne.

tittanie
27.02.2023

Na knihu jsem se hodně těšila, ale jsem asi trochu zklamaná.
Prvních cca 200 stran jsem přečetla na jeden nádech, a říkala jsem si, ty jo tu knížku přečtu za večer, ale pak mi přišlo, že se kniha jenom vleče, že autorka vymýšlí, co všechno špatného se ještě mohlo stát. A osobně bych knihu nenazvala ságou. Popisuje život jedné osoby.

pydla
09.02.2023 4 z 5

Ano, tohle bylo hezké. Těžký život v boha věřící ženy, selky, která žije pokorně, ne však spokojeně, a ačkoli vše bere tak jak to přichází a snaží se z toho vymáčknout co to dá, život se s ni nemazlí. Přes veškerou sílu, kterou Albína v sobě má, se ptává i boha, proč právě ona má takový úděl.
Hezký příběh plný lásky, nenávisti, naděje a ran osudu.

Danago
21.01.2023 5 z 5

Rodinná sága s českého prostředí. Popisuje především život Albíny od jejího útlého dětství a přestože byla dcera nejbohatšího statkáře ze vsi, život po velmi brzké ztrátě matky v měla neobyčejně těžký.
Bohužel velké rány osudu ji provázely celý život , vzaly radost ze života a musela být
na sebe i své blízké velmi tvrdá. Jestli musela nebo byla jen taková povaha je otázka.
V každém případě i když pro celou vesnici byla ta bohatá hostinská nežila si vůbec nad poměry. Děti vychovávala také dost přísně, i když je milovala a snad si našly svou vlastní cestu. I když Albína si jejich život určitě představovala jinak, ale to i ten svůj.

Hořký a bolestný příběh , který začíná první světovou válkou , první republikou ,pokračuje druhou světovou válkou a končí v padesátých létech.
A to vše zažíváme na českém venkově.
Život je těžký v každé době a nikdo netušíme co nám přinese.

bookcase
25.09.2022 5 z 5

Krásné i smutné čtení. Albína neměla snadný život, byla zahořklá a sama to přiznává. Trochu se tím podobala Barboře z Šikmého kostela.

natynka21
22.09.2022 5 z 5

Velmi čtivá kniha o ženě s nelehkým životním údělem. Albína žila, dle mého názoru, v nejtěžších časech naší země, nebyla strůjcem svého osudu a neměla to v životě vůbec jednoduché, stejně jako její přítelkyně Klementýna. Kniha je napsaná poutavě, doporučuji ji k přečtení.

alnahu
19.08.2022 5 z 5

Tato rodnná historická sága z českého prostředí,kterou nás provází Albína od svého útlého dětství až po stáří ,je velmi čtivě napsána.Příběh dívky,která byla dcerou nejbohatšího statkáře na vsi a její těžký život,který se s ní nemazlil a postihovala ji jedna rána osudu za druhou a přesto dokázala všemu čelit.Kniha je vpodstatě dost smutná,ale zajímavá.

Evina.Cetba
10.08.2022 4 z 5

Rodinná historická sága rozdělená na čtyři části o nelehkých osudech sedlácké rodiny. První část je o tom, jak vnučka je u babičky Albíny a je to psané z pohledu dítěte, druhá z pohledu babičky, když ještě byla mladá,... Je to psané na přeskáčku, ne chronologicky. Zajímavé čtení, čte se mi to dobře a rychle, akorát to není hlavně o pozitivních událostech. Jsou tam samé ústrky a překonání překážek, jak jde život, někdy je tam i něco dobrého, převažují depresivnější témata.
Babička Albína byla dost často nešťastná, asi kvůli tomu, co zažila se zlou a chamtivou macechou, která jí krom jiného chtěla připravit o majetek, nechci prozrazovat, zda uspěla. Albína je kvůli tomu přísná, musela se s lecčím vypořádat, a hlavně víra jí dodávala sílu a světlo do komplikovaných dní, kdy jí štěstí nepřálo.