Edevart

Edevart https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148943/bmid_edevart-h9g-148943.jpg 4 7 2

Trilogie o Augustovi série

Spoločenský román nórskeho autora. Opisuje drsný život a vzťahy medzi ľuďmi na nórskom vidieku.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Landstrykere , 1927

smazenaryba
smazenaryba
09.02.2022 4 z 5

Pred vojnou tu Hamsunovi vyšlo takmer (ak nie) všetko. Po vojne sa nových vydaní veľa kníh nedočkalo. Po prevrate ešte menej. Súčasne už žiadne. Dá sa to chápať. Na fakte, že Požehnanie zeme je jedna z najlepších kníh aké som čítal, to vsak nič nemení. Edevart je taktiež jedna z neveľa kníh, ktoré sú v anikvariátoch stále bežne dostupné. Ikeď to nieje také nedostižné ako spomínané Požehnanie..., spája ju s ňou veľa spoločných motívov, myšlienok a hlavne majstrovské rozprávanie. Tým hlavným motívom je oslava zeme, poctivej práce, celkovo staršieho spôsobu života a naopak odsúdenie pozlátka, industrializácie, životu vo veľkomestách. Takto to znie asi trochu zastaralo, takmer ako akási propaganda, no nieje to tak. Román skôr núti čitateľa uvažovať nad spôsobom života, vyzýva k zdravému rozumu, umiernenosti. Robí to naviac extrémne pútavo, v najlepšej tradícií klasického románu a hromadou morálno-výchovných, vtipných, ale aj neveselých scénok z bežného života. Odporúčam všetkým milovníkom klasického románu, najmä toho škandinávskeho (Heinesen napr.).

MOu598
MOu598
06.07.2017 4 z 5

Četla jsem v únoru 2009. Podle mých poznámek:
Hamsun píše poutavě, čtivě, zajímavě, líčí lidi, situace.
Pěkné, i když100 let staré.
Hlavní postava je chlapec a pak muž, který je hodně ovlivňován tulákem a snílkem.
Citát:
"Tak je to s lidmi, kteří dědí, nikdy nemají dost."