Den Trifidů

Den Trifidů https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29815/bmid_den-trifidu-QuA-29815.jpg 5 5622 5622

Trifidi série

Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen welsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

The Day of the Triffids , 1951

Pav.Hope
17.03.2013 5 z 5

Knihu jsem četla před více jak 10 lety... mohu jen doporučit.

Mark13
16.03.2013 3 z 5

Knihu jsem nedočetla, ztrácela jsem se v ději. Z počátku se zdála zajímavá, pak jsem nějak přestala vnímat. ;) Ale i za to jí uděluji 3 hvězdy. ;)

umbra
16.03.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem četla na střední škole, a naprosto mne nadchla. Později jsem četla ještě lepší sci-fi, ale nevím, zda jsem četla lepší postapokalyptickou, alespoň prozatím. Na tuhletu určitě nikdy nezapomenu.

Anet2012
12.03.2013 5 z 5

Sci-fi mne nikdy příliš nelákalo, tato kniha ale byla pro mne velkým překvapením. Úplně mne vtáhla do děje a nechtěla pustit. Ještě dlouho po té jsem měla hlavu plnou otazníků...velmi nadčasová, doporučuji přečíst

roro
06.03.2013 4 z 5

Knihu jsem četla před dvacátým rokem svého života a tehdy mne uchvátila,i když tento žánr nepreferuji...
Dnes mne už není schopná vtáhnout do děje...i obliba mých knih se mění...

Jarka 55
04.03.2013

Četl jsem to uz jako malej kluk a ted to čtu znovu. Určitě jedno z nejlepších sci-fi. Tenkrát toho moc nebylo. Dnes je sice velký vyber,ale většina ma hezky jen obal. (film nic moc)

kowalenska.m
03.03.2013 4 z 5

Druhá polovina moc natahovaná. Jinak se mi ale celek líbil. bylo zajímavé jak se vypořádávali lidé s problémy. Ze začátku jsem nemohla odtrhnout oči :)

Miken008
27.02.2013 4 z 5

Všude jsem slyšel jen samou chválu na Den trifidů až mě to nakonec donutilo po něm sáhnout. Byla to snad první sci-fi knížka, kterou jsem četl. V důsledku jsem čekal něco víc. První polovina byla obstojná a napínavá, protože se děj neustále někam posouval. Zbytek knížky mi ovšem přišel až příliš natahovanej a dějově nudnej. Pořád jsme ke konci čekal nějaké rozhřešení a byl jsem zklamán, když nic nepřišlo. Pořád má ale celá kniha nějakou úroveň..

tygrilady
26.02.2013 5 z 5

Perfektní kniha!!Nejsem nadšencem sci-fi a přesto je tato kniha jednou z nejlepších knih vůbec,které jsem četla!

M.Zita
25.02.2013 4 z 5

Perfektní čtení. Z počátku mě od čtení odrazovala hrozná filmová adaptace. Jsem rád, že jsem knihu přečetl, patří k jedné z mých nejoblíbenějších.

MiniMe
24.02.2013

Tahle kniha mě dostala. Doslova jsem jí hltala a nemohla se odtrhnout. Hodně dlouho jsem přemýšlela jestli by to vlastně nebylo možné. V této době genetika myslím dost pokročila, tak proč by se něco takového nemohlo stát? Zkrátka úžasná kniha, s úžasným nápadem, dějem a prostě vším, co taková úžasná kniha může mít.

kattyV
16.02.2013 5 z 5

"Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je to středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku.“
Těmito slovy kniha začíná. A něco opravdu je zatraceně v nepořádku. Hlavní hrdina románu zmešká konec světa čirou náhodou. Právě tak jako všichni, kdo katastrofu přežili. Ti, co jim tolik štěstí nepřálo, oslepnou. A aby toho nebylo málo, všichni jsou ohrožování trifidy - chodícíma kytkama, které projevují notnou dávku inteligence.
Knihu jsem četla už před lety, ale ještě dnes se k ní ráda vracím. Jasně, dají se jí vytknout drobné nelogičnosti, ale ať. Kromě napínavého děje poskytne, podle mne, i některé hlubší podněty k zamyšlení. Třeba tu myšlenku, že co se týká morálky, neexistují absolutní pravdy. Není možné přenášet si morálku z dneška a z našeho světa do naprosto jiné situace. Tak, jak to píšu, to zní možná až děsivě, ale v románu to bylo naprosto logické a oprávněné. V zásadě šlo o to - těch pár vidoucích nemůže zachránit všechny slepé - může jich zachránit jen pár. A těch pár musí být být mladé a zdravé ženy. Protože ty mohou rodit zdravé a vidoucí děti. Z pohledu dnešního světa to je hrozné, ale když to vezmete z pohledu přežití lidské rasy...
Vede mne to i k zamyšlení nad tím, jak odsuzujeme morálku jiných kultur (třeba islámských apod.). Je to správné? Máme pravdu s naší evropskou nadřazeností? A co náš pocit, že se můžeme povznést i nad křesťanskou morálku? Ze svého pohledu si myslím, že naše doba a naše morálka je jaksi lepší než ty ostatní, ale je to tak?

Lenka Žofka
05.02.2013 5 z 5

já ty postapokalypsy zboznuju! A kolik variavant uz spisovatele vymysleli.... jinak jo, hlavni postava je moc veliky spravnak, jo, maji az moc uzasny a pevny vztah na to ze je rozdeli po nejakych 3 dnech....ale kdyz je clovek v prostredi jako oni, resi trochu jine veci ;)

rakytnik
03.02.2013 5 z 5

Tak touto knihou u mne čtečí mánie začala. Je zde spousty otázek: Jako třeba co se stane, pokud lidstvo přijde o tak běžný smysl jako je zrak. Přemýšleli jste nad tím? Jestli ne, tak vřele doporučuji přečíst.

vladhan
30.01.2013

Deň Trifidov som čítal v časoch vydania knihy v češtine a už vtedy sa mi veľmi páčila. Zaujímavým a nenápadným spôsobom sa v nej mieša realizmus a vízia. Odvtedy knihu čítam pravidelne takmer každý rok a napriek niektorým aspektom, ktoré jednoducho zostárli vekom (ani Verne už nie je dnes celý aktuálny, ale je stále rovnako zaujímavý ako literatúra), je stále zaujímavá a podnetná. Je v nej totiž zakodovany (podľa môjho skromného názoru) prvok neustálej aktuálnosti - zobrazená situácia sa môže stať kedykoľvek a kdekoľvek.

Malefisto
26.01.2013 4 z 5

Je to dobré, dobře se to čte ale že by to byla až taková bomba si nemyslím. U mě v utopických a apokalyptických vizích vede 1984.

Lilu_
13.01.2013 5 z 5

Je to super kniha, čtivá a no prostě jedna z nejlepších, co jsem kdy četla.

Phoenix16.cz
03.01.2013 4 z 5

Den Trifidů je taková nenápadná knížka, která toho v sobě skrývá mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Příběh je vyprávěný v ich-formě, čímž čtenáře spolehlivě dostane do děje a už nepustí. Skvělý vypravěčský styl Wyndhama čiší z každé stránky románu, ani chvilku nenudí zbytečnými popisy zbytečných detailů, ale zaměřuje se na nejpodstatnější věc, která hlavního hrdinu trápí, a to je přežití nejen jeho, ale i celého lidského rodu, který je zranitelnější, než si mnoho jeho zástupců odmítá připustit.

Freedyn
24.12.2012 3 z 5

Tak konec jsem už vážně nečetla.. Zbytek knihy parádní - ale ten konec se už prostě nedal..

Zaja
13.12.2012 3 z 5

Vztah mezi Billem a Josellou mi přišel jak z filmu z 50.tých let, staromódní a zidealizovaný, hlavní hrdina byl příliš 'správňák'.