Tři muži na toulkách

Tři muži na toulkách obálka knihy
Mé hodnocení:

Humoristický román anglického autora je volným pokračováním jeho světoznámých Tří mužů ve člunu. Tentokrát autor doprovází trojici nerozlučných přátel na jejich cyklistických cestách po Německu a jeho pamětihodnostech. Jejich dobrodružství, žerty a vzájemné popichování potěší všechny vyznavače klasického humoru.

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44740/tri-muzi-na-toulkach-44740.jpg 3.8176

Tři muži 2.

Vydáno, XYZ (ČR)

Three Men on the Bummel, 1900

Kniha Tři muži na toulkách

josef2900
31.12.2020

Asi lepší než první díl, hledal jsem něco co by bylo jako stopařův průvodce galaxií a z části se povedlo. Zábavná kniha prokládaná humorem.

Ivan F
23.10.2020

Kniha sa dá rozložiť na niekoľko častí a to na časť prvú, ktorá je zábavná, ale bohužiaľ je najkratšia a je to popis cyklovýletu našich starých známych, časť druhú, ktorá zábavná nie je, ale je o niečo dlhšia, ako časť prvá a je to opis okolia, histórie a tak podobne, no a nakoniec časť tretia, bohužiaľ najdlhšia a najnudnejšia, kde si autor vybavuje účty s nemeckým národom. To málo vtipného je utopené v balaste popisu všetkého dobrého a nedobrého nemeckého a je to málo. U mňa autor touto knihou takmer prepadol.

DraculasLady
24.09.2020

Ve srovnání s dílem, kdy Tři muži cestují v člunu, byl tenhle nepatrně lepší. Méně odbíhání od tématu, lepší a uvěřitelnější historky. Nicméně zklamalo mě, že Čechám nevěnoval autor zdaleka takovou pozornost, jako Němcům... Očividně jsme pro něj v té době nebyli natolik zajímaví. To neustále omílání "Němec tamto, Němec tohle..." mi celou četbu dost znechucovalo.... Škoda.

huhuhu
18.06.2020

Tři angličtí gentlemani Jerome, Harris a George, hrdinové dnes již legendární knihy "Tři muži ve člunu", jsou zpět. Sice o něco starší (Jerome a Harris též ženatí), ale stále nadšení zažít nějaké to dobrodružství. Tentokrát se vydali na kolech na kontinent, přičemž na svých toulkách nevynechali ani Prahu a Karlovy Vary.

Volné pokračování "Tří mužů ve člunu" se mi líbilo o něco méně než první díl. JKJ je výborný, když si dělá legraci sám ze sebe a ze svých dvou kumpánů. Takové situace v knize samozřejmě nechyběly (třeba když se tři muži při výstupu na kopec pohoršovali nad tím, že mají Němci na každém kopci hospodu, ale když ji na tomto nenašli, byli hrozně zklamaní, ač si to samozřejmě nepřiznali, a okamžitě vyrazili směrem, kde nějaká měla být), ale bylo jich o dost méně než "ve člunu". Místo toho si autor utahoval spíš z Němců, což už nebylo tak vtipné, zavánělo to spíš pomlouváním a leckteré čtenáře to i pohoršilo (viz některé komentáře zde).

Mně to zase až tak urážlivé vůči Němcům nepřišlo, vnímala jsem v tom stále tu typickou Jeromovu ironii a nadsázku, se kterou si dělá legraci ze všech a ze všeho, ale vtipné to taky příliš nebylo, spíš k zamyšlení nad tím, jak Angličané tehdy vnímali Němce, co z toho pro Němce platí i dnes apod.

pepa4081
23.12.2019

Mé hodnocení je stejné, jako u Tří mužů ve člunu. Knihu jsem četl podruhé. Nesmál jsem se nahlas, spíš se tak uchechtával. V některých pasážích se mi trochu vlekla, vcelku jsem se však příjemně bavil. Mnohé z komických situací si dokážu představit i dnes. Jako milovník pobytu v přírodě jsem hrdinům knihy záviděl a alespoň takto z křesla si s nimi zase někdy vyrazím. Milovníkům anglického humoru doporučuji. Pouze dvě poslední kapitoly, kde je popisována německá povaha, mne už příliš nebavily. Jako příjemný bonbónek pak působil popis dvou německých měst, Prahy a Karlových Varů.
Uspokojivé.

druzickaster
27.11.2019

Zvláštní kniha, nesrovnatelná s předešlými ... muži ve člunu. O toulkách nemůže být moc řeči, spíš je to vyřizování účtů s jedním národem, němci. O čechy se taky lehce šmrncne, ale co autorovi provedli v německu by mě zajímalo. Na druhou stranu, tím, že kniha vznikla v roce 1900 je nezatížená válečnými předsudky a asi skutečně pravdivá. Taky mě napadlo, vydat podobný sarkastický text dnes je z vás xenofob, nacista, fašista, rasista a kdoví jaký ...sta.... Kniha se dá v pohodě přečíst, ale ve své době asi byla zábavnější než dnes...

kazetko
13.11.2019

Taková oddechovka. Příjemný klasický humor. Místy mi to přijde zdlouhavé.

zuzka.boruvka
04.11.2019

Kniha se čte samospádem, je anglicky vtipná a čtenář nemá žádný problém si představit dané situace ani reálie. V době politické a kulturní korektnosti nejsme příliš zvyklí nazývat věci tak přímočaře, jak to dělá Jerome, když popisuje rysy německé kultury. Z dnešního pohledu je popis dojmů z toulek po Německu příliš jednoduchý, jednostranný, místy až zbytečně krutý a nesmyslný, bez autorovi iniciativy znát původ a vysvětlení popisovaného jevu. Do knihy se ale určitě promítají dobové reálie a představy o Němcích a ty k nim moc nekloněny nebyly. Na některých místech jsou postřehy až neskutečně vtipné a platné i dnes, jinde má čtenář pocit, že autor své lamentování už přehání a začíná ho to nudit.