Trestankyně: Příběh Růženy Vackové

Trestankyně: Příběh Růženy Vackové https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278292/bmid_trestankyne-pribeh-ruzeny-vackove-mLX-278292.jpg 4 126 42

Co má větší cenu: žít v bezpečném závětří, ovšem za cenu kompromisů, nebo si stát odvážně za svým a uchovat si čisté svědomí? Kolikrát ve 20. století stáli lidé v Československu před touto volbou? Pro Růženu Vackovou ale otázka takto vůbec nestála. Neochotu přistoupit na kompromis dokázala tato univerzitní profesorka už za nacistické okupace, kdy byla za účast v odboji odsouzena k smrti. A znovu po únoru 1948, kdy ji soud poslal za mříže na dvaadvacet let za „špionáž ve prospěch Vatikánu“. V komunistických věznicích nakonec prožila 15 let. Přesto je její jméno veřejnosti málo známé. Román Trestankyně přibližuje její život na pozadí „šťastného“ 20. století.... celý text

Nezmarka
01.06.2016 5 z 5

Tato kniha mne nadchla. Navrhuji ji zařadit do povinné četby!!! Velmi čtivě je popsán život ve 20. století. Jsou tam popsány skutečnosti, na které jsme už zapomněli (dívky běžně nestudovaly na univerzitách) a také místa v historii, na která bychom nikdy neměli zapomenout (procesy v 50. letech). Pokud si mladí lidé kladou otázku, jak se mohli komunisté dostat k moci, naleznou zde odpověď.
Nezanedbatelné je i vykreslení postav, a to, že se člověk v jádru nemění. Ať už dobrý nebo zlý. Rozhodně doporučuji.

douchová
08.04.2016 5 z 5

Velmi dobře napsaný román, čtivý, propracovaný. Na pozadí dějin 20. století se odvíjí příběh ženy s velkým morálním kreditem a vnitřní silou. Stále je potřeba připomínat, co se tu dělo a že hranice mezi zlem a "pouhým" přivíráním očí je hrozně malá. Doporučuji.