Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací

Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516657/bmid_tovarna-na-lzi-vyroba-klimatickych--0fG-516657.jpg 4 17 17

Naprostá většina klimatologických výzkumů už dlouho ukazuje, že dochází ke klimatickým změnám vedoucím k rostoucímu oteplování, které může mít katastrofické následky. Tyto změny podle nich způsobuje lidská aktivita, především spalování fosilních paliv. V těchto otázkách existuje dlouhodobá odborná shoda. Přesto se veřejným prostorem také šíří informace, které hledají příčiny klimatických změn jinde. Tvrdí, že je způsobuje Slunce nebo vesmírné záření, zpochybňují výsledky klimatologie a obviňují vědu z přehánění nebo dokonce z falšování dat. Tyto opačné proudy se někdy odkazují na vědeckou literaturu, občas je dokonce reprezentují i respektovaní vědci a vědkyně. Laická veřejnost se v této situaci jen těžko orientuje a získává tak pocit, že již neexistují pevné jistoty. Tento stav není náhodný. Jedná se o propracovanou politickou strategii, jejímž cílem je chránit zájmy fosilního průmyslu. A snaží se toho docílit právě vytvářením zmatku a nejistoty. Továrna na lži tyto mechanismy rozplétá a na konkrétních příkladech z českého i světového kontextu ukazuje, jak funguje výroba klimatických dezinformací. Sociolog, grafik, občasný editor a kurátor Vojtěch Pecka vystudoval sociologii na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity v Praze a v rámci doktorandského studia na Fakultě sociálních studií v Brně se zaměřuje na vztah fosilního průmyslu ke klimatickým změnám. Tento rozpracovaný výzkum nedávno přepracoval do publicistického formátu a publikoval na serveru A2larm. Ve své grafické tvorbě pracuje především na animacích pro muzejní výstavy a expozice. V současnosti pracuje také jako analytik v Asociaci pro mezinárodní otázky.... celý text

Přidat komentář

DjLuko
30.01.2024 4 z 5

Záslužná robota. Vojtěch Pecka rozmotáva nitky, ktoré sme asi všetci tak trochu tušili, že existujú ale nikto sme nemali tú snahu trpezlivosť ich rozmotať. Navyše zdôrazňuje, že sú zamotané úmyselne. Obchod s ignoranciou je už niekoľko desiatok rokov existujúci fenomén a to až do takej miery, že vznikol vedný odbor založený na tvorbe, či naopak odhaľovaniu cieleného pseudovedeckého informačného balastu (agnotológia). Je to povinná četba pre všetkých, ktorí si nie sú istí, ako to s tým globálnym oteplovaním teda je, pretože "každý vedec tvrdí niečo iné". Nie, netvrdí. Vďaka.

dav110
20.01.2024 5 z 5

Kladivo na klimaskeptiky.


katakomb
12.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Dobře ucelené dílo, které popisuje nejen vědecké poznatky a výsledky pozorování (v průběhu historie), které jednoznačně potvrzují trend klimatické změny, globálního oteplování a roli člověka (lidské činnosti) v tomto procesu a hlavně ve spojení s rychlostí změny klimatu, ale věnuje se i záměrnému, promyšlenému a úmyslnému překrucování a zamlčování informací veřejnosti, popírání a zlehčování výsledků vědecké společnosti, a hlavně popisu vytváření těchto polopravd a lží (pomocí již po desetiletí osvědčených mechanismů a postupů).


Kniha mě uvrhla do deprese, hluboké reflexe a zamyšlení, relativizace... ale rozhodně ne do beznaděje.


Autor je pro téma zapálený a z každé stránky je cítit potřeba předat čtenáři fakta (pouze ověřená fakta - úctyhodných cca 550 odkazů v bibliografii na 200stránkovou knihu!), zůstat objektivní, nestranný, ale přesto natolik naléhavý, aby si čtenář (ať už klimaskeptik nebo ne) uvědomil závažnost celé věci a hlavně to, kolik času se promarnilo a promrhalo jen kvůli lobby a vidině okamžitých zisků.

Štítky knihy

globální oteplování dezinformace fakta a mýty klimatické změny

Autorovy další knížky

Vojtěch Pecka
česká, 1983
2023  86%Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací
2022  60%Neúplný atlas regenerace