Totální rauš – Drogy ve třetí říši

Totální rauš – Drogy ve třetí říši https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296746/bmid_totalni-raus-drogy-ve-treti-risi-ZVc-296746.jpg 4 334 84

Strhující jako thriller – první komplexní studie drogové problematiky ve třetí říši. Když Němci v roce 1940 vtrhli do Francie, měli vojáci wehrmachtu k dispozici třicet pět milionů dávek pervitinu. Látka – dnes mezinárodně známá jako meth – byla tehdy k dostání v každé lékárně. Droga měla umožnit tzv. bleskovou válku a stala se běžnou součástí výbavy vojáků. Dokonce i údajný abstinent Hitler se rád uchyloval k farmaceutickým stimulantům. V době, kdy nařídil poslední ofenzivu v zimě roku 1944, nebyl čistý ani jeden den. Jeho osobní lékař Theo Morell jej zásoboval všemi druhy léků, hormonů i tvrdých drog. Pouze v tomto stavu mohl vůdce vydržet tak dlouho. Ohler prošel všechny materiály k tématu, hovořil s pamětníky, vojenskými historiky i lékaři. Na knize se podílel přední historik Hans Mommsen, který také napsal doslov.... celý text

Válečné Literatura naučná Historie
Vydáno: , Host

Der totale Rausch – Drogen im Dritten Reich , 2015

devildeny
30.10.2019 5 z 5

Zase jiný pohled na Třetí říši a 2. světovou, který trochu osvětluje nesmyslné jednání nacistů. Nejsem žádný fanoušek historických knih o 2. světové, ale v této knize autor brilantně zpracoval dané téma, mravenčí prací poskládal kousky skládačky, aby vznikl čtivý příběh o Třetí říši, od uměle nabuzených počátků, až po její trosky. Věděla jsem, že Hitler byl feťák, ale dostalo mě kolik různých látek do něj Morell dostával, takže ho stejně, ať už vědomě nebo nevědomě zabíjel. Krásně se v knize ukazuje Hitlerovo pokrytectví, alibismus a velikánství, když on "vegetarián" do sebe nechal každý den píchat preparáty z jatečních zvířat, hlásal o škodlivosti drog, ale několikrát denně potřeboval píchnout opiáty a dalších asi 200 látek, toxikomanie jak vyšitá. Nejvíc mě na tom se*e, že lidi museli trpět a on si v neustálém rauši utíkal mimo realitu, za to co způsobil by měl zaplatit mnohem větší daň. Líbil se mi i doslov překladatele, se kterým souhlasím a který vede k zamyšlení. Za překlad dávám také 5*.

MildeZ
10.10.2019 5 z 5

Zmáknuto jako audiokniha a teda slušnej nářez....defacto kdo něco ve třetí říši znamenal, tak si na něčem fičel. Ale vzhledem k tomu, co tento režim předváděl, tak se ani není co divit :-(

IYv
24.09.2019 5 z 5

Lahůdka. Druhá světová válka a Hitler nepřestává lidi fascinovat ani po víc jak 70. letech. Vždycky mě udivovalo, jak ten jeden člověk dokázal zblbnout celý národ, že takřka všichni zapomněli na lidskost a drtili celou (nejen) Evropu. A tahle kniha dává smysl, najednou to zapadá do sebe.
Výborně ozdrojováno a výborný doslov. Závěrečné odstavce doslovu přesně sedí na dnešní situaci v ČR. Jeden zakomplexovaný člověk na drogách (v tomto případě alkohol), který se obklopil lúzry a je mimo realitu. Přesvědčen o vlastní neomylnosti, chytrosti. To bylo pro mě šokující a smutné čtení.

Metroušek
27.08.2019 5 z 5

Překvapivý, ale věrohodný kamínek do mozaiky zobrazující jednoho z největších šílenců, jaké kdy lidstvo zplodilo. Dává to všechno smysl, a nacismus je, pokud je to vůbec ještě možné, zase šílenější, ujetější a fantasknější. Flatulující feťák Führer Adolf Hitler, to nemá chybu! Skvělá investigativní práce!

pavels36
16.08.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Je fakt,že autor si chvílemi občas něco přibarvil a není vše tak jak píše,ale celkově hodnocení je kladné. Tato kniha pojednává o drogách v třetí říši.Od Adolfa Hitlera až po samotné vojáky wehrmachtu či letectví i námořnictvo. Ten fakt že bylo mnoho tisíce lidí závislý na drogách je evidentní. Jinak by třetí říše nebyla tak dlouho života schopná. Je to smutné co léky jak v dějinách tak i v současnosti dokáží udělat z člověka. Autor pojal dějiny trochu jiným úhlem pohledu a podle mě nezklamal. Některé pasáže si trochu přibarvil a některé zase upravil ke knize tak aby měla začátek i konec.

Rossel
06.05.2019 5 z 5

Velmi zajímavý pohled do zákulisí nacistické mašinérie. Od řadových vojáků až po ty nejvyšší pohlaváry. Leccos to vysvětluje.

Není tajemstvím, že substance, dnes považované za tvrdé a nebezpečné drogy, byly dříve volně prodejné a hojně se jimi léčilo. Holt jiná doba. Ale z obludnosti, kterou zde autor popsal, mě mrazí a je mi nevolno.

Mimořádně oceňuju tu ohromnou mravenčí práci, kterou Ohler vykonal a zároveň to vše přežvýkal do čtivé podoby.

Pavlína79
26.03.2019 3 z 5

Neuvěřitelné, přesto to dává smysl. Hitlera a jeho "dílo" neomlouvá vůbec nic, ale pohled na něj jako na feťáka je zajímavý, jiný, pozoruhodný a děsivý.

VladkaBU
25.03.2019 3 z 5

... o pohledu na válku z druhé strany jsem ještě nečetla. Byly to pro mě překvapující skutečnosti, které mě sem tam napadaly, ale až v téhle knize jsem zjistila, jak vůbec bylo možné v takových počtech zvládat ona zvěrstva, o kterých všichni víme.

Rade
16.02.2019 4 z 5

Dost překvapivé čtení. Jako bych četla nějakou sci fi či fantasy s alternativní dějepisnou linkou druhé světové války. To se týká zejména první části knihy o útoku na Francii, ale i další kapitoly jsou pohledem na známé události trochu z jiného úhlu.
Nadopovaní vojáci, nadopovaný Hitler… Absurdita války tady ještě víc vynikne.
Ale na druhou stranu, nešli zase ruští vojáci do boje pod vlivem alkoholu? Každá doba nebo kultura nese svoje životabudiče. Z tohoto pohledu zajímavý a netradiční doslov k českému vydání.

Janadvorackova
26.11.2018 5 z 5

Dnešní smažky by zaplakaly nad tehdejší dostupností perníku a jiných "dobrot," a hned by vyrazily do fabrik na brigádu. Lisování pilulí na několik dní trvající noční by považovaly za skvělou příležitost, už proto že se sem tam vyrobilo pár zmetků, které by třeba klidně mohly o pauze sezobnout a jet dál...

Autor prošmejdil hned několik archivů s materiálem, (nikoli matrošem), našel hromadu dokumentů Hittlerova lékaře a sestavil z nich moc zajímalou lajnu událostí.

Stoprocentní pravdivost se nejspíš nikdy odhalit nepovede, ale obsaženým informacím jsem ochotna uvěřit. Dost vysvětlují.

Zajímavá byla informace o tom, že když Hácha dostal k podpisu kapitulaci, zhroutil se. Pak mu byl údajně podán nějaký ten lomcovák a až pak to podepsal.
Kdo by se nezhroutil, kdo by nepodepsal... Nebo možná?
To by jeden nevěřil, co vše může ovlivnit dějiny.

Reklamy na pilule perníku visely v tramvajích a prášky zobaly po hrstech i hospodyňky, studenti, dělníci a i děti.

Vtipné je, že se Adolfovi sen o Velkoněmecké říši vlastně splnil. Hromada zemí v Evropě teď maká pro německé firmy a ani k tomu nepotřebují, vyjma eur, žádné jiné stimulanty.
Ale kdo by byl dnes závislý na penězích :).

Další zvláštní info vypovídalo o počátku války a o tom, jak Němci na tripu zvládli během sedmnácti dnů na jeden zátah překvapit Francii a Belgii a v podstatě se tak začít nehorázně roztahovat.
Našlo se několik odborníků s námitkami, ale ty nikdo neposlouchal.

Experimenty s pamlsky nebyly ani tak v plenkách. První zmínka o drogách je v knize uváděna k roku 1805. Nutné k tišení bolestí a různých duševních nešvarů. Pak ale vývoj potřeboval lidi popohnat k větším výkonům. A zrovna v době, kdy se v Evropě začali roztahovat náckové.

Že Druhá válka pomohla lidem do vesmíru, to je jasná věc.
S vývojem drog a hromadném zkoušení, třeba v koncentračních táborech, mě seznámila až tahle kniha, i když překvapena nejsem.
A jo, jsem za to ráda.

Je to tak sugestivně podané, že bych nedoporučovala slabším povahám, nebo lidem na odvykačce. Chuť do experimentování by se klidně dostavit mohla.

InaPražáková
02.11.2018 4 z 5

Informace, které Ohler objevil (nebo jako první vzal do úvahy), jsou nečekané a v kontextu nesmírně zajímavé. Nový úhel pohledu, který i po sedmdesáti letech od konce války leccos vysvětluje nově a přitom smysluplně, až udivuje, že to nikoho dřív nenapadlo.
Na druhou stranu mám podobné pochyby, o jakých píše níže v komentáři bondula: Postupem knihy mi stále víc přišlo, že Ohler sestavil nejtvrdší možnou verzi událostí, a to i na základě nerozluštitelných Morellových zápisků - například by mě zajímalo, zda psal autor o eukodalu jen tehdy, když ho Morell prokazatelně zaznamenal, nebo si ho natrvalo dosadil místo látky "x", a dál už to bral za bernou minci.
Úplně mi neseděl ani slovník, nevím, jestli je to vina překladu nebo autorův záměr, ale používání hovorových a emotivně působících výrazů mě rušilo. Občas mi přišlo, že jde o snahu šokovat čtenáře, vzhledem k tématu a střízlivému tónu publikace zbytečnou.

Vcelku ale rozhodně zajímavá a přínosná kniha, zvlášť první část velmi doporučuji.

Jaruš7
25.10.2018

Audiokniha a tím intenzívněji vnímaná, autor je sám překvapen svým prvenstvím v tomto směru. Pátrání z jiného úhlu nad gigantickými úspěchy v prvních dnech války, vedlo k osobě v pozadí, ale vůdci nejbližší, k osobnímu lékaři, který si na biokatalyzátorech postavil praxi, jenž vždy účinkovala (HEV- hormony, enzymy a vitamíny), při zákazu používání drog v Německu se tento artikl stal spolu s léčivy municí pro tělo, protože co by byl výřečný a jasnozřivý vůdce (abstinent, nekuřák a vegetarián - to vše až do smrti), bez vítězící armády? Dříve se to vysvětlovalo fanatismem a člověk mohl nevěřícně pokládat dotaz - copak to nebyli taky lidé?
Zde je vyjasněno - ujet v tanku na jediný zátah pětset km, to Francii dostalo na kolena, překvapení pro celou Evropu. (Výdrž nespavosti, opojné nadšení, pocit bezbřehé odvahy a všemoci - to byl ten div, na který ti nepojídači jen nevěřícně zírali.)
Citát :"Čím výš člověk míří, tím víc se dovede čehokoli vzdát." AH.
Výstižný název, perfektní zpracování z dochovaných zdrojů, thriller jako vyšitý a skvěle načtený, čtěte, Totální rauš.

Wladimirski
04.10.2018 5 z 5

Fascinující kniha, ze které běhá mráz po zádech! Pocity, jenž tento realistický popis , kterému se naprostá většina předchozích historických pojednání vyhýbala, zalézají do morku kostí. Totální rauš významně rozšířil mé povědomí o dané době. Přečteno jedním dechem.

KuroHaru
03.08.2018 5 z 5

Znepokojivá kniha. O problematice drog ve třetí říši se moc neví, respektive nemluví, a proto jsem ráda, že si někdo dal tu mravenčí práci a sesbíral důkazy o tom, jak neskutečně velkou měrou ovlivnily drogy v podstatě celou válku. Nebýt pervitinu a dalších látek, které se vojákům sypaly plnými hrstmi, aby mohli beze spánku mašírovat nebo aby neztratili kuráž, byla by se válka možná vyvíjela úplně jinak. Nad tím vším vládla skupina nácků podobně závislých a jim kraloval samotný Hitler, zapřísáhlý abstinent závislý na pervitinu, eukodalu a mnoha dalších látkách. Když si člověk přečte, kolik chemikálií do něj jako do pokusného králíka rval jeho lékař a tím jen umocňoval zrůdnosti v jeho mozku, vstávají mu vlasy na hlavě.
Rozhodně doporučuji k přečtení.

martin6098
01.08.2018 5 z 5

Dozvíte se poznatky, o kterých vám škola ani televize neřekla. Prostě když se smaží, všechno jde hned rychleji a beze strachu :-) Když znáte ty historické okolnosti, jak 2.sv válka probíhala, co ti lidé byli schopni dělat a jak se chovali, najednou si při čtení této knihy uvědomíte, jak to všechno do sebe krásně zapadá...

thezelda
23.07.2018 5 z 5

Wehrmacht nadopovanej perníkem, vojáci co nespí, nýbrž nepřetržitě postupují vpřed dnem i nocí.
Vůdce neposlouchající generály, neboť se mezi ním a realitou vytvořila růžová clona drogového optimismu.
Nevím, která z těchto dvou "hlavních" částí knihy mi přišla více fascinující.
Nejvíce mě ale pobavily čokoládové pralinky, s nimiž jdou domácí práce lépe od ruky :)

Jediný problém tak spočívá v tom, že jako nehistorik nejsem schopný posoudit věrohodnost knihy a zdrojů, z nichž čerpá (tyto jsou povětšinou velmi vzorně uvedeny v seznamu citací). Místy mi připadalo, že autor příliš "tlačí na pilu" (nachází drogy všude, kam zavítá), na druhou stranu nám autor neustále opakuje, že nemáme v rukou knihu o historika a že se nesnaží o nějakou revizi historických událostí, což mi připadá jako fér jednání - můžeme tak poznat dříve nepopsanou stránku událostí proběhnuvších v období "třetí říše", ale zároveň neztrácíme ze zřetele, že se jedná pouze o část určité perspektivy, jíž lze tyto historické události nahlížet.

Iv8
04.07.2018 4 z 5

Naprosto netradiční pohled do německého zákulisí za války...spousta věcí a informací mě v knize překvapovala a jestli je to alespoň částečně pravda, tak to je tedy síla...

Layyen
10.06.2018 5 z 5

I kdyby z toho všeho byla pravda jen půlka, tak mi to hodně změnilo náhled na dění za 2.sv.války.. určitě kniha k zamyšlení.

mandari
19.05.2018 4 z 5

Velice zajímavý pohled na užívání drog a jejich vliv na průběh druhé světové války. Velmi čtivé i pro ty, kteří tento žánr či knihy s touto problematikou obvykle nečtou (jako já).

Aqua-bella
17.05.2018 3 z 5

Zajímavá kniha, která nabízí zcela jiný a neotřelý pohled na třetí říši, německou armádu a Hitlera samotného. Knihu beru s rezervou, přišlo mi, že autor si trošku ohýbal fakta, něco logicky nesedělo (např. v závěru, kdy měl Hitler ve svém berlínském bunkru absťák a doktor Morell nebyl schopen mu sehnat drogu, byly současně s tím do boje vysílány drogami nadopované děti...). Nicméně autor sám v knize tvrdí, že to není práce profesního historika a jde o jeho neotřelou interpretaci historických událostí, takže to tak být mohlo, ale i nemuselo. Rovněž si myslím, že by knize prospělo, kdyby byla trochu kratší. Rozhodně je to ale zajímavé čtení, které donutí čtenáře zamyslet se nad událostmi druhé světové války i z jiného úhlu.

drogy Adolf Hitler Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945

Norman Ohler