Temný úsvit

Temný úsvit https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270945/bmid_temny-usvit-xz1-270945.jpg 4 368 368

Olivia Rönningová sa rozhodla vrátiť k policajnej práci. Služba ju privedie na policajnú stanicu v Höganäse v južnej časti Švédska. Keď mestečkom Arilde otrasie hrozná vražda trojročného dievčatka, Olivia sa zapojí do vyšetrovania. O niekoľko dní príde o život ďalšie dieťa, sedemročný Aram, a to podobným brutálnym spôsobom. Tentoraz sa to stane vo Värmdö neďaleko Štokholmu. Prípadu sa ujíma skúsená kriminalistka Mette Olsäterová. Tom Stilton sa opäť venuje svojmu najväčšiemu nedoriešenému prípadu, vražde eskortnej prostitútky Jill, na ktorý nemôže zabudnúť. Špičková odborníčka Marianne Boglundová v laboratóriu skúma biologické vzorky obetí. Jej výsledky vedú k nečakanému zvratu vo vyšetrovaní. Pátranie sa dostáva do zákulisia politiky, zachytáva fenomén strachu z prisťahovalcov a nenávisť šíriacu sa internetom, násilie a brutalitu, únik k sektám založeným na podivuhodných náboženských a sexuálnych princípoch. Spočiatku nejasné stopy však vedú aj do minulosti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

Svart Gryning , 2014

Pav
10.09.2016 4 z 5

Zajímavě propletený zločin. Bohužel aktuální téma rasizmu mě moc neoslovilo. Pokud by to nebyl třetí díl a já nebyla zvědavá, jak pokračují osudy "hlavních hrdinů", asi bych si knihu nepřečetla. Vraždy malých dětí špatně snáším i v případě fikce. Ovšem to nic nemění na faktu, že autoři píší výborně a umějí udržet napětí.

čef
13.08.2016 3 z 5

Byla by to skvělá detektivka, kdyby se autoři nerozhodli býti aktuální a nekomplikovali děj nacistickými hrátkami. Možná, že všichni ve Švédsku, kromě několik málo zkrachovalých násilnických individuí, prostě milují partnery z Jamajky a Iránu, adoptují děti z Ghany a nadšeně budují vyspělou multikulturní společnost, ale nějak nemůžu uvěřit, že by byli takto téměř všichni hujersky vstřícní a bez jakýchkoliv pochyb. Spíše mi tento politicky vrcholně korektní tón připomíná Husákovu dobu. Normalizační Okres na severu to sice není, ale přesto jsem smutný.

NikaMirka
10.08.2016 5 z 5

Souhlasím s "Jasmina", že druhý díl byl asi nejlepší. Na druhou stranu nemohu říct, že by mě třetí díl nenadchl. Četl se mi o něco hůř než druhý a první díl, ale to mě nezastaví, abych nedala pět hvězdiček. Kniha byla dobře propracovaná, kdo je vrah mě napadlo hned jak vstoupil na scénu a i když jsem pochybovala, ke konci se ukázalo, že mé tušení bylo správné :). Přesto mě uchvátil děj i příběh samotný, stejně jako vyobrazení společnosti ve Švédsku.

jasmína
28.06.2016 2 z 5

Zaujaly mě komentáře, mě se rozhodně o hodně víc líbil druhý díl, a chystám se na první, tento mi přišel na začátku napínavý, poté se děj přesunul někam zcela jinam, a pro mě tak nezáživně, že jsem od 160 strany začala hodně přeskakovat, a to se mi u knihy, která mě pohltí, stát nesmí ! Bohužel, tato mě neoslovila, ale i tak jsem zvědavá na Skočný příliv.

gfdsa123
08.06.2016 5 z 5

Zajímavý a napínavý děj srovnatelný s prvním, který mě strhl. Druhý byl o něco slabší. Líbí se mi propracovanost všech třech dílů, které na sebe částečně navazují. Hlavní hrdinové super a kostře příběhu nemohu nic vytknout.

anarkia
26.05.2016 4 z 5

Další výborná severská kniha. Dobrá zápletka,výborný Stilton. Doporučuji přečíst!

Danago
18.05.2016 5 z 5

Naprosto skvělá knížka. Hodně zajímavý a nepředvídatelný příběh. Rozuzlení bylo velice zajímavé, překvapivé. Opravdu všechny tři knížky jsou velice dobré , ale tato poslední byla ještě větší síla než ty dvě předcházející. Taky bych byla ráda, kdyby se objevil další příběh s těmito hrdiny.

Dousabel
10.05.2016 5 z 5

Ach jo, bude se mi po nich sakra stýskat, po všech!
Opravdu povedená severská trilogie, v posledním díle konečně vše dořešeno a vysvětleno, měli to opravdu geniálně promyšlené, klobouk dolů! Navíc oceňuji zápletku rasové politiky, která se stává v dnešní době čím dál víc aktuální.
Milí Börjlindovi, přeji Vám krásné, pohodové manželství, ať Vám to pěkně klape, šlape a pište, pište, pište... :o)

petra7942
15.04.2016 5 z 5

Autoři opět nezklamali,silný příběh a nečekané rozuzlení...přečteno téměř na jeden zátah,nedalo se odtrhnout...snad se ještě objeví další příběh s Tomem Stiltonem a Olivií...

Lindulinek
30.03.2016 5 z 5

Skvělá detektivka. Přečetla jsem jedním dechem. Zápletka mě zaujala.

happy-smile
10.02.2016 5 z 5

Série si drží úroveň po celou dobu, zápletka v tomto dílu se mi líbila více než v předchozím. Vztahy mezi hlavními hrdiny, které byly na můj vkus až moc vřelé (bez jakéhokoliv vysvětlení), jsem už tak nějak akceptovala. Knížku jsem si vychutnala a snad si to autoři ještě rozmyslí a napíšou nějaký další díl. :-)

Pavlnka
04.02.2016 4 z 5

Detektivka dobrá, motiv a příběh zajímavý a promyšlený, jen mi to přišlo moc zdlouhavé. Uvidím, jestli půjdu do předcházejících dílů.

škwor
10.01.2016 5 z 5

Detektivka byla hodně zajímavá, od začátku mě chytla a moc jsem si jí užívala :) určitě se pustím i do dalších dílů! :)

konicekbily
18.11.2015 3 z 5

Četl jsem to jako knižní novinku, nevěda, že jsou předtím díly dva. Pokusím se o čtení pěkně od začátku. Motiv dobrý, vše v závěru vysvětleno, jenom mi to připadá rozvláčné, jako kdyby to muselo mít přes 400 stran.

kneslova
01.11.2015 3 z 5

Bohužel, je to druhá kniha od této dvojice, co jsem četla a nedokáže mě zaujmout...

Šánka
30.10.2015 5 z 5

Výborné zakončení této severské trilogie. Doporučuji číst díly po sobě, protože je tam návaznost životních příběhů hlavních hrdinů a částečně i nedořešené předchozí dějové linky ve vyšetřování. Ani v této knize není nouze o temné severské napětí s překvapivou zápletkou. Tímto dílem se kruh událostí uzavírá. Opravdu povedené čtení !

triana
22.10.2015 5 z 5

Třetí díl napínavých příběhů s mými oblíbenými postavami mě opět velmi bavil, těším se na další díl