Dobrodružství Toma Sawyera

kniha od:

Dobrodružství Toma Sawyera https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291623/bmid_dobrodruzstvi-toma-sawyera-PgJ-291623.jpg 4.2 920

Dobrodružství Toma a Hucka série

< 1. díl >

Tom Sawyer bydlí u tety Polly, protože je sirotek. Nerad chodí do školy a také nerad pracuje. Ale velmi rád prožívá dobrodružství. Jednou v pátek nejde do školy a jeho teta ho potrestá malováním plotu. On vymyslí lest na kamarády a tvrdí, že ho malování plotu baví a že to nesmí dělat jen tak někdo. Chlapci ho přemlouvají, aby mohli také natírat plot. On se tedy „nechá“ přemluvit. Později je teta nadšená natřeným plotem a pustí ho ven. Tam Tom spatří dívku, která se později stane jeho novou spolužačkou. Ona se jmenuje Becky a Tom se do ní zamiluje. Tom se kamarádí s Huckem, chlapcem, který nechodí do školy, nemá rodiče a nemyje se. Jedné noci se Tom a Huck vydali na hřbitov. Byli zde svědky toho, jak indián Joe zavraždil doktora a Muff Potter stál opodál. Chlapci to nikomu neřekli, protože se báli. Jednou se vydali Tom, Huck a Joe Harper, který byl rozzlobený na svou matku, na druhou stranu řeky. Zůstali zde, protože se nemuseli učit a mohli si hrát. Ale když zjistili, že si lidé myslí, že jsou mrtví, tak se vrátili. Ve škole Becky zašpinila učitelovu knihu a Tom to vzal na sebe. Becky mu byla vděčná a přestala se na něho zlobit. O letních prázdninách byl soud s Muffem Potterem. Chlapci mu chtěli pomoct, a tak řekli, co viděli na hřbitově, čímž se prokázala Potterova nevina. Jednou hledali Tom a Huck poklad ve starém domě blízko domu paní Douglasové, když tam přišel indián Joe s přítelem. Mluvili o místě, kde by schovali peníze. Jednoho dne se děti rozhodly jít do jeskyně, ale když se vracely, zapomněli tam Becky a Toma. Huck mezitím sledoval indiána Joea a zjistil, že chce zabít paní Douglasovou. Šel tedy pro pomoc, a tak ji zachránil. Becky s Tomem chtěli jít domů, ale nemohli najít východ. O několik týdnů později našli indiana Joea mrtvého v jeskyni a Tom s Huckem šli do jeskyně hledat peníze indiána Joea. Našli je a bylo to 12,000 $. Paní Douglasová byla vděčná Huckovi za záchranu a ujala se ho. Chodil do školy, myl se..., ale moc se mu to nelíbilo. Tom ho ale přesvědčil, aby u ní zůstal, aby si s ním mohly všechny děti hrát.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , BB art
Originální název:

The Adventures of Tom Sawyer , 1876


více info...

Komentáře (122)

Komentáře 122 Recenze 3

Liturgievpatek
Liturgievpatek
29.11.2023 5 z 5

K této knize se můžu stále vracet. Dětství kluka, který se nebojí, učí se, objevuje. Srdeční záležitost.

Rob42000
Rob42000
13.11.2023 5 z 5

Kniha mého dětství. Rád zavzpomínám, když jsem ji prvně našel u táty v knihovně. Zkrátka nostalgie. Každý kluk by ji měl přečíst


martiline
martiline
19.10.2023 5 z 5

No, to mi připadá, že bych nebyla snad ani dítě, kdyby se mi kdysi tahle kniha nepřipletla do života :-) ... prožívala jsem ta dobrodružství spolu s Tomem.

gutman
gutman
19.09.2023 5 z 5

Ta kniha absolutně nestárne, po šedesáti letech se mi líbí možná ještě víc.

StateOliver
StateOliver
13.08.2023 5 z 5

Četl jsem Toma Sawyera s taťkou napůl, já jsem četl tři stránky a on taky. A chtěl bych si to přečíst s tátou znovu, protože se mi kniha moc líbila.

Lele61
Lele61
09.08.2023 5 z 5

Mark Twain vypráví čtenářům úžasný příběh, který opravdu vůbec nestárne. Tom Sawyer a jeho věrný kamarád Huckleberry Finn spolu zažívají řadu nejrůznějších velkých dobrodružství. Byla to skoro kultovní četba v době mého dětství a doufám, že i současné generaci kluků má stále co říct.

Čmeláček
Čmeláček
11.07.2023 5 z 5

Kniha mého dětství, kterou jsem četl několikrát a nikdy se mně neomrzela. Vidím to na pět stars a doporučení! :)))

Doubravka1975
Doubravka1975
04.07.2023 5 z 5

Dobrodružství uličníka Toma Sayera jsem si matně pamatovala z dávno minulých let, ale teď jsem si pustila audioknihu k loupání hrachu. Super příběh

Bulba
Bulba
02.06.2023 5 z 5

Četl jsem někdy před 50 lety a i teď se mi kniha moc líbila - dokonce jsem si některé okamžiky dokázal vybavit. Určitě přečtu i pokračování.

heavy66
heavy66
04.03.2023 5 z 5

Je s podivem, jak čtivý a aktuální je to příběh, ačkoliv ho Mark Twain napsal před téměř 150 lety. Asi je to tím, že jsem ho poprvé četl skoro před padesáti lety, a tenkrát tak starý ještě nebyl. Miloval jsem Toma Sawyera, jeho kamarády Hucka Finna a Joe Harpera, prožíval jsem jejich dobrodružství na hřbitově, na ostrově, v jeskyni, i hororové scény s Joe Indiánem. Tak nadčasových knih pro děti a mládež není mnoho!

K739
K739
02.03.2023 5 z 5

Jsem rád, že jsem neprošvihnul úzké časové období mezi tím, kdy moje dcera začala číst dobrodružné knížky a nástupem její puberty. V těch několika málo letech jsme si spolu o přečtených knížkách povídali. Hráli jsme takovou hru:
Hádej co to je, začíná to: Stoupáme? Ne, klesáme!
Tajuplnýýý ostróóv!!
Dobře, a tohle?: Zdalipak víš, milý čtenáři, co je to greenhorn?
Vinetóóóu!!
Dobře, a tohle?: Tome? Žádná odpověď. Tome?? Žádná odpověď.
Tom Sojééér!!
Když už jsme pak byli u toho Toma Sawyera, uznale jsem Toma pochválil, jak uměl své kamarády motivovat (ovšemže jsem neřekl manipulovat), aby za něj natřeli tetin plot.
Dceři se zase líbilo, jak Tom uměl chytře obchodovat (řekla ovšem kšeftovat) s těmi barevnými lístečky.
Já jsem rafinovaně zmínil, že se mi líbilo, jak se Tom zamiloval do spolužačky Becky, že jsem se v jeho věku taky zamiloval do spolužačky (ovšem Elišky), že jsem jednou kvůli ní skočil z prvního patra do kupy písku a málem si zlomil nohu... Udělal jsem v řeči malou pauzu, doufaje, že se dcera chytí, a prozradí taky něco ze svého citového života...
Ale nic, nenaletěla.
Tak jsem pokračoval vzpomínkou, jak jsem se ve svých deseti letech strašlivě bál, když jsem četl, jak Tom s Huckem o půlnoci na hřbitově, skrčeni za pomníkem byli svědky, jak Indián Joe se svým kumpánem vykopali z čerstvého hrobu rakev a Indián Joe potom svého kumpána zavraždil...
Bála ses taky? zeptal jsem se dcery.
Proč?, podivila se.
Ále, jen tak, odvětil jsem, odvedl řeč jinam a začal přemítat, zda je dcera vůbec moje.
Pak jsem si uvědomil jakousi poučku, že mentální vlastnosti se dědí ob jednu generaci.
Mám tedy takový plán:
Počkám, až se narodí vnoučata. Až jim bude deset, dám jim přečíst Dobrodružství Toma Sawyera. A jestli se budou bát, když Tom a Becky, uvězněni ve spleti jeskynních chodeb, ze kterých neznají cestu ven, zahlédnou na opačném konci chodby strašlivou tvář Indiána Joea, jestli se budou bát tak strašně moc, jako jsem se bál já, budu mít konečně jistotu, že moje dcera je mojí dcerou.

Lothar.777
Lothar.777
22.02.2023 4 z 5

No, tím, že jsem to nečetl v dětství, to má asi kapku jiný rozměr, ale je to super čtení. U mě je trochu tendence srovnávat s Pány kluky (filmem), ale časem už je to opravdu úplně jinde. V podstatě dokonalá dobrodružství, která ještě snad zažívala naše generace a dnešní děcka už asi nedocení. Každopádně pobavilo a hybaj do knihobudky. :-)

Frizer
Frizer
23.12.2022 4 z 5

Smrt indiána čekajícího na kapku vody z krápníku se mi vepsala do nočních můr na hodně dlouhou dobu.

Jinak naprosto parádní dětské dobrodružství z konce 19. století. Kniha funguje i jako malý tunel do minulosti a důkaz toho, že dětské roky jsou v jakékoliv historické době a věku víceméně stejné....

jprst
jprst
22.12.2022 5 z 5

Kdo tohle v dětství nepřečetl, tak se dost ošidil, ale i v dospělosti je to parádní četba, ke které se rád občas vracím, je to jedna z těch, na které se prostě nezapomíná.

Corso
Corso
16.12.2022 5 z 5

Nadcasove dielo. Omylom sa povazuje za literaturu pre deti a mladez. Ano, mladeho citatela urcite pobavi pribeh a opis uz zaniknuteho sveta. Dospely citatel musi ocenit Twainov jasny styl, vyborne vykreslenie charakterov a postav, a v podstate reportaz a zdokumentovanie svojej doby a zivota na americkom malomestecku. Zurnalisticky vycvik sa proste nezaprie ani pri pisani zanru odlahceneho.

Nofar197
Nofar197
29.11.2022 3 z 5

Tom, Huck Finn, tetička Polly...... Příběh z amerického maloměsta v předminulém století, který lety neztrácí své kouzlo. Dodnes se směju, když si vzpomenu, jak Tom natiral plot.

ondra295
ondra295
26.11.2022 4 z 5

Je to takové jednodušší čtení - rozhodně se u toho člověk nenudí, má to náboj a děj sám o sobě je zajímavý. Zároveň dílo poskytuje dobrý vhled do tehdejší americké maloměstské společnosti a do toho, jaké vyznávala hodnoty. Samotný Tom je pro mě docela rozporuplná postava - někdy mu člověk fandí, někdy je jeho chování pro mě až "moc". Přijde mi, že se svou představivostí to občas, i na poměry malého kluka, poměrně přehání - možná je to tím, že jsem byl jiný, ale nezvládl jsem se s ním zcela ztotožnit.

Knihy_nad_zlato
Knihy_nad_zlato
29.08.2022 4 z 5

Takže zase povinná četba. Neměla jsem zrovna valná očekávání, když jsem se pustila do téhle knížky. Protože číst o každodenním životě malého kluka… prostě bych si to fakt nevybrala, kdyby to nebylo v té povinné četbě. Což je škoda. Nechápu, že mě označení „povinná četba“ pořád ještě trochu odrazuje. Vždyť tohle bylo dobrý. A spousta další povinné četby je dobrý.
Překvapilo mě, že se mi opravdu líbilo číst z pohledu malého kluka. Překvapilo mě, že mě zajímalo, co se bude dít dál, co zase provede.
Tom byl skvělý, dobře popsaný. Nebyla tu jen jeho dobrodružství, ale i jeho vnitřní svět. A byl tak bohatý, že jsem si Toma opravdu oblíbila. Ale ještě o trochu víc mě bavil Huck. Což je jedině dobře, protože mám už koupenou i knihu přímo o něm.
Zkrátka dostatek vtipu, děje, zajímavého prostředí i postav, ke všemu krátké kapitoly a čtivý styl psaní. I když mi ze začátku chvíli trvalo, než jsem mu přišla na chuť.

Leona333
Leona333
24.06.2022 5 z 5

Jak už to u mladšího sourozence bývá, dost často po starším sourozenci podědí různé věci, včetně oblečení... a i knížek. Za dědictví Marka Twaina jsem bratrovi vděčná. Stejně tak i za úžasné dětství, které jsem mohla se svým bratrem a jeho partou kamarádů, každý víkend a i o prázdninách, prožít u prarodičů na venkově. Díky tomu se spousta věcí z této knížky, dala realizovat v praxi... ; ) Běhat v obnošených kalhotách a roztrhaném tričku po polích a loukách, bosá se brodit v potoce, chytat ryby a i dost často se u toho sklouznout po mokrém kameni a vymáchat se ve vodě... Lézt po stromech, nebo tajně plivat ze střechy nádražní budky po kolemjdoucích... Jo, i v tomhle mě, nás děti tahle úžasná knížka inspirovala. ; ) Takové to krásné dětství, na které v dospělosti můžu jen v dobrém zavzpomínat a v duchu poděkovat, hlavně mému tatínkovi za neskutečnou trpělivost a shovívavost, kterou se mnou měl..., na rozdíl od tety Apoleny - Polly, z knížky Toma Sawyera. ; )
Knížka, která v mé knihovně, nesmí chybět ani dnes.

SamanthaCook
SamanthaCook
20.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Túto knihu som mala ako povinné čítanie, niektoré kapitoly sa tiahli, ale na to, že to je staršia kniha tak veľmi dobre. Najviac sa mi páčilo keď Huck s Tomom išli hľadať poklad a keď sa Becky a Tom stratili v jaskyni.
Podľa mňa celkom dobrá kniha na jej dobu.
85%

vernem1850
vernem1850
16.06.2022 5 z 5

SKVĚLÁ KLASIKA KTERÁ NESKLAME.

lukaskmn1
lukaskmn1
13.06.2022 5 z 5

Naprosto geniální.

knihomolmoravy
knihomolmoravy
10.06.2022 5 z 5

Celý život jsem o této knize slyšel mnoho věcí, proto jsem nemohl odolat, si ji přečíst. Když jsem ji viděl na školním seznamu povinné četby, tak jsem nebyl zklamán. Připadala mi velmi čtivá. Sem tam jsem musel číst pasáže textu s delším popisem. I přesto autor zvládal barvitě popisovat povahu postav, jejich myšlenky a krajinu. Doporučuji přečíst všem, kteří mají rádi dobrodružství a přání.

Lilda
Lilda
29.03.2022

Mrzí mě, že jsem knihu nečetla v dětství. Ale není čas plakat nad rozlitým mlékem. Jsem ráda, že jsem ji přečetla nyní během studia češtiny, abych ji potom mohla představovat svým budoucím žákům — v komentářích vnímám nelibost k jazyku; pro mě naopak byl ten jazyk přitažlivý a líbilo se mi, jak vykresloval dobu. Co se týče pochopitelnosti u dětí — nemůžeme jim přeci dávat jen jednoduché a nesložité věci, takový krásný jazyk v děské literatuře je důležitý. Když s ním dítě nezačne pracovat v dětství, těžko se potom vrhne třeba na takový Zločin a trest nebo nějakou poezii.

Petr K.
Petr K.
27.03.2022 2 z 5

Pokud budu hodnotit příběh, tak ten je naprosto v klidu a nemám co vytknout. Jak už tu někdo psal, měl jsem také před očima nonstop ,,Páni kluci,, a k postavám i některým událostem to nedalo, abych je v tom neviděl . Jsou tak pochopitelně určité věci jinak a ne vše je ve filmu podle knihy. Ale to je vedlejší, to je jen postřeh.
Co ale vůbec nehodnotim kladně, je styl ( asi i překlad, netuším ) jakým je tato kniha a toto vydání napsáno. Vůbec se to nečte dobře, ani mě a to je mi 39. Děti se s tou knihou neskutečně perou. Nevím, jestli už existuje nějaké novější vydání, ale snad jo, protože toto je tragédie. Myslím, že v dnešní době už je na trhu moře jiných a velice povedených a napínavějších knížek pro děti, než je tento pravěk . (Vysvětlujte dětem, co je černošský sluha a tak ) Za mě je prostě povedenější náš film Páni kluci :-)

Meda77
Meda77
04.03.2022 4 z 5

Netřeba představovat, v mládí povinná četba, kterou všichni četli rádi a nepovinně. Skvělý příběh od Twaina.

Italkaaa
Italkaaa
14.02.2022 5 z 5

Krásné, víc slov netřeba.

evineckY
evineckY
20.09.2021 5 z 5

Vlastně jsem mněla před očima film Páni kluci, který miluju. Kde jsou ty časy, kdy si děcka hrály a užívaly si venku na vesnici. O co přišly ve městech. Teď si umí hrát tak akorát na počítači a telefonu.

vlkodlaq
vlkodlaq
30.08.2021 4 z 5

"Tome!" Žádná odpověď. "Tome!!"
Jako by teta Polly volala mé dětské já. To já jsem byl Tom Sawyer, to moje dětství je v knize zaneseno, to o sobě čtu, když převracím ty stránky. Tom Sawyer a samozřejmě i Huckleberry Finn jsou velmi těsně spjati s mými dětskými dobrodružstvími, natolik těsně, že při čtení znovu prožívám to příjemné šimrání v útrobách. Znovu prožívám jejich i své příhody a už jen těžko rozeznávám hranici mezi nimi a nevadí mi to. Naopak, je mi to velice milé.

kh1989
kh1989
04.08.2021 4 z 5

Kniha mého dětství. Jaké lumpárny mě díky Tomovi inspirovali.