Tom Jones

Tom Jones je skvělý humoristický román, příběh s napínavými zápletkami a širokým spektrem skvěle charakterizovaných postav, odvíjející se na pozadí skutečných historických událostí první poloviny osmnáctého století. Literární historici označují Toma Jonese za první anglický moderní román a miliony čtenářů mu v průběhu staletí vtiskly svým neutuchajícím zájmem punc nesmrtelnosti. Slavná literární díla nemívají jednoduché osudy. I Fieldingův román Tom Jones, když se roku 1749 objevil, vzbudil u některých čtenářů dojmy zcela jiného druhu, než autor zamýšlel. „Jsem otřesen, že citujete z tak zlolajné knihy. Nerad se dozvídám, že jste ji četla; k tomu by se slušná dáma neměla vůbec doznat,“ vytýkal proslulý spisovatel a arbitr dobového pojetí mravnosti Samuel Johnson jedné milovnici literárních novinek. A nebyl sám, koho dílo vyburcovalo k pozoruhodným dedukcím. Když pak na jaře Londýn podvakrát zasáhlo zemětřesení, vyjádřil se londýnský biskup v pastoračním listu, že je to trest Boží za četbu oplzlých knih, a jeho domněnku mnozí podpořili upozorněním, že Paříž, kde byl překlad Toma Jonese zakázán, zůstala zemětřesení ušetřena....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32579/tom-jones-32579.jpg 454

The History of Tom Jones, a Foundling (1749)

Vydáno:, Leda

Marekh

Citáty, které mne oslovily:

Pravda, filozofie nám dopomáhá k moudrosti, ale křesťanství nám dopomáhá k tomu, abychom byli lepšími lidmi. Filozofie lidského ducha pozvedá a zoceluje, křesťanství jej zjemňuje a obohacuje citem. S filozofií si vysloužíme obdiv lidí, s křesťanstvím lásku boží. Tím prvým si zajistíme blaženství dočasné, ale tím druhým věčné.

Víš, láska je cit těkavý, nemůže spokojeně plát bez uspokojivé odezvy od milovaného člověka, a milovat, aniž ti tvůj drahý lásku oplácí, to je jako mít oči a nevidět.

MilujuV.Huga
17.11.2017

Dejte si pozor, které vydání kupujete! Dostala jsem dárkem dílo z vydavatelství Omega a je to nečitelné. (Nedokážete si představit, jak jsem byla naštvaná.)

Pes Filipes
21.09.2017

Parádní příběh (můžeme říct jednoho člověka), který se v různých místech dělí a do toho do něj vstupují nové postavy a ty vypráví svůj životní příběh. Místy lehce naivní a správně "správňácký" ale četl jsem to velmi rád. Slovy těžké na popsání, ale zajímavé pro mě bylo krátkost kapitol. Kapitola má třeba jen 2 stránky. A často končí slovy, a pak se stalo něco... a vy musíte číst dál.

Kerberos
01.07.2017

Četla jsem několikrát,vždy mě pobavil.

lykotheia
30.06.2017

vynikající kniha, patří k mým oblíbeným. autorovi postavy jsou tak plastické, až je to neuvěřitelné. krásný humor (zvláště odbočky),i překlad je zdařilý ( mám starší vydání ještě za socialismu). prostě nádhera.

Palorizek85
21.03.2017

Zajímavá kniha už jen z toho důvodu, že zachycuje život v Anglii v 18. století. Autor dobře vykreslil rozdíl mezi chudými a bohatými a tu velkou propast, která se dá jen těžko překlenout. Potlesk zaslouží i překlad do češtiny, který používá hodně květnatý jazyk a tak, byť to není jednoduché čtení, zajisté je čtivé. Dal bych i pět hvězdiček, ale konec byl moc rychle useknutý a ve stylu "dobro vítězí a zlo je poraženo" a žel skutečnost by byla jistě jiná.

Kozel
20.08.2016

Úchvatná kniha. Úchvatná z mnoha důvodů. Ač mě v prvním okamžiku počet stran trochu děsil, nakonec jejich čísla narůstala velice rychle a knihu jsem nerad odkládal. Fieldingova lidská komedie má mnoho vrstev - lidských i obsahových - a nevím, čím mě pobavila víc: vypravěč v osobním vztahu ke čtenáři, úvodní eseje k jednotlivým knihám, páně Westernova povaha a jeho zoufalství při výstupech se sestrou, Partridgova návštěva divadla nebo zájezdní hostince, kdy v každém z nich došlo k šarvátce, Allworthyho filozofický nadhled, kontrast Thwackuma se Squarem nebo vyprávění Pána z kopců či ty dobové narážky na společnost i aktuální dění. Tisíc láter a kulí! Je toho mnoho, proč číst tuhle knihu poprvé a v budoucnu si to několikrát zopakovat. Není divu, že se Dickens mistrem Fieldingem v mnohém inspiroval

V neposlední řadě musím sklonit poklonu překladu Evy Kondrysové, neboť na tak kouzelné výrazy (rajda zlíhaná, cumploch nebo hudrmanice) a věty ("Jsi cucák a víš pendrek) člověk už mnoho nenarazí.

Disease
15.01.2016

Jedna z klasik, které nejsou klasikou jen proto, že jsou staré :-) Vtipné vyprávění, kdy tak trochu autora podezírám, že onen příběh "padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina" je alespoň trochu parodií na dobové romány.

andrisek.k
23.03.2015

Pomalejší start, většina lidí se nedostane za stranu 150 :). Jinak je kniha velice čtivá, pokud přeskočíte vždy první část v každé kniže. Spousta dobrodružství a skvělý závěr.

Padla Hvezda
31.01.2015

Skvělá kniha, snad lepší než Oliver Twist.

maryzka
18.08.2014

Smíchejte Boccaciho ,, Dekameron", filozofii řeckých autorů, trochu Charlese Dickense( pro popis vězenské cely) a autorova možná zkušenost s anglickým soudnictvím 18. století a trocha červené knihovny a máte Toma Jonese od Henryho Fildinga. No ale u babičky, která neměla knihy a měla by tam pouze tento román tak by mě v pohodě vystačil na celé prázdniny.

Belatris
21.07.2013

Učiněná lahůdka! Skoro se mi nechce věřit, že je ta kniha vznikla v polovině 18. století. Bavila jsem se, někdy jsem se dokonce smála nahlas! Ideální četba na léto nebo na dobu, kdy má člověk více času užít si tuhle mnohasetstránkovou lahůdku naplno.

Robert Cambert
10.09.2011

Tuhle knihu si čte bůh na dobrou noc. Fieldingův holič Partridge nebo popis hospodské rvačky, všetečný vypravěč - snad student tisíce oborů a znalec kdejaké lumpárny - ti všichni zvedají oponu barokního Londýna a dráždí nás k výbuchům smíchu jako šňupací tabák.