Tolik milujeme Glendu / Queremos tanto a Glenda

Tolik milujeme Glendu / Queremos tanto a Glenda https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38319/bmid_tolik-milujeme-glendu-queremos-tant-OTQ-38319.jpg 4 9 2

Dvojjazyčné komentované vydání pěti povídek ze stejnojmenné sbírky slavného argentinského autora. Cortázar přivádí čtenáře do mnohoznačného světa, kde se neznatelně prostupuje skutečnost s imaginací, postavy provozují zvláštní obřady, mizí hranice snění a bdění či se u nich převracejí znaménka. Najdeme tu Cortázarova typická témata: sny, kočky, obrazy, čas, hudbu, nástrahy jazyka. Kromě povídek vydaných v českém výboru Změna osvětlení (1990) naše kniha obsahuje i povídky dosud do češtiny nepřeložené.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Garamond

Queremos tanto a Glenda , 1980

sharik
13.04.2021 4 z 5

Výběr pěti povídek z díla argentinského spisovatele. Texty jsou to dost symbolické, zdánlivě o ničem, ale to hlavní, o čem vypráví, si musí většinou čtenář najít sám, autor mu jde vstříc jen částečně a jaksi neochotně. Jenže tím jsou tyhle texty právě zajímavé. Pokud je všechny něco spojuje, tak poselství, že svět je mnohem magičtější místo, než jak se jeví. Jenže zároveň s tím i krutější a ošklivější, protože takoví mi lidé už prostě jsme. Z pěti povídek mě vysloveně nebavila jen jedna, ostatní čtyři mi připadaly fakt dobré, minimálně dvě vysloveně skvělé.

Skip
08.05.2012 5 z 5

Kniha povídek, které zpočátku plynou jakoby poklidně, až najednou se v nich pomalu začne vynořovat cosi znepokojivého, co vyvrcholí pointou, již autor vysloví skoro jakoby mimochodem a o to větší silou působí. Zejména titulní povídka Tolik milujeme Glendu je opravdu silný čtenářský zážitek. Cortázar je autor velmi originální a jeho texty, ač mnohdy poněkud složitější, jsou bezesporu perlami nejen jihoamerické literatury.