To není můj problém

To není můj problém https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478178/bmid_to-neni-muj-problem-N2e-478178.jpg 4 59 21

Dokáže vyřešit problémy všech, jen svoje vlastní ne. Aidden má spoustu problémů, které sama nedokáže vyřešit – její jediný kamarád se jí vzdaluje, její máma pije a jí samotné docházejí výmluvy do školy. Ale když jedné z jejích spolužaček hrozí, že se zhroutí pod množství úkolů, které si nabrala, napadne Aidden jednoduché řešení – drobné postrčení ze schodů, vyvrtnutý kotník a je po problémech. Tedy skoro, protože vzápětí se začnou hlásit další spolužáci, kteří potřebují její pomoc. A tak se klienti hrnou jeden za druhým a její život je najednou plný drobných „zobchodovatelných“ laskavostí, dobrodružství i šance na lásku.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

Not My Problem , 2021

lapetitedeny
23.06.2023 4 z 5

To není můj problém - příběh o holce, která má sama spoustu problémů, ale raději řeší ty svých spolužáků. Ty totiž na rozdíl od těch svých vyřešit dokáže.

Skvěle napsaná contemporary, která otevírá některá vážná témata a přesto není úplně heavy. Romantická linka je spíš v pozadí, ale přitom je uvěřitelná a chemie mezi postavami funguje moc dobře. Navíc je to díky tomu ideální kniha pro všechny, co tvrdí, že se nedokážou vcítit do lesbických postav (právě na základě té sexuální orientace) - Aideen jim totiž dokáže, že je to nesmysl, protože má jako postava spoustu vrstev a pocitů a to, že má ráda holky, na tom nic nemění.

P. S. Pokud už máte To není můj problém přečtenou a líbila se vám, pak se rozhodně pusťte i do The Falling in Love Montage od té samé autorky, ta je totiž ještě lepší!

lejera
23.06.2023 3 z 5

Kniha mě zaujala už podle názvu, po přečtení anotace jsem se do knihy nadšeně vrhla. Ale asi jsem očekávala trošku něco jiného. Kniha nebyla špatná, ale příliš mě nenadchla (musím dodat, že nejsem cílová věková skupina). Hlavní hrdinka se zabývá problémy ostatních spolužáků, snaží se je "řešit" jak jen umí. Sama má problémů až nad hlavu. Téma je aktuální, do děje jsou zakomponovány různé problémy, se kterými se teenegeři mohou setkat. Příběh byl čtivý, taková nenáročná oddychovka.

Damonka12
24.12.2022 3 z 5

3,5 kniha se velmi dobře čte a příběh je dobře vymyšlený. Nelíbil se mi ale konec, byl takový polo otevřený a to já moc nemusím.

Kuxka
19.12.2022 5 z 5

Moc se mi to líbilo a téma mi přišlo originální. Bylo to příjemně vtipné a sarkastické. Moc hezky a celkem rychle se to četlo. Holly jsem moc nemusela už od začátku a Kavi mi hrozně přirostl k srdíčku. Doporučuji.

ibrahimgilbert
07.10.2022 2 z 5

(SPOILER) Ze začátku (cca prvních 100 stran) mě to opravdu bavilo, bylo to vtipné a dobře se to četlo. Dalších 100 stran začalo být hrozně otravných a posledních 100 stran jsem jen prolistovala, protože jsem čekala na rozuzlení love story. Kterého jsem se dočkala na straně 298. Z celkových 308. Nope...

czeliza
28.09.2022 5 z 5

Strašně dobře, čtivě napsané. Mám z toho spoustu emocí, na dlouhé kapitoly se nešlo odtrhnout. Ze začátku mi hlavní postava lezla na nervy a pořád asi není moje nejoblíbenější, ale všechno v knize má svůj význam, poselství se mi líbí (i když není zvlášť překvapující) a jestli něco miluju a žeru a dýchám pro to, jsou to tyhle feel-good YA lesbian stories. Speciální láska patří Kavimu, každý by ho v životě potřeboval. Díky němu je to 5*, jinak balancuju na nějakých 4,5*.

ester4597
23.09.2022

Ke knize bych se nedostala nebýt @humbook, takže tímto chci moc poděkovat za příležitost si ji přečíst.️

Samotný příběh na mě udělal milý dojem. Od první stránky se děj četl velmi rychle a stránky nám ubíhaly před nosem.
Neočekávejte žádné zvraty nebo akce v téhle knize je opravdu nenajdete, avšak nemusíte se ničeho bát. Kniha si vás i tak získá svým osobitým humorem, kterého je tam až až .
Hlavní hrdinka Aideen není ta dokonalá studentka, která má ve všem přehled, ba naopak Aideen se musí každodenně potýkat s chudobou, úzkostmi se strachem a s nedůvěrou vůči lidem. Navenek se jeví jako sarkastická a ničím neohrožená, ale v pozadí jeden problém za druhým.
Asi jsme si každý prošel těžším obdobím, takže cokoliv Aideen provedla naprosto jsem ji chápala a neměla jsem ji to za zlé.
Také se mi líbilo, jak se s tím vším autorka poprala a ještě k tomu dokázala do děje zamíchat špetku romantiky, které jsme si ani nestačili postřehnout.
Kavi i Meabh byli jedním slovem skvělí, tady nemám, co vytknout, avšak Holly mi přišla jako jediná postava, kterou autorka přeskočila a radši se věnovala jiným.

Třeba nás autorka v budoucnu ještě něčím překvapí a já si to určitě nenechám ujít ️.
______________________________

ondrejxbooks
03.09.2022 4 z 5

Pribeh knihy To neni muj problem bavil uz od zacatku. Strasne mi sedl autorcin styl psani, fakt jsem si ho zamiloval a omg, humor te knihy je to nejlepsi, co me mohlo potkat. Strasne jsem se u ni nasmal, sice slo o dost jednoduche a vlastne uplne strasne vtipy, ale muj smysl pro humor jsem ztratil tak v 5. tride, takze mi to seriozne prislo vtipny (timto ten humor vubec nesrhuju, je naprosto uzasny a pokud vam sedne, mate vyhrano a knihu si zamilujete).
Tema sebepozkozovani je tady ale dost spatne vyobrazeno. Mebh se proste necha shodit ze schodu a mysli si, ze se tim vyresi vsechny jeji problemy. Ne. Takhle to proste nefunguje. Ty problemy zustanou a jestese nakupi, a navic fakt neni dobry a prijatelny nechat se zranit, protoze nemam dost casu. Nikomu to zam v te knize neprislo blby a to me u knizky hrozne zamrzelo, pac jinak by byla naprosto skvela.
Zbytek knizky jsem si ale i tak uzival, a MILUJU TU ROMANTIKU NAPROSTO!! Byla strasne dobre napsana a pritom dost nenucena.
Dalsi velky tema byly problemy samotne hlavni hrdinky. Je strasne moc fajn, ze je autorka do knihy dala a uprimne me bolelo jen to cist, natoz ze to Aideen musela prozivat.
Celkove si ale myslim, ze byste knihu meli zkusit. Je to strasne fajn contemporary oddychovka s naprosto skvelym jazykem, takze ji budete mit do par dni prectenou. Za me ma kniha 4/5 a na rereading to nevidim, ale jinak jsem si ji moc uzil

Za knihu moc moc dekuji @humbook #humbookblogeri

Book_adam_73
03.09.2022 4 z 5

Na knize mě bavilo snad úplně všechno! Heavy ale i romantická linka knihy byl skvělá a uvěřitelná. Postavy byly skvělé a nebyly otravné, a miluju vedlejší postavu Kaviho!! Co mě zaujalo hned na první stránce byla čtivost příběhu. Děj měl svižné tempo a nebyl nudný. Obálka je moc pěkná a překlad je také povedený!! Hodnotím velice dobře a dooručuji!!

Za podepsaný výtisk moc děkuji Humbooku a Marky z @endlessbibliophile za zaslání v rámci #spoluprace #humbookblogeri

Lostinfantasy
30.08.2022 4 z 5

Tahle knížka si mě z počátku získala hlavně svým humorem a sympatickou, ač hodně nedokonalou, hlavní hrdinkou, ale později jsem se nemohla odtrhnout hlavně kvůli těm důležitým tématům. Příběh se zabývá alkoholismem, toxickým přátelstvím, chudobou a úzkostí. Celou dobu jsem hlavní hrdinku obdivovala za její sílu, i když jsem si zoufale přála, ať už se konečně někomu svěří a požádá o pomoc Aideen na první pohled působí jako sarkastická drsňačka, ale je to jen takový její obranný mechanismus vůči světu.

Jak už jsem zmínila, Aideen má dost chyb. Kašle na školu, neustále si vymýšlí výmluvy a obhajuje lidi, kteří si to nezaslouží. Musím se přiznat, že chvílemi mě až štvalo, jak se v ničem nesnaží a mrzelo mě, že svůj život musí podřizovat své závislé mamce.
V jejím přátelství s Holly mi jí bylo často líto, proto jsem měla fakt radost, když se spřátelila s Kavim a Meabh. Zajímalo by mě, jestli si Holly uvědomovala, jak ošklivě se chovala. Docela bych brala nějaké bližší vysvětlení, proč se její chování k Aideen takhle změnilo.
Všechny vedlejší postavy měly svůj charakter a proto pro mě bylo dost snadné si je zamilovat nebo je naopak nemít ráda.
Ještě chci pochválit postavu třídní učitelky, u které bylo vidět, že má o Aideen opravdu starost a celkově to byla skvělá osoba.

Romantická linka se mi moc líbila, byla taková nenápadná, nevtíravá a přesně podle mého gusta.

Kniha mi trochu připomněla Perfect on paper, které jsem četla loni.

Knihu jsem obdržela k recenzi od @humbook #humbookblogeri.

ester4597
24.08.2022

knihomolkaŠárka
22.08.2022 5 z 5

Neví jak vy, ale já mám dost velké požadavky, pokud jde o nějaké to kvalitní YA contemporary. Především potřebuji, aby mi sedla hlavní postava. Pak však hledám nějakou tu heavy linku, dobré a čtivé zpracování, reálné chování (ne aby všichni byli dokonalí, ale omylní a poučili se), vtip, větší důraz na přátelství než romanci, vývoj protagonisty, a když tu ještě najdu nějaký ten wlw románek, tak jsem našla jackpot. A přesně tím je tato knížka!

Máme tu vážné téma chudoby, nestabilního rodinného zázemí, zradu, závislosti, ale především tu řešíme strach a nedůvěru vůči lidem kolem nás. Aideen se bojí svěřit se svými problémy, a tak se uzavírá před ostatními. Najdeme tu par flashbacků, které nám více osvětlí její minulost. Tím jí více poznáváme a dostáváme se tím pod její ignorantskou a sarkastickou slupku, kterou se chrání před okolím, takže už pak není těžké se do ní vžít a pochopit ji. Celé to působí reálně, postavy a děj se rozvíjí, a jednoduše tu máme příběh, kterému podlehneme a jen tak na něj nezapomeneme.

Za mě je tako kniha po dlouhé době jedním skvostem, jehož myšlenka a vtip se neztratil v překladu. Trochu jsem se obávala číst knihu, kterou jsem četla v originále a zamilovala jsem si jí, jelikož vím, že se bohužel často vytrácí jakási lehkost textu, kterou dodá vypravování sama autorka. Ovšem tohle bylo perfektní! Příběh zůstává stále čtivý, vtipný a částečně poučný, takže se do něj dá skvěle ponořit a naplno si užít tento odpočinkový příběh ze střední s lehce potrhlou hlavní hrdinkou.

Český výtisk jsem obdržela v rámci spolupráce s @humbook #humbookblogeri

BlueTer
11.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Výborná knížka! Pokud máte rádi hlavní hrdinky, co nejsou perfektní a mají řadu chyb, tak je tady pro vás Aidden! Ráda řeší problémy jiných lidí, protože je to jednodušší, než řešit své vlastní (v tom s ní souhlasím), ráda si vymýšlí všechny možné nemoci, aby nemusela chodit na tělocvik (to jsem dělala také), problémy s učením a má slabost pro vysportované šprtky.
Hned jsem si zamilovala humor autorky, neobyčejný námět knihy a také to, že v knize je uvedeno spousta důležitých témat (alkoholismus, toxické přátelství, dostat všech nároku, které vyvíjejí rodiče na děti a lgbt).
Aideen, Kaviho i Meabh jsem si zamilovala. Všechny postavy jsou velice kompletní. A Aideen v odkládání svých problémů chápu, protože kdo to kdy aspoň jednou neudělal? Romantická linka se pomalu vynořuje, že ji ani nestačíte postřehnout (což je super, protože láska není jen tak bum prásk a je to),pomalu to začíná náznaky. A konec je taky super, Aideen procitne a začne řešit své problémy za podpory svých přátel.
Druhý díl by určitě nebyl od věci. A ráda bych si přečetla i prvotinu autorky.
Opravdu jen doporučuji!

SněžnáSova
06.07.2022 5 z 5

Po dlouhé době jsem četla něco jiného něž fantasy a moc mě to chytlo. V knize se řeší aktuální problémy a navíc je to LGBT. Nejdřív mi vadilo to jak hrdinka na všechno kašle ale nakonec se to poddalo. Je to oddechovka u které zjistíte že ať prožíváte jakýkoli problém vždy je lepší ho vyřešit hned než začne být moc velký.

Dyna08
16.06.2022 5 z 5

Kniha mě bavila, byla to oddechovka

ComposeAdela
30.05.2022 5 z 5

Baví mě styl humoru, oblíbila jsem si postavy, obsahově velmi zajímavé. Za mě dokonce lepší než autorčina první kniha, kterou jsem hodnotila velmi vysoko. Věřím, že někdo by mohl mít problém s koncem, ale za mě funguje, dává mi smysl. Četla jsem ale v originále, takže nejsem schopná posoudit, jak to působí přeložené.

kristy.books
29.03.2022

To není můj problém rieši viaceré závažné témy (alkoholizmus, rodinné problémy, duševné choroby, priateľstvo, sexualitu a podobne), no zároveň to bol vtipný príbeh, ktorý sa ľahko čítal. Nepúšťala som sa doňho s nejakými veľkými očakávaniami, ale bolo to pre mňa milé prekvapenie.

Aidden je svojská postava, navonok veľká drsňáčka s podrezaným jazykom a zmyslom pre humor, ktorú však trápi viacero vecí, predovšetkým problémy jej matky s alkoholom. Jej mama často bojuje s vlastnými démonmi a mnoho starostí tak zostáva na pleciach Aidden. O svojich osobných problémoch však nerada rozpráva a len málokoho si pripúšťa k telu. Najskôr som z nej mala trochu zmiešané pocity, ale postupne som si ju obľúbila.

Zápletka príbehu bola zaujímavá - bavilo ma čítať o tom, ako si Aidden poradila pri riešení problémov jej spolužiakov, ani chvíľu som sa nenudila a čítanie som si užívala. Dokonca som sa dočkala aj kúska romantiky.

Sadli mi aj jej kamaráti, najmä Kavi. Bol to taký ťutko, ktorý pôsobí ako otrava a občas vám lezie na nervy, ale vo vážnych situáciách sa ukáže, aký je to skvelý kamarát.

Škoda, že niektoré veci zostali otvorené (napríklad situácia okolo mamy Aidden), hoci na končí bolo naznačené, že na konci sa Aidden konečne rozhodla začať niektoré veci riešiť.

Fortuna7
20.03.2022 4 z 5

Kniha má super nápad, ale mně přišel trošičku nevyužitý...
Kniha se věnuje spoustě problémům dnešní doby, což bych chtěla moc pochválit, protože autorka to podala opravdu dobře. Věc, která mi ale na knize hodně vadila je chování hlavní hrdinky. Já vím, že měla těžký život, ale myslím, že nemusela kašlat úplně na všechno...

KodalSa
19.03.2022 4 z 5

Tady jsem úplně nevěděla jak hodnotit. Něco mezi 4 - 5 hvězdičkami. Aidden mě chvílemi trochu štvala, ale moc se mi líbil příběh jako takový. Navíc tak nějak soucítím s lidma, co umí vyřešit problémy všech okolo, ale ne ty vlastní...

Ajda300
01.03.2022 4 z 5

Ze začátku mi úplně nesedla hlavní hrdinka, jejíž chování bylo takovým tím typickým YA stereotypem. Ale po dočtení se mi to v hlavě o pár dnů později tak nějak uložilo a knížku vlastně hodnotím velice kladně. Romantická linka byla skvělá a jediné co mě vážně vytáčelo, byly nesnesitelný řeči hlavní postavy. Během příběhu však poodkrýváme její příběh a rodinné zázemí, což mi ji v mnohém dokázalo trochu polidštit. Kniha stojí za to. Žádný zázrak ale vlastně to bylo přesně to, co jsem v tu dobu potřebovala.
Mimochodem strašně doporučuju autorčinu prvotinu, která mě bavila mnohem víc a má velice příjemný příběh (jen teda nevyšla v čj).