Těžkomyslnost a její smysl

Těžkomyslnost a její smysl https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68721/mid_tezkomyslnost-a-jeji-smysl-CpF-68721.png 5 8 4

Křesťanská interpretace „těžkomyslnosti“ v díle dánského filozofa a náboženského myslitele Sörena Kierkegaarda.

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Josef Florian

Vom Sinn der Schwermut , 1928

68mario
06.03.2019 5 z 5

Nelehké sousto :-) … obsahem i slohem roku 1932. Úvahy a rozbory v podání R. Guardiniho jsou však i přes archaický jazyk naprosto excelentní – vystihují podstatné a neopomíjí přitom žádný detail… s citem, poezií a pochopením pro člověka... Dík pojednání jsem však také objevil Sørena Kierkegaarda… nad jeho „Koutkem osmi cest“ žasnu - jak krásný obraz ticha a samoty je možné vymalovat slovy…

Mimir
01.10.2018 4 z 5

Vynára sa mi myšlienka, myslím, že od Aristotela: "omnes ingeniosos melancolicos esse" a ak chceme nájsť medzi veľkými mysliteľmi ducha melancholického par excellans, tak je to jednoznačne Kierkegaard. Nečudo, že mu autor venuje hneď prvú tretinu tohto dielka, respektíve citáciám z jeho Denníkov (pozor, nie zo Zvodcovho denníka!), ktoré rozhodne radím, vďaka Guardiniho doporučeniu, medzi knihy, ktoré si v blízkej budúcnosti rád prečítam. K zvyšnej časti knihy; je napísaná tak, ako by sa od človeka veľkého formátu očakávalo, aj keď v závere už to je len opakovanie toho istého a to síce: "...len Boh Ti pomôže!", aj keď, hneď v úvode autor píše, že sa chce vyhnúť psychiatrii a psychológií, tak som si pomyslel o čom asi bude tých zvyšných 70 strán, ale rozhodne to nie je balast. Dnes je pozadie melanchólie, či v horšom prípade depresie vyprofilované práve vďaka disciplínam, ktoré logicky Guardini obišiel a pojednanie v kontexte spirituálnom už je len akousi úsmevnou kapitolou, ale i tak, nie úplne zavrhnutou.

Chesterton
27.02.2018 5 z 5

zluvav určitě souhlasím!! Ani jsem se nepokoušela dočíst, nicméně našla jsem v knize pár úžasných myšlenek. Kniha o těžké mysli asi nemůže nebýt depresivní. Myslím si o sobě, že jsem optimistický realista se špetkou melancholie - asi zděděnou po mamině - a tato kniha mi mnohé vysvětlila. Stojí za to, byť jen její část :)

zluvav
27.03.2015 5 z 5

Bohužel nepřečtena celá, ale osobně si myslím, že toto dílo není určeno k tomu, aby se četlo od začátku do konce na jeden zátah. Místy dosti depresivní, doporučuji nosit u sebe a dávkovat při delších volných chvílích.

křesťanství psychologie deprese Søren Kierkegaard, 1813–1855

Romano Guardini