Těžká hodina

Těžká hodina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303521/bmid_tezka-hodina-oam-303521.jpg 4 1081 1081

Těžká hodina - Wolkerova najvýznamnejšia zbierka, obsahuje najtypickejšie básne proletárskej poézie. Wolker tu rozvinul sociálnu baladu, ktorá má teraz úplne inú podobu ako v 19. storočí. U Erbena je človek zdrvený silou osudu a nemohol sa brániť, naopak u Wolkera je človek zdrvený sociálnymi problémami, ale môže sa brániť. Celá zbierka je veľmi silne lavicovo ladená, je pesimistická – zaoberá sa sociálnymi problémami. Wolker sa v tejto zbierke stotožňuje s programom proletárskeho kolektivizmu. Balady sa odohrávajú v mestskom prostredí, vykresľuje tu zlé sociálne pomery.... celý text

Aaron Lewis
15.08.2014 2 z 5

Zaujala mě báseň Balada o nenarozeném dítěti (kvůli námětu).

Básně se mi nelíbí, protože je tam všedních věcí a popisů, což nemám na básních ráda, dále sociální problémy, především o dělnicích atd.

lucie.8
14.08.2014 2 z 5

Výborně jsem se u toho bavila. Obzvlášť komunistické pasáže pro mě byly jako groteska, např. tohle:
Stateční jako montéři, chytří jako inženýři,
jež stavějí mosty z básní a tónů, ale hlavně z železobetonu.
Nebýt toho rudého smýšlení, možná by to bylo dobré.

Ronnie68
23.05.2014 4 z 5

Některé balady se mi četly dobře, ale některé jsem musela číst víckrát, abych pointu pochopila. Jinak podle mého názoru je to dobrá kniha s 22 baladami ( někdy i krátkými)....

PavelKrnak
18.05.2014 3 z 5

Jakožto pravicově smýšlející člověk a těžký individualista jsem měl s některými pasážemi této sbírky samozřejmě jistý problém. Vybrané básně jsou téměř nečtivé. Jiné básně se vyvíjejí velmi dobře, načež se objeví dělník, boj proletariátu, význam práce a kolektivismu apod. a úroveň jde rychle dolů.
Naopak básně, jež se nesnaží svým obsahem změnit společnost, jsou krásné. Mnohdy velmi silné a emotivní. Mám na mysli zejména Baladu o nenarozeném dítěti. Také hovořím o básních Oči nebo Muž. I Balada o Snu má své dobré pasáže, tak jako Sloky a dokonce i Balada o očích topičových, která však, společně se samotnou Těžkou hodinou, představuje pilíř autorova odboje.
V doslovu se píše (Bohuš Balajka, 1958), že ve sbírce Host do domu byl Wolker ještě mladý, naivní a plný života. Vlivem zbytkového křesťanského smýšlení zde prý popisuje radostný svět plný lásky a odpuštění. No, to jsem zvědav.

Stamby
09.01.2014 5 z 5

Kdo lidsky cítí, dobře cítí. Wolker cítil a krásně ( leč bolestně) to vyjádřil.
To, že se sociální tématika lehko zprofanovala pro účely zrůdného režimu je věc druhá, ale jaksi vedlejší.

+ Těžká hodina, Tvář za sklem, Oči (O. Lasákovi), Balada o snu (J. Seifertovi), Sloky, Balada o očích topičových

++ Muž

Shimy
07.01.2014 odpad!

Měla jsem tuhle sbírku básní číst jako povinnou četbu k maturitě, ale nešlo to. Přečetla jsem sotva tři básně a vzdala jsem to. Pro mě to bylo absolutně nepochopitelné a krkolomné.

rajtrmiros
10.11.2013 5 z 5

Kniha přečtená do jedné hodiny, krásně napsané verše, které na sebe navazují. Srozumitelnost a lehká čtivost tuto knihu podtrhuje!

Dandulka
24.10.2013 5 z 5

Právě jsem zjistila po přečtení téhle útlé knížečky, že některé básně i znám. Jako školní četbu vřele doporučuji!

Tlapka
21.09.2013 4 z 5

Mnohdy až dechberoucí momenty a verše... občas prostřídané proletářskou kýčovitostí. Ale to k tomu patří a celkově byla tato sbírka velmi dobrá a srozumitelná. :)

lucin_a
16.09.2013 5 z 5

Nádherné básně od vynikajícího spisovatele 20. stol.

Yuki_Kuchiki
07.09.2013 5 z 5

Pro pesimistu dokonalé.. Na to, jak byl mladý to všechno tak krásně napsal.. má můj veškerý obdiv!
doporučuju!

šmudlík
21.07.2013 3 z 5

Básně se daly pochopit a některé byly dost povedené, nejlepší byli o lítosti vojáků, motivy lásky ... nejvíce se mi líbila Balada o nenarozeném dítěti.

-Nikola-
19.05.2013 5 z 5

Lidé by neměli umírat ve 23. letech. Ještě k tomu když to jsou takoví umělci. Těchto básní se asi nikdy nenabažím.Tak mladý člověk a dokázal pochopit, vylíčit, vysvětlit tolik věcí a pocitů a ještě k tomu v tak nádherných verších.

Addie
26.04.2013 4 z 5

Ach ano, náš rodák.
S Těžkou hodinou vlastně člověk prožívá nic než těžkou hodinu s někým, kdo zemřel mlád (necelých!) dvacet čtyři let...:-(

zapina
26.04.2013 5 z 5

Dokonalost! Miluju jeho tvorbu. Přečetla jsem ji za 2 dny :)

Yorika
20.09.2012 3 z 5

Velice smutné ale tak opravdové....

Verousek
22.06.2012 5 z 5

Opravdu krásná sbírka :)

kniholka
08.12.2011 4 z 5

Něco jo, něco ne...Škoda, že Wolker umřel tak mlád, vždycky jsem přemýšlela, jak by se jeho poezie vyvíjela nebýt té zákeřné nemoci...

papaja
01.12.2011 4 z 5

Ve mne nechala nezapomenutelný dojem Balada o očích topičových, vždy když slyším jméno autora hned se mi vybaví smutný příběh z tohoto díla.

FilipGOLF
18.11.2011 4 z 5

Ač poezii moc nečtu, tato sbírka se mi zdá jako nejlepší sbírkou vůbec. Velice dojemná a krásně napsaná.