Testament hraběnky Tiefenfeldové

Testament hraběnky Tiefenfeldové
https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72082/testament-hrabenky-tiefenfeldove-72082.jpg 3 14 14

Středoškolský profesor Petr Kropáček žije v poklidu a zaběhnutém řádu, a už ani nevzpomíná na své básnické pokusy, které nyní s nadhledem zahrnuje mezi své hříchy mládí. Ty však znovu razantně vstupují do jeho života - jejich obdivovatelka, hraběnka Tiefenfeldová, s níž se nikdy ani neviděl, mu odkazuje nejen zámek s polnostmi a parkem, ale též mladou černošskou studentku, jíž by se měl podle závěti stát adoptivním otcem. Situace jako stvořená pro bulvární tisk, který hned nafoukne bublinu pomluv a lží, jež uzavřeného profesora hluboce zraňují. A od této chvíle musí Petr Kropáček čelit nejen nedůvěře svého okolí, ale i zášti a nenávisti. Další brilantní sonda slavného psychiatra do hloubi lidské mysli a přediva mezilidských vztahů. ... celý text

pagac17
19.10.2014

Román se točí kolem rodiny středočeského profesora Petra. Ten nečekaně získává dědictví od hraběnky Tienfeldové. A to neuvěřitelně proto, že hraběnka se zamilovala do jeho básníček z mládí. Odkazuje mu zámek s polnostmi a parkem. Zároveň ze závěti se stává adoptivním otcem černošské studentky. Organizuje setkání s ní v Paříži, společně se svou rodinou. Znalost Francie a jejího jazyka, kde autor studoval, podává zajímavé poznatky z prostředí Paříže. Avšak již tam se stává významnou osobností. Jeho vlastnictví se chytí především bulvární tisk a to nejen ve Francii, ale i v Čechách. To skromného profesora hluboce zraňuje. Doma je podroben výslechu na specielním útvaru protikorupční policie. Ve škole ho její ředitel se snaží, aby odešel do důchodu. Profesorský sb
or se od něho odtahuje. Dostává od lékaře návrh na zdravotní dovolenou.Ve spánku se mu zdají neuvěřitné živé sny, kterého dohánějí až do psychiatrického ústavu. Setkává se zde s pacienty s podobnými problémy. Velmi mě zaujaly jeho dialogy s nimi, ve kterých nepokrytě poukazuje na veškeré šejdiránství v zemi. Zajímavě je zachycuje. Dokonalá je sonda slavného psychiatra do hlouby lidské mysli a mezilidských vztahů. Ohromně mě to zaujalo. Nakonec skončí v nemocnici na ARU. Závěr ukazuje, že se mu to všechno jen nezdálo. Dostává dopis od státní notáře, aby se dostavil k projednání závěti a určeného dědictví. Kdo má rád takový žánchr, bude jistě spokojen. Pan Jan Cimický je nejen vynikající psychiatr, ale také zkušený a obratný autor knih s detektivními zápletkami.

pagac17
19.10.2014

proton
09.04.2014 4 z 5

Profesor je introvert, kterého potká ,, štěstí" v podobě obrovského dědictví. Bulvární tisk, kolegové v práci zahájí hon na učitele. Po přečtení mi bylo moc smutno, protože to opravdu takto v životě chodí. Nikdo nikomu nepřeje nic dobrého.