Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513043/bmid_terry-pratchett-zivot-v-poznamkach--64136ad4d3ebf.jpg 5 101 101

Terry Pratchett byl nesmírně plodným autorem. Jen ze Zeměplochy vzniklo jedenačtyřicet příběhů, běžně napsal dvě, někdy i tři knihy ročně. Jednu však nikdy nedokončil – vlastní biografii. V roce 2015, kdy ho definitivně přemohla degenerativní choroba mozku, stihl svému osobnímu asistentovi Robu Wilkinsovi nadiktovat nějakých 24 tisíc slov a došli do roku 1979. Dál už to bylo na Wilkinsovi. Výsledkem jeho několikaleté práce je zábavný a místy dost bolestný intimní pohled na slavného spisovatele, proložený osobními postřehy a zkušenostmi. Není to bezuzdná glorifikace a Terry Pratchett z knihy vychází jako člověk, který exceloval v mnoha věcech – od včelařství a výroby medoviny přes zahrádkářství po smlouvání a vytáčení lidí do běla. Ale ze všeho nejvíc ze stránek dýchá dojem člověka, který skutečně miloval to, co dělá. Protože se mu v hlavě, už když jednu knihu dopisoval, líhla zápletka další, zůstala po něm spousta útržků textů a nápadů. Rob Wilkins pár z nich v knize přibližuje, ale druhého Christophera Tolkiena se nedočkáme; Pratchett si v závěti výslovně přál, aby se všechny nápady zničily (stylově – parním válcem jménem Lord Jericho) a nikdo už je nedopisoval. A je to asi dobře, Terry Pratchett by měl být jenom jeden.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Argo

Terry Pratchett: A Life With Footnotes: The Official Biography , 2022

Eridan
01.08.2023 5 z 5

Životopis hodný sira. Plastický podrobný obraz velikána fantasy ("Nesměj se, Terry"). Díky němu mám opravdu pocit, že jsem mohl být chvilku vedle něj a sledovat, jak píše další dvě knihy, jí svou oblíbenou kapustu, hraje Morrowind, rozšiřuje skleník nebo absolvuje další tour s fanoušky a ano - rozčiluje se. Asi nejvíc mě bavily střípky z tvůrčího procesu - jak vznikla ta a ona postava, co ji vlastně v reálném světe odráží. Díky Robe!

puczmeloun
27.07.2023 4 z 5

Velká nálož informací pro každého Pratchettova fanouška. Já sám jsem jeho dlouholetým čtenářem, velká část mé knihovny obsahuje kousky právě od něj, včetně mé úplně nejoblíbenější knihy. Nějaké drobky ze života jsem tak už různě pochytil dříve, ale nijak do hloubky jsem se nepouštěl. Tuto knihu tak oceňuji jako plastický obraz člověka, včetně jeho neřestí není to takový kouzelný dědeček, do kterého se stylizoval, ale pěkně ostrý kritik, který uměl bolestivě seknout jazykem i pro mě neznámých části života, včetně jeho chovatelských a pěstebních zálib, bastlířství nebo praktického zájmu o všechna možná i nemožná témata (což se pravda v knihách hutně projevuje). Poslední kapitoly jsou pak opravdu velký doják, hlavně pro fanouška, jako jsem já, a nabízí velmi zajímavý pohled do zákulisí. Škoda, že to muselo být.

Pro mě extrémně zajímavá součást knihy je nahlédnutí do Terryho kuchyně jak jeho texty vznikaly. Od všelikerých nápadů a jejich zásobníku po onen "aha moment", kdy se vše spojí v uspokojivém závěru. V nejlepším slova smyslu rutina poctivé práce každý den napsání určeného počtu slov, opakované přepisování a hledání chyb i s editory a redaktory, přibývající vylepšení apod. živená nekončícím přívalem inspirace.

Za všechnu tu práci na životopisu Robovi určitě patří velké díky. K dokonalosti chybí jen drobnosti, jako třeba to, že očividné vtípky někdy úplně nevyznívají. Nu, Terry to i přes všechna ta léta s ním není, ale snaha je :) A pak to taky v některých částech knihy vypadá, že nechtěl nechat žádnou informaci nepoužitou a dostává se do úrovně detailu, která spíše řeší nějakou související událost/osobu, než samotného Pratchetta. Nebo je doslova vyčerpávající, jako kapitola o podepisování knih v různých koutech Británie (světa).

Pokud jde o českou verzi knihy, je to velmi dobře řemeslně zpracovaný kousek. Od překladu a korektury po interpreta audioverze, kdy lepšího snad ani najít nešlo. Je jen škoda, že vzhledem ke jménu knihy a jisté snaze právě poznámky pod čarou zdůrazňovat, jsou v audioverzi čteny v kontextu a nijak nezvýrazněny. (I když, jak to udělat tak, aby to bylo přirozené?) A sem tam jsem se taky přistihl u toho, že přemýšlím nad nějakým nepřeloženým jménem nebo kontextem, vyloženě směřovaným na britské čtenáře a těm českým nevysvětlen, bylo jich však jen pár.

...mimochodem, jak je možné, že s tou Terryho superkritičností prošlo v televizi něco takového, jako byl seriál Hlídka? Nechápu osobně, a to ani nositele jeho práv.

alzbeta4340
24.07.2023 5 z 5

Jedná se o láskyplný životopis. Autor pracoval jako Terryho asistent, dobře ho znal a měl ho rád. Dozvíme se, že Terry byl od dětství vášnivý čtenář, pocházel z klidného a vstřícného rodinného zázemí a stejně harmonické si uměl udělat soukromí se svojí ženou a dcerou. Zajímavý je i popis všech zaměstnání, kterými spisovatel prošel než se stal známou celebritou.
Se svojí nemocí bojoval srdnatě - prací. Jako nemocný napsal ještě několik románů, - jeden z nich "Šňupec" je vlastně od Terryho můj nejoblíbenější.

Kackac77
22.07.2023 5 z 5

I když o Terrym Pratchettovi vím, ještě nikdy jsem žádnou jeho knihu nečetla - zatím. A začala jsem ne jeho knihou, ale knihou o něm. Překvapilo mě jak moc mě to bavilo, jak je on zajímavý člověk. Určitě si přečtu nějaké knížky ze Zeměplochy a pak si poslechnu tento životopis znovu. Je tam totiž spoustu informací, jak vznikla nějaká postava, apod. a ve spojení se se znalostí jeho knih by to mohlo být ještě lepší. V knize je také Terryho dětství, školní roky (hned mi byl sympatičtější, když jsem se dočetla, jaký měl postoj ke školství), jeho práce, jak začal psát knihy.... Hodně dojemný je závěr knihy, o závěru Terryho života. Knížka určitě stojí za přečtení.

Sybelle
12.07.2023 5 z 5

Krásně napsaný životopis. Popisuje sira Terryho Pratchetta jako člověka, jakým byl bez příkras. Odhaluje hodně z jeho motivace, jak přistupoval k fanouškům, práci či nakládání s jeho díly. Když jsem si poslechla (audioknížka), jak vypadal první scénář ke Svobodnému národu jsem ráda, že nic takového nevzniklo. Tato kniha potěší určitě každého fanouška zeměplochy a jejího tvůrce.
V závěru knihy je zmíněno několik dalších knih ze série zeměplochy, které byly v plánu, ale nikdy na ně nedojde. V takovou chvíli bych si přála mít růžový amazon kindle z povídky UR od Stephena Kinga.

radimch
02.07.2023 4 z 5

Plodný zajímavý život, skličující odcházení

JointlieKat94
30.06.2023 5 z 5

Audioknize dávám samozřejmě stejný počet hvězdiček. :) na poslech super, Jan Vondráček to namluvil moc hezky!

LubosHacala
28.06.2023 4 z 5

Pokud máte rádi knihy Terryho Pratchetta, tohle si opravdu musíte přečíst. Jeho osobní asistent vypráví skutečný příběh jeho života, který mu z velké části autor převyprávěl a zbytek spolu dokonce prožili společně. Dostáváte tedy informace z první ruky. Nic není zamlčeno. Vřele doporučuji.

hungryreader00
22.06.2023 5 z 5

Než jsem ji vůbec poprvé vzala do ruky, byla jsem hrozně skeptická. Jaké to bude v podání jeho asistenta? Rob mě velice mile překvapil, a proto mi v průběhu začínalo být jasné, že Terryho konec bude dojemný, silný a že si možná popláču. Statečně v sobě držím slzy i při psaní tohoto komentáře. Terry byl a je a stále bude mistr fantasy, a já děkuju Robu Wilkinsovi, že napsal tuhle úžasnou knihu, kde jsem mohla nahlédnout za oponu úžasné Úžasné zeměplochy. Také děkuji za to, že jsem prostřednictvím této biografie měla možnost zjistit více o tom, kdo je Terry Pratchett.

JointlieKat94
31.05.2023 5 z 5

Výborně sepsané, a víc prozradím, až si dootřu uplakané oči. :)

"Je mi teď trochu trapné, že lidé začínají číst Zeměplochu od Barvy kouzel a Lehkého fantastična, které osobně nepovažuji za nejlepší knihy do začátku. Říkám to jako jejich autor, lidi. Nezačínejte se Zeměplochou na začátku."

Tak jsem tu s nejnovějšími postřehy ke knize.
Brečím po každé, když na knihu pomyslím. Brečím po každé, když vidím Terryho obličej na obálce.
Brečím po každé, když si vzpomenu na to, jak Rob a Rhianna tu zprávu poslali do světa.

Za prvé bych chtěla rozhodně říct, že Terry měl asi tak o sto procent lepšího asistenta, než jakou byla Amanda pro Jilly. To jen tak k úvodu.. a co napsat k samotné knize?

Každý večer jsem si kouskovala pár stran, zajímavé momenty jsem si musela- pro případné navrácení k nim- ofotit, nepamatuju si všechno, no.. ale teď jsem to za dva dny dotáhla celé. A prožívala jsem asi milion emocí. Někdy jsem byla na Terryho naštvaná, jak se k někomu dokázal chovat.. Někdy jsem ho naprosto obdivovala. Taky jsem s ním soucítila a jeho emoce chápala. Moc jsem se u knihy nasmála. A moc jsem toho taky probrečela.
Dozvěděla jsem se mimo jiné i spoustu nového. Jak se rýsovaly jeho příběhy, jak žil, jak vyrůstal a jak pracoval. A taky jsem začala chápat, jak nad vším, ale opravdu nad vším, přemýšlel. To, jak si zapisoval, kolik slov denně napíše, to, kdy se kniha vydá, když objem slov navýší. Měl neuvěřitelný mozek a pro mě to byl na jednu stranu génius, na druhou ale taky trošku blázen. :)

Tuhle knihu a Terryho jsem si prostě zamilovala. A taky asi i Roba, že jí dokázal napsat.

Pro milovníky Terryho je tohle absolutní (přeškrtnuto) povinost přečíst. A povinost vlastnit.
Miluju to a doporučuju to.

A taky mě moc mrzí, že už nebudeme číst jeho další knihy. Je to velká škoda. Velká škoda Velkého člověka.

A Želva se zastavila..

jaroiva
15.05.2023 5 z 5

Nejsem čtenářem fantasy. Až na jednu výjimku... Zeměplochu. I tak jsem si k ní chvíli hledala cestu. Rozhodně se nejednalo o lásku na první pohled. O to víc ji ale miluju.
Bála jsem se, že životopis Terryho bude slabým odvarem, když ho nenapsal sám a ani pan Kantůrek ho už nemohl přeložit.
Moje obavy byly naprosto zbytečné.
Kniha je výborná, velmi oceňuji i skvělý český překlad.
Teď si to půjdu dál odbrečet a nejen fanouškům Zeměplochy vřele doporučuji.
Pro milovníky Pratchettových knih důrazně doporučuji povinně přečíst.

Šedarka
13.05.2023 5 z 5

Myslím, že tohle patří k základnímu vzdělání. Pohled do nitra génia. RIP, Terry...

Alex.Barunka
29.04.2023 5 z 5

Některý knihy mají tu sílu najít si k vám cestu, i když jste se ani neobtěžovali podívat se jejich směrem. Neplánovala jsem a nečekala na první výtisky v knihkupectví. Přesto se mi jeden z nich do rukou dostal. A abych neurazila zběsilé nadšení majitele onoho výtisku, nalistovala jsem si předmluvu a začala číst

A co na ní bylo tak zvláštního, že jsem se nakonec pročetla až do konce? Cit, hořkosladkost, naděje a plno zlomených srdcí mezi řádky. O pár set stran později se k nim to moje přidalo.

Nejsem zbožňujícím fanouškem Terryho knih, nejsem ani občasným fanouškem Terryho knih. Sama sobě si neustále vemlouvám to, že jsem ho chytila za špatný konec. Naštěstí nejsem jediná, kdo se k tomuto názoru přiklání. Po Životě v poznámkách pod čarou si troufám tvrdit, že jsem zbožňující fanynkou obrovského srdcaře, který dýchal pro fantastiku do posledního dechu

Díky Terry, naše cesta právě začíná.

Dragonian
07.04.2023 5 z 5

Tohle je naprostá povinost pro fanoušky! Opravdu dobře a poutavě napsaná autobiografie.
Protkaná humorem, který máme rádi. Je to čtení, při kterém nezůstane jedno oko suché.

Hadati
27.03.2023 5 z 5

Podrobný životopis Terryho Pratchetta, kde se dozvíte o jeho dětství, o jeho prvních pokusech v literatuře, o jeho práci jako novináře a mluvčího společnosti atomových elektráren, o jeho nadšení pro sci-fi a fantasy od dob dospívání, ale třeba i o jeho dalších koníčccích, o jeho přátelích, rodičích a prarodičích, nebo o jeho manželce. Ale také o jeho prvních úspěších jako spisovatele, a jeho prvních zeměplošských románech, díky kterým konečně prorazil a stal se spisovatelem na plný úvazek. O době, kdy již byl proslaveným spisovatelem mnoha bestsellerů. Ale také o smutných posledních kapitolách života s Alzheimerem.

Jedná se o pozoruhodný životopis skvělého spisovatele, který měl i své stinné stránky, které se zde neodhalují pro senzaci, ale pro celkové pochopení charakteru této osobnosti.

Moje podrobnější recenze na: https://discworld.cz/novinky/recenze-zivotopisu-terryho-pratchetta/

Autorovy knížky

Rob Wilkins