Terminátor omnibus: Kniha první

Terminátor omnibus: Kniha první https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25936/bmid_terminator-omnibus-kniha-prvni-d9w-25936.jpg 4 46 8

V tomhle obsažném terminátorském souboru nepůjde jen o monstrum s tváří Arnolda Schwarzeneggera. Ve čtyřech příbězích pronikneme mnohem hlouběji do světa, který už brzo bude patřit strojům, a z nás zbudou jen lebky dláždící ulice. Podobně jako u Predátora či Vetřelců, i tady začalo nakladatelství Dark Horse dotvářet filmovou legendu, dokreslovat události, které vám filmy zatajily, a představovat hrdiny a padouchy, jež se těm filmovým zcela vyrovnají. První Terminátor se v nakladatelství Dark Horse objevil v roce 1990, hned tam zakořenil a s malými přestávkami vycházel až do roku 2000. Během těch let se pustil do křížku nejen se Sarah Connorovu, ale i s RoboCopem, Supermanem, Vetřelci a Predátorem! Ovšem my se budeme věnovat hlavně klasickým příběhům, dotvářejícím události známé z legendárních filmů. V první knize Terminátora najdete hned několik zásadních potyček s kovovými zabijáky: Bouře, Jedna rána, Plán B a Nepřítel v našich řadách. Podobně jako u nedávno vydaných omnibusů Predátora a Vetřelců, i tady většina epizod tvoří jeden masivní příběh. Ten se tu točí kolem výpravy skupiny vojáků z budoucnosti, která má za úkol zabít zakladatele Skynetu. Situace se obrací, tentokrát jsou Terminátoři v roli ochránců… což jim ovšem nebrání zabít každého, kdo se jim postaví do cesty. Sérii odstartoval zkušený vypravěč John Arcudi, který se asi nejvíce proslavil Maskou. Kromě toho ale napsal i ty nejlepší příběhy do Vetřelců, měl vlastní sérii o flákači se superschopnostmi Major Bummer a v současnosti rozvíjí Hellboyovský vesmír řadou Ú.P.V.O. K Arcudimu se přidal kupříkladu James Robinson (Starman), který v příběhu Jedna rána spojil monumentální akci s klasickou noirovou kriminálkou. Z malířů tu pak najdete jména jako Matt Wagner (Grendel), Paul Gulacy (Catwoman) či Vince Giaranno (Batman). Budoucnost patří jim. Nezastavitelným, neúnavným a téměř nezničitelným smrtícím strojům. Jediná šance na jejich poražení se skrývá v minulosti, kam se díky stroji času vydává malá vojenská jednotka. Její úkol: zabít šéfa společnosti Cyberdyne, který je zodpovědný za stvoření inteligentních strojů a tím i za zničení lidské rasy. Jenže v patách vojákům jdou vražedná kovová monstra zahalená do měkké lidské tkáně. Terminátoři. Nepotřebují jíst, nepotřebují odpočívat, nepotřebují dýchat, neznají morálku ani soucit – musí jen splnit svůj úkol. Ať to stojí, co to stojí. Zbude po téhle misi vůbec nějaké lidstvo k vyhlazení?... celý text

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , BB art , Crew

The Terminator: Omnibus: Volume 1 , 2008

Martin82
24.01.2024 4 z 5

Po přečtení serie 6 knih Omnibus vetřelec jsem se dostal k tomuto dílu a musím s podivem napsat že komiksové příběhy Terminátora mě sedly více - obecně více akce a méně zdlouhavé monology. Když to vezmu jednotlivě: Bouře -90%, Jedna rána - 72%, Plán B - 95% (to mi padala brada), Nepřítel v našich řadách - 80%. Celkem tedy 84% a už se těšim na druhý díl.

Ivan Kučera
06.01.2023 3 z 5

Na toto som sa tešil roky, ale nakoniec ma to sklamalo. Katastrofa to síce nebola, ale na 4* to fakt nemá. Zarazila ma už veta na prebale „v tomhle obsažném terminátorském souboru nepůjde jen o monstrum s tváří Arnolda Schwarzeneggera“. Čože? Veď tu žiadny Terminátor s podobou slávneho rakúskeho herca nebol! V rozpakoch ma nechávalo i to, že po šťavnatú nadávku a krvavé úmrtia sa nejde ďaleko, ale to, ako sa ilustrátori stoj čo stoj snažia vyhýbať inkriminovaným častiam nahých ľudských tiel, tak to bolo smiešne. Kniha obsahuje štyri komiksy. Ich hlavný problém tkvie v scenároch, ktoré sú priemerné (postavy nemajú šancu prirásť k srdcu + nezaujímavé dialógy) a v kresbe, ktorá je štandardne deväťdesiatovo veľkolepo-prázdna resp. povrchno-pekná. Príbeh Jedna rána je po výtvarnej stránke úžasný experiment. Prvých pár strán. Potom už je to len ohavné. Ale niekomu to možno bude pripadať úchvatné, neviem. Zvláštne je, že od Matta Wagnera, ktorý to nakreslil, som čítal aj Triumvirát a v ňom kresba vyzerala diametrálne odlišne. Zápletka scenáristu Jamesa Robinsona (Amazing Spider-Man: Rodinný podnik) je v Jedné ráně geniálna, hoc menej prekvapivá, než by sa mohlo zdať (s motívom viacerých Sarah Connororých predsa pracoval už film Terminátor 1). Žiaľ, výtvarné prevedenie to sťahuje ku dnu. Presne tento typ tiesnivej, hororovej kresby sa pritom k drsným Terminátorom hodí, ale proste toto bolo na môj vkus naozaj už až priveľmi svojské. Jedna rána je v poradí druhý príbeh. Na rozdiel od prvého, tretieho a štvrtého (ktoré na seba dejovo nadväzujú), sa dej Jedné rány odohráva súbežne s dejom filmu Terminátor 1. Prvý, tretí a štvrtý sú na striedačku nakreslené Vinceom Giarranom (Lobo: Incident na pánských záchodcích a další příběhy), Paulom Gulacym (Legenda o Batmanovi: Oběť) a Chrisom Warnerom (Predátor Omnibus 1 - 2), napriek tomu paradoxne vyzerajú ako od jedného ilustrátora. Najviac sa mi pozdával prvý o komande z budúcnosti, kde máme dočinenia s prevrátenou terminátorovskou zápletkou (zlí roboti chránia zlého človeka pred zlikvidovaním zo strany dobrých ľudí), ale to je asi jediné osvieženie (+ ešte to, že tentokrát je hlavnou záchrankyňou žena). Terminátor Omnibus 1 vyšiel v pevnej väzbe s prebalom a lacetkou. Papier je kvalitný a príjemný na dotyk, farby dynamické a možno živšie, než samotná kresba, poteší na informácie bohatý text na prebale a štedrý počet strán 352. Váha jedno kilo. V rozpore s touto veľkoleposťou je nula bonusov, ale pravdupovediac na konci som si uvedomil, že k čomusi tak scenáristicky a vlastne aj vizuálne priemernému ani žiadne nepotrebujem. V prvých dvoch filmoch bola prítomná hrôza a šok ľudí, ktorí sa ocitli zoči-voči čomusi monštruóznemu, beštiálnemu a chladne nemilosrdnému. Čomusi, čo zničilo ich istoty a nemalo problém vytvoriť vojnovú zónu uprostred veľkomesta plného civilov a policajtov, teda na mieste, kde by sa človek mal cítiť bezpečne. Tu nič také nebolo, bola to len akčná hopsanda. Aby som ale tvorcom len nekrivdil: do univerza zakomponovali viacero sviežich nápadov, ktoré od nich neskôr odkukali filmári (Salvation, Temný osud) a tvárili sa, že o ničom nevedia (žena Terminátorka, napoly človek napoly robot). Motív Terminátorov a ľudí odohrávajúci sa mimo hlavnej (filmovej) línie je geniálny, ale nie takto poňatý.

mirec88
16.11.2022 3 z 5

Od komiksu, ktorý nesie názov môjho najobľúbenejšieho filmu vôbec (Terminátor 2) som čakal niečo výnimočné, kvalitne napísané a nakreslené. Nuž tie príbehy boli prinajlepšom mierne nadpriemerné. Mŕtvolami a zbraňami sa tu síce nešetrí ani rôznymi typmi terminátorov, čo je plus, ale príbeh nič zásadné z prvého Cameronovho príbehu nerozvíja. Žiaľ je to len jemný nadpriemer. Celkovo som čakal oveľa, ale oveľa viac. Žiaľ tento komiks neodporučím. Ale som zvedavý na druhý diel.

dexterman
08.07.2019 4 z 5

Pokud jsi fanda Terminátora tak tohle musíš mít doma. Ano chviličku jsem si zvykal na styl nakresleni. Příběhy jsou některé velmi dobre a jiné trošku slabší. U žádného se však člověk vyloženě nenudí což je dobře,
. Já jsem nadšen a velice se těším na druhý Omnibus

GLDNMSK
09.09.2018 5 z 5

Řekněme si narovinu, co čekáme od od fanfikce zpracované do komiksu:
1) Příběh rozvíjející původní story
2) Vykreslení našich představ.

Příběh rozvine senzačně story, která nabídne závěr, k čemuž se filmy smutně popírající vlastní impotenci soustavně nemají.
Kresba z žeenskýho mulletu dovede vystylovat něco mezi Sarah Connor a sexsymbolem druhé poloviny devadesátek - tak moc je skvělá!

Pro oba díly ale platí, že je lepší vynechat všechno, co kreslil někdo jiný. Rozvíjí sice příběh, ale bože! Ne.

LordSnape
28.08.2016 3 z 5

První povídka, která prakticky ten veletoč událostí odstartuje, mě neskutečně nudila, až jsem si říkal, že Terminátor bude první komiks, kterému dám nakonec podprůměrné hodnocení. Hrozně mě to nebavilo. Pak přišla druhá, kde kresbu měl na starosti Matt Wagner a já si říkal, že takový hnus jsem v profi komiksu snad jakživ neviděl! Ten, kdo to schválil, musel být minimálně na hlavu a slepý... Zachraňovat celou knihu musela až třetí povídka Plán B, kde na začátku nám scénárista aspoň ukáže trochu toho soukromí Skynetu. Sice se opět objevily staré známé postavy z Bouře, ale mělo to spád a švih. Poslední, závěrečná povídka zas má super rohatýho terminátora a další zamotaný přesuny v čase, ale vynahrazuje to Edgintonův cit pro správný masakr. Střílením a mrtvolami se skutečně nešetří.

Když to shrnu jako celek, byl pro mě první Terminátor zklamáním. Člověk by očekával trochu toho rozvíjení světa a konceptu Cameronova scénáře. Více nahlédnutí pod pokličku Skynetu a aspoň jednu povídku, odehrávající se v budoucnosti při boji se stroji. Tak snad se toho dočkám aspoň v druhé knize.

martinstefko
31.03.2016 3 z 5

Kniha Terminátor Omnibus 1 má jeden základní problém. Přijde mi, že zas tak zásadním způsobem mytologii filmu Terminátor nerozvíjí. Pouze se nabaluje více návratů v čase, více mrtvých lidí a strojů (těch o něco méně), máme tu skvělé masakry, o tom žádná, ale pořád se nedovídáme nic navíc. Je to škoda, protože mytologie tohohle světa je skutečně skvělá. Možná mi tu taky trochu chybí Arnold, ale pořád to rozhodně stačí na komiks, který je o něco více než průměrný.

Terva
12.05.2015 3 z 5

Čekal jsem sice nářez za 100%, ale kouzlo T se nekonalo. Tak jen za 80%. Povídky nesou názvy: 1 - Bouře. 2 - Jedna rána. 3 - Plán B. 4 - Nepřítel v našich řadách.

Část díla

Autoři knihy