Teorie literatury: učebnice pro střední školy

Teorie literatury: učebnice pro střední školy https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218001/teorie-literatury-ucebnice-pro-stre-218001.jpg 4 1 1

Základní příručka literární teorie je vhodná během celého studia literatury na SŠ a pro přípravu k maturitní zkoušce. Student (čtenář) získá základní teoretické znalosti, díky nimž snáze pronikne k významům literárního díla. Výklad je prokládaný úryvky z literárních děl, ukázkami interpretace textu a vysvětlujícími komentáři. Hlavní tematické celky: Struktura literatury (literární druhy a žánry) Struktura literárního díla (téma a motiv, děj, čas, prostor, postava, vypravěč, kompozice, jazyk) Struktura verše (poezie a próza, verš a řádek, versifikační systémy, druhy verše, rým, strofa)... celý text

Snoopi
06.01.2023 4 z 5

Nezbytná příručka určená pro všechny studenty středních škol, kteří se připravují k maturitě.
Nabízí však jen základní znalosti pojmů literární teorie. Je rozdělena na tři hlavní části: Struktura literatury, Struktura literárního díla a Struktura verše. Doplňují ji zajímavé ukázky literárních děl a interpretace textů. Text zkrášlují i vtipné obrázky, takže nepůsobí nijak suchopárně, pracovat s ní mohou i středoškolští pedagogové. Pro hlubší výklad a bližší porozumění některých pojmů je ovšem již třeba sáhnout po daleko obsáhlejších publikacích. Je čtivá, avšak z hlediska obsažených informací pojatá poněkud "letem světem". Mrzí mne jediné - že v době před dvaceti lety, kdy jsem maturovala, podobná příručka neexistovala, a byli jsme odkázáni pouze na poučky, získané od svého profesora.

Robert Kolár
česká, 1977