Tenkrát v ráji: Jeden život, jedna šance...

Tenkrát v ráji: Jeden život, jedna šance... https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242311/bmid_tenkrat-v-raji-242311.jpg 4 117 37

Příběh o svobodě ve zlých časech … Román o osudech legendárního horolezce Josky Smítka nás zavede do divokých skal Českého ráje v období třicátých let a okupace. Příběh vypráví nejen o strmých cestách v pískovcových stěnách, ale především o křivolaké cestě ke svobodě. Za neobvyklé pohledy na svět i prožitky souznění se platí cenou převysokou. I za osudovou lásku, jež hlavního hrdinu dožene k extrémnímu rozhodnutí. Srážka s okupační mocí dává příběhu fatální charakter. V zápasu o svobodu, o vysněnou ženu, je hranice mezi přátelstvím a nenávistí někdy tenčí, než list nepopsaného papíru. Příběh o kamarádství na laně, pro které mělo smysl žít a zemřít … Příběh, kdy muži pláčou a ženy zůstávají hrdé …... celý text

Sambóši
29.12.2016 4 z 5

Jedním dechem čtená knížka. Podmanivé prostředí horolezců, skal a přírody. Strhující příběh, který nás celou dobu nezadržitelně vede ke svému předem známému konci. Autor ukazuje hlavní postavu jako člověka s velkým Č, takového syrového, nepřikrášleného. Toto dílo mě donutilo přemýšet, třeba i tom, jaká osudová rozhodnutí musela dělat tato generace v době okupace. Nevím do jaké míry mám zidealizované prostředí z první republiky, ale dobově mě nezapadly dialogy hlavních hrdinů.

mysticblueriver
14.11.2016 5 z 5

Opravdu silný příběh plný odhodlání a svobodné vůle, příběh o velkém a nikdy nekončícím přátelství, příběh o víře ve velkou osudovou lásku. Román je vystavěn na jednoduché zápletce, či životním příběhu v překrásném prostředí "Skaláku" za velmi kruté válečné doby. Děj je tedy jednoduchý, nicméně, tak jak jej píše sám život a tak to ve skutečnosti je.... A pak co jiného taky v té době mohlo působit jako útěcha na duši, než víra v lásku, přírodu a přátelství.

Panda92
29.09.2016 4 z 5

Pořádná romantika. Člověka to opravdu vtáhne do přírody a prostředí skal.
Jsem zvědavá na film. Hradilek se podle mě na Josku hodí :).

VladkaBU
16.09.2016 3 z 5

... netušila jsem, kdo byl Joska Smítko, trochu jsem hledala informace. Odvaha mu nechyběla, v té době měl odvahu málokdo. Celkově jsem asi čekala něco jiného. Filmové zpracování si moc nedokážu představit.

rajen
28.06.2016 4 z 5

Kniha mě zaujala obálkou, když jsem vybírala něco v knihovně. Přečetla si anotaci a řekla si, jo, to by mě mohlo bavit. A bavilo. A moc. Kniha je velmi čtivá a těžko se mi od ní odcházelo. Pro mě jako ženu, bylo místy těžké vcítit se a pochopit tu svobodomyslnost až rozjívenost hlavního hrdiny, co pro ten pocit svobody byl ochoten obětovat a nakonec dát v sázku i vlastní život. Ale takový on byl, muž s hlavou v oblacích. Po dočtení jsem zjistila, že se autor inspiroval skutečnou osobou horolezce Josefa Smítka a hned sedla na k netu a zjišťovala fakta. No, tím se popravdě můj názor na knihu změnil. Kdyby to byl příběh čistě smyšlený, tak zůstávám nadšená a hodnotím za pět hvězd. Ale nevím proč, po zjištění, kdo skutečný Joska Smítko byl, se mi k němu takto pojatý příběh příliš nehodil. Jak už tu bylo řečeno, zasloužil by si víc. Nemůžu ale na hodnocení ubrat příliš, protože kniha prostě dobrá je a svůj ohromný přínos má už jen v tom, že se o Joskovi dovíte a nutí vás to zjistit si informací víc. A za to jsem moc ráda, byla by škoda o tomto člověku nevědět.

MayB2
20.06.2016 3 z 5

Zamrzelo mě, že víc než velký příběh hrdinství je to příběh lásky ve stylu červené knihovny. Příliš mnoho rozbředlého poetického žvaněníčka.

kasavubu
02.05.2016 3 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jaký komentář k této knize napsat, abych ji zbytečně neuškodila. Kniha totiž rozhodně nebyla špatná. Záleží ale na úhlu pohledu. Autor sám uvádí, že v žádném případě nejde o literaturu faktu, že jde o čistě smýšlený román, jenž pouze využívá osobu hlavního hrdiny Josky Smítka. Nemůžu se ale stále ubránit dojmu, že taková, dovolím si napsat „osobnost“, jakou bezesporu Joska byl, by si zasloužila mnohem víc. Určitě by se toho o něm dalo vyšťourat v archívech víc, pokud jsem to dobře pochopila, byl ve své době, zvláště mezi skaláky a horolezci, ale i v regionu, kde žil, doslova legendou. Prostě se stále nemůžu ubránit dojmu, že jde o zbytečně nevyužitý potenciál, který se přitom knize tolik nabízel. Kniha je jistě přínosná v tom, že vůbec s osobností Josky přišla, pro naprostou většinu lidí, včetně mě, to byla před přečtením zcela neznámá postava našich dějin a za to moc panu Urbanovi děkuji a považuji to za vůbec největší jeho přínos. Asi nezbyde než ke knize přistupovat opravdu jen jako k volně smýšlenému románu, který vůbec nebyl špatný. Dobře se četl, příběh byl dobře vystavěný. Jediný nedostatek snad vidím v tom, že si mohl autor trochu víc pohrát s dobovou atmosférou románu, tj. vylíčením první republiky a protektorátu. Vůbec na mě tato doba z románu „nedejchla“. I počínání Josky a Heinricha na mě působilo, jako kdyby to byly kluci před 50 lety a nikoli skoro před 100, včetně oslovení „vole“, které tedy opravdu netuším, zda-li se už ve 20.-30. let. minulého století používalo. Zvažuji, zda dát hvězdy 3 nebo 4, nebýt promovaný historik, dala bych 4, ale takhle se opravdu musím přiklonit ke 3. Jsem 100% přesvědčená, že lze skloubit román a literaturu faktu, a to prostě autorovi nemůžu odpustit, Joska by si určitě zasloužil víc...

květáček
22.02.2016 1 z 5

Je to divné, ale nemohla jsem ji dočíst. Něco mi tam nesedělo :( Možná jsem se těšila až moc.

Bránolog
16.12.2015 4 z 5

Znal jsem Radúzinu písničku a líbila se mi. Četl jsem o Joskovi a jeho kamarádech jednu z kapitol knihy Vavříny pro mrtvé vítěze a líbila se mi. Pak jsem dostal tuto knihu a líbila by se mi mnohem víc, kdybych ji mohl brát jen jako beletristický příběh. Tím, že se mi doho míchali ti mrtví vítězové, tak mi to trochu zážitek z četby kazilo. Ale příběh vystavěn skvěle, napětí tam bylo dost a člověk fandil, i když znal konec toho příběhu...

Ivana11
23.10.2015 5 z 5

Dnes jsem dočetla a jsem toho plná. Příběh to byl moc pěkný, o horolezcích Joskovi Smítkovi a ani o Vlastě jsem vůbec nic nevěděla, takže jsem po přečtení hledala na internetu další informace. Knížku můžu doporučit k přečtení, je v ní dobrodružství, přátelství, láska, ale i zlo války.

Lidka
05.10.2015 4 z 5

Skvělá knížka.
Joska Smítek a jeho kamarádi opravdu žili , přečtěte si o jejich odvaze , kamarádství, láskách , vůli žít a vůli překonávat těžkostí někdy i v boji o přežití a o holý život , o tom, kam je vedla touha po svobodě i o tom, jak těžké je být sokem v lásce , když je jím váš nejlepší celoživotní přítel, kamarád na život a na smrt. Boj s fašismem, boj o přežití, boj o ženu, boj o každou skálu.... o tom a ještě o mnohém jiném ta knížka je.
Vždycky, když mne kniha zaujme natolik, že mne donutí otevřít si Wikipedii a začít pátrat kdo a jak to bylo doopravdy , nakolik jsou postavy reálné svědčí o tom, že mne příběh opravdu oslovil a obohatil . Jistě, toto je knižní zpracování, nejde přímo o autobiografii, ale lidé v ní jsou reální. A je to hrozně dobře, že se o takových lidech píše a je to strašně krásné o nich číst. A navíc zjištění, že bude i film, hlavního hrdinu by měl hrát kajakář Vavřinec Hradílek a písničky budou od Radůzy, tak to mne hodně potěšilo.
P.S. A z obálky knihy se na vás dívá skutečný Joska Sítek.

faraonka
13.09.2015

Druhou polovinu knihy jsem četla snad bez dechu. Doporučují všem, kteří si neváží svobody.

cori
16.08.2015 4 z 5

Příběh jednoho fanfaróna, který chtěl být volný jako pták. Autor snaží zachytit osudy Josky Smítka, ale příliš tlačí na pilu různými klišé a dojemnými scénami (popis milování na vrcholku skály, gestapák dává otci zatčeného na Štědrý den vánočku, zjevení osudové ženy ve vlnách horského jezera). Styl mi připomíná spíše filmový scénář, kdy se střídá jedna scéna za druhou. Postava ruského partyzána mi tam přišla zbytečná, Dá se říct, že tam byla jen kvůli dalším dojemným scénám.

ivousekk
09.07.2015 5 z 5

Zajímavý příběh postavený na základě skutečných událostí. Velice dobře se četl, nutil mě otáčet další a další stránky. Hlavním postavám, především Joskovi, jsem držela palce a přála si, aby přežil ve skalách tuhé zimy a dočkal se konce války. Jenže ne vždy příběhy končí happyendem... Konec byl pro mě velice emotivní, že jsem se ani v MHD neubránila ukápnuté slze. Pokud se natočí film, velice ráda se na něj podívám.

bookcase
22.06.2015 5 z 5

Poutavé a zajímavé čtení o časech nelehkých.

Dadys
09.06.2015 5 z 5

Celá knížka je velmi pěkně napsaná, děj je velice poutavý. Ani na chvíli jsem u této knihy nanudila, naopak nemohla jsem dočkat každé následující kapitoly. Za mě tedy jednoznačně palec hore:)

evasamankova
22.05.2015 4 z 5

Čtivý a pro mě v mnohém zajímavý román. Reálné jádro osudů Josky Smítka zabalené do příběhu dvou přátel, kteří se stali soky v lásce.
Dramatické, smutné, místy poetické... líbilo se mi.