Temný déšť

Temný déšť https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81375/bmid_temny-dest-4i2-81375.jpg 3 22 11

Sci-fi román s detektivními prvky se odehrává v budoucnosti, která je více než nehostinná. Sociální rozdělení společnosti nedovoluje chudší vrstvě pohodlný život. Pouze bohatí mají totiž to privilegium užívat si svůj život v suchu a teple. Hlavní hrdina, inspektor O'Neil, žije ve společnosti, jejíž karty jsou jasně rozdány. Bohatá a nepočetná vrstva žije pod kupolemi v suchu a pohodlí, ti méně šťastní jsou odkázáni na stálý déšť a polorozpadlé chatrče. V tomto neutěšeném prostředí se zločinu více než daří.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

Dark Rain , 2006

111moni
06.02.2022 5 z 5

Za a)netuším jak jsem se ke knize dostala,z toho plyne za b) netušila jsem čemu nebo komu se má podobat. Když jsem začala číst,bylo to,jako slyšet a vidět v hlavě scénu ale Phil Marlove,akorát plus ten déšť a pak už to byla horská dráha. Pro mne osvěžující,od knih,kde hlavní hrdina je nepřekonatelný,dokonalý a chytá padouch,jak kočka myši.Tenhle dostane na budku a zase to zkusí.K tomu trochu toho čehosi a kniha s dějem je tady. Jsou knihy,u kterých toužíte
a čekáte,kdy už bude konec,a jsou knihy kdy se těšíte, že se dozvíte jaký bude konec. Já se velmi těšila,až budu moct číst

KapitánSmrt
29.09.2020 4 z 5

Klasická žánrová detektivka, spojující žánr noir s dystopickým obrazem budoucnosti. Srovnání s Blade runnerem není úplně od věci. Temný déšť se tak sice honosí dost béčkovým a hloupým názvem, ale jinak je řemeslně dobře zpracován, příběh má spád i logiku, je správně vrstevnatý a tajemný, hrdina je sympaťák, co trousí drsné a suché hlášky a pro ránu nejde daleko. Celkově jsem spokojený. Překlad je také fajn. Vytkl bych jen otřesné množství překlepů a fádní a banální milostnou linku (která je však naštěstí jen okrajová).

LussyP
09.08.2020 4 z 5

Zhruba od poloviny má velmi rychlý spád a dočetla jsem jedním dechem. Rozhodně mě nadchla. Ovšem těch překlepů...

Metla
06.09.2019 2 z 5

Ke koupi "Temného deště" mě před lety přiměly nadšené ódy na Amazonu - prý něco jako "Blade Runner". Když se však začala objevovat hodnocení českých čtenářů, vzala mi chuť se do románu pouštět. Až po letech mě čekání na lékařské vyšetření přimělo dát příležitost knize pochybné pověsti (budu louskat třeba maďarský jízdní řád, hlavně nečučet na omšelé zdi čekárny a otrávené ksichty ostatních pacientů).
Zpočátku jsem nepostřehla zásadní problémy: atmosféra světa zkrápěného věčným deštěm docela ušla, zápletka se sice důsledně vyhýbala originalitě, leč byla jsem ochotná spokojit se i s průměrem. Trochu mi vadily akorát zastarale působící technologie, což odpouštím starším sci-fi, tohle bylo vydáno v roce 2006.
S přibývajícím počtem stran, řekněme někdy před polovinou, se začaly množit nejen stupidity v ději, ale také hrubky (avizované v pár předchozích komentářích). Korektoři se totiž na práci evidentně visraly a textový editor označuje pouze chybná slova; program bohužel nerozezná, pokud věta nedává smysl např. vlivem pozměněného nebo chybějícího písmene (objal - objel, vypadal - vypadl, oběhla - uběhla atd). Výsledkem jsou kvanta zprasených pasáží.
Přihodím k neduhům dětinsky impertinentní finále a možná se podivíte, proč jsem v hodnocení tak štědrá. Úvodní třetina zkrátka obstála: měla potenciál, který se autorovi za vydatné pomoci redakce Mladé fronty podařilo spláchnout do sanitární keramiky... nikoliv do umyvadla. 40%

ludek.n
21.02.2019 4 z 5

Na Zemi bez ustání prší už více než třicet pět let, a tak to tady také podle toho vypadá. Bahno, mokro, bída, ekologická devastace, společenská segregace, vykořisťování, zneužívání moci, nenávist a strach. Přidejme do toho ohrožení mimozemskými agresory, vládní spiknutí, korupci a vraždu jednoho z vyvolených, a máme tu parametry jako vystřižené z noir detektivky. Conor Corderoy do tohoto drsného světa posílá policejního inspektora Liama O´Neila, aby se popral se systémem. Servítky si tady nikdo nebere, a tak když do nuzné detektivovy kanceláře vstoupí dáma v nesnázích, čtenář si bezpochyby okamžitě vzpomene na slavného Chandlerova Phila Marlowa. A pak už začíná jízda po tobogánu. Účastní se jí armáda klonů, zloduši s Velkým tajným plánem, tajemní pronásledovatelé, média… vlastně jedno laciné klišé za druhým naházené vidlemi bez ladu a skladu na jednu obrovskou hromadu. Jenže ona je to pohříchu i ohromná zábava, valící se na čtenáře bez zadrhávání a bez snahy uzurpovat si jejich vyšší mozkové funkce. Zábava, která pohltí a nepustí, dokud není otočen poslední list. Zkuste tomu odolat…

jakub-droam0559
13.06.2016 3 z 5

Za nápad tři. Na knihu si vzpomenu, když z ní otírám prach. Jinak ne.

Stinger78
21.02.2014 3 z 5

Žádný milník knižní sci-fi se zde nekoná, ale úplná bejkárna to taky není. Do vlaku ideální.

jefff
30.10.2013 3 z 5

Oddychovka, která neurazí. Děj je triviální, odpočinkový a příběh má patřičnou gradaci, aby nenudil. Mě kniha nezklamala, co jsem čekal, to jsem dostal.

endroo25
10.09.2013 4 z 5

Já měl knihu v pořádku - žádné stránky nechyběly. Spíš než sci-fi to je opravdu taková temná detektivka.

honajz
13.07.2012 1 z 5

Nevím, nakolik za to může překlad, ale kniha mi nesedla jako celek - nedokáže navodit atmosféru prostředí, chybějí popisy míst, kde se hrdina pohybuje, a vlastně ani o hrdinovi toho moc nevíme, kromě třídního zařazení. Detektivní motiv sám o sobě je hodně slabý. Tohle je spíš školní pokus o temnou noir detektivku v budoucnosti (kde samozřejmě musí pršet, aby to celé bylo temné), ale jen školní a amatérský. Proč tohle někdo vydává (a já čtu)?

LordSnape
29.01.2012 3 z 5

Překlad celkem odbytý, některé věty nedávaly vůbec smysl, tolik gramatických chyb aby člověk pohledal, ale ze všeho nejhorší je, že 15 stran textu chybělo a místo něj se opakovaly stránky z předchozí kapitoly včetně číslování stran! Za to ale autor nicméně nemůže a kolikrát jsem si říkal, jestli jsou korektoři v MF tak tupí, nebo to prostě odflákli. Jinak ale mě námět i čtení bavilo, až na pár zatraceně zbytečných kospiračních teorií jednotlivých skupin příběhu. Kdyby se jednalo o ucelenou detektivku, zřejmě by to dopadlo lépe… (Hodnocení je přímo umérné pořizovací ceně 49,–)

antiutopie, dystopie, kakotopie budoucnost

Autorovy knížky