Temné matky a jejich dcery

Temné matky a jejich dcery https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405947/bmid_temne-matky-a-jejich-dcery-t9L-405947.jpg 3 93 29

Dva roky autorky sbíraly příběhy žen, které mají napjatý vztah s mámou. Takových žen je mnoho. V dětství toužily po lásce, pochopení, něze. Marně. Se svým zraněním bojují celý život a stydí se o něm mluvit. Trápí se i v dospělosti, ačkoli jsou často krásné, úspěšné a samy už přivedly na svět další generaci. Místo lásky a přijetí jim matky věnovaly věčnou kritiku, snižování zásluh a konkurenční boj. Představa lásky pro ně zůstala deformovaná, a podle toho vypadají i jejich další vztahy. Pomocí rad psychologů, terapeutů, ale i přes pohádky, mýty a archetypy se autorky pokusily najít řešení, jak z temného žaláře odmítané a nemilované dcery vyjít ven. O svých názorech na problematické mateřství v knize hovoří psycholožka Alice Vondrová, psycholog Vojtěch Franče, dula a kněžka Lilie Khousnoutdinová, průvodkyně osobní transformací Ramona Siringlen, terapeutka Helena Heclová či homeopat Jiří Mašek. Jejich názory jsme doplnily deseti autentickými příběhy žen, kterým matky daly co proto, názory odborníků na toto téma a příběhy z konstelačního pole. Tady jsme vztahy matek a dcer mapovaly nejen v kontextu jiných zemí a kultur, ale i v časové ose. Nechybí ani reflexe ženské temnoty pohledem muže.... celý text

Bubun
15.10.2019 3 z 5

Příběhy zajímavé byly (a smutné, samozřejmě), o tom žádná. Ale jak už zde psal uživatel los, autorky na to nešly moc komplexně, a bohužel celkový dojem z knihy kazí ještě dovětky a "analýzy" nějakých šarlatánů a ezoteriků, které jsem pak už přeskakovala. To s tématem nemá nic společného. Udělaly by lépe, kdyby zakomponovaly do knihy vyjádření k problematice od víc než jednoho psychologa, mohly oslovit psychiatry, určitě by se někdo našel, kdo má dostatek zkušeností z praxe, a byl by ochoten přispět k tomuto - dodnes pohříchu tabuizovanému - tématu. Pokud se zajímáte o tuto problematiku, doporučila bych knihu Budu vůbec někdy dost dobrá?, tam se setkáte s mnohem větším počtem příkladů toxického vztahu matka/dcera a je psaná z pohledu terapeutky s x letou praxí. Oceňuji záměr autorek vynést tento problém trochu na světlo, ale buď měly oslovit více odborníků, nebo to nechat pouze jako soubor životních příběhů žen, které spojuje stejná minulost - narcistická matka.

los
22.08.2019 1 z 5

velmi jednostranný, neobjektivní a nevědecký pohled na závažnou problematiku

inklinaci k esoterickým a jinak bludným a kvazivědeckým metodám chápu u obětí, ale ne od komentujících "odborníků", čekal byl také náhled psychologa, neurologa, sociologa apod., kapitola o roli matky z hlediska historie je zcela zcestná

podíval jsem se na web jednoho z promlouvajících "odborníků", na nějž je v knize odkazováno, a zhrozil jsem se

Eva88
18.08.2019 4 z 5

Zajímavá kniha o následcích špatného vztahu matka/dcera a o vlivu rodové linie. Je jen na nás samotných, zda budeme pokračovat ve špatných vzorcích nebo uchopíme život za ten správný konec (začátek?).

Pafy
01.08.2019 2 z 5

Byla jsem na knihu hodně zvědavá, ale myslím, že zpracování nebylo moc vhodné. Psané je to hodně jednostranně, za VŠECHNY problémy zpovídaných žen snad mohou jen ostatní. Ale když se v jednom příběhu už poněkolikáté žena nechá obrat o peníze, napadá mě, jestli není také vina někde jinde.
Zajímal by mě komentář dalších osob (třeba bratrů nebo sester), kteří jsou v knize popisováni jako sobci, snobi apod. Bez těchto náhledů to pro mě moc zajímavé nebylo. I v životě přeci nechcete soudit člověka, aniž byste si poslechli i jeho verzi.
Každopádně ale věřím, že temné matky existují a pro dcery musí být následující období života těžké. Pokud kniha některé z nich pomůže, bude mít kniha svůj smysl a splní se tím asi její účel.

noni
27.07.2019 4 z 5

Za mě přínosná kniha, která mi pomohla nahlédnout novým způsobem na vztah: matka - dcera.

Pechule
01.07.2019 3 z 5

Já si po přečtení říkám, zaplať Bůh, za moji milující maminku a mé dcery si to snad také mohou říci.

Abia
14.06.2019 4 z 5

Tato kniha se dívá kriticky na matky, které neuměly svým dcerám dát lásku. Popisuje pomocí příběhů, jak takový vztah může vypadat. Já jí přečetla, protože jsem jí dostala jako dárek. Svou "temnou" matku zpracovávám už spoustu let. Tomu, kdo začíná nebo zatím ani neví, že něco je špatně, může kniha pomoci otevřít pro sebe toto téma a uvidět, že je nás hodně a že se s tím dá pracovat. Změnit matku nelze, sebe ano.

Ronny
08.06.2019 3 z 5

Kniha je určitě přínosná a zajímavá hlavně pro ty ženy, které měly špatný vztah s matkou, což není případ v naší rodině. Ty příběhy jsou krátké a vyprávěné jen z pohledu dcery. Sice věřím tomu, že tomu tak bylo, ale bylo by to pro mne zajímavější, kdyby se k tomu vyjádřila i druhá strana nebo kdyby byl každý ten příběh popsán podrobněji. Místo toho se k tomu podrobně za každou kapitolou vyjadřuje nějaký psycholog nebo esoterik. Mne to nijak nenadchlo.

ipkkk
03.06.2019 5 z 5

V knize je za sebou několik skutečných příběhů, které vypráví poznamenané dcery špatnou výchovou matek. Třeba matka alkoholička, citově chladná matka nebo agresivní atd. Některých mi bylo hrozně líto, jak se k malým dětem někdo může takhle hnusně chovat. Myslím, že kniha je poučná hlavně pro ty, kteří to v dětství neměli s rodiči jednoduché a snáz si uvědomí, že je potřeba se s ním vyrovnat a taky že nejsou jediní.