Temná hmota

Temná hmota https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1266 1266

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

zuzak07
09.07.2017 5 z 5

Tohle byla neskutečně velká a dobrodružná jízda. Čtivé, chytré a díky skvělému závěru taky uvěřitelné. Vědecké pojmy byly dobře vysvětlené i pro laika a postavy byly reálně vykreslené. Prostě obyčejní lidé, kteří se perou o své místo ve světě, žádní hrdinové, kteří zachraňují svět, ale svůj zdravý rozum.

Dousabel
05.07.2017 5 z 5

Kvantová fyzika je pro mě něco naprosto nepochopitelného, nevysvětlitelného a neuvěřitelného. Natož nějaké termíny superpozice nebo temná hmota :D Nic to ale nemění na tom, že tahle kniha mě vtáhla do sebe první stránkou, nebylo potřeba spoustu věcí chápat a bádat, zda je něco z toho možné, nebo není, čehož jsem se obávala. Stačilo jen běhat s Jasonem krychlí, putovat různými světy, kdyby to šlo, otevřela bych s ním klidně 200 dveří, abychom našli ty správné. Na konci už jsem byla napnutá jak kšandy a závěr byl podle mě zvolen nejlépe, jak mohl. Po dočtení už si tu jen dumám, na kolik mých životních rozcestích, se od mě odpoutalo mé další já, které si zvolilo odlišnou cestu a doufám, že se nikdy v budoucnosti nestřetneme :D

Belanna
02.07.2017 5 z 5

Kniha mě vtáhla do děje hned prvními řádky a už mě nepustila. Jak bych se asi zachovala já na místě Jasona Dessena? Díky za tuto knihu.

koala
30.06.2017 4 z 5

Docela zajímavý námět, také zajímavě podaný...z různých pohledů na jeden život, jedno manželství, jednu rodinu v různých světech... v důsledcích různých rozhodnutí. I když nereálné, hezké k zamyšlení. Oceňuji vřelý vztah hlavních hrdinů, přestože jim už dávno nebylo dvacet. Hvězdu ubírám za vraždu J.2. a za trochu jednodušší styl psaní.

katerina578
30.06.2017

Knihu jsem četla anglicky, tak mi možná něco uniklo. Sice se jmenuje temná hmota, ale to je zcela jiný fyzikální problém, s temnou hmotou to nemělo nic společného. Četlo se to dobře, mám ráda fyziku, o různých teoriích paralelních světů jsem četla už od fyziků (Michio Kaku, Brian Greene). Zde použitá verze štěpení vesmírů při každém rozhodování mi už dřív připadala divná nejen fyzikálně, ale i morálně. Pokud se já rozhoduji správně, vzniká vždy paralelní vesmír, kde se rozhoduji špatně/nemorálně? Sice já tím pro sebe buduji stále lepší vesmír, kde se nedopouštím špatností, ale současně tím odsuzuji své alter ego ke konání spatných/zlých rozhodnutí. Navíc ne všechna rozhodnutí jsou ano/ne, ale dochází k superpozici pravděpodobností (tj. k některé volbě dojde s větší pravděpodobností než k jiné) a to tato teorie neřeší, aspoň pokud vím.
Fyzikálně je cestování mezi oddělenými vesmíry pravděpodobně nemožné, protože tyto vesmíry se dál vyvíjejí ortogonálně (člověk by se musel v čase vrátit k okamžiku rozdělení vesmírů a pak pokračovat jinou linií) , ale když to pomineme (je to přece sci-fi), tak množení Jasonů je celkem správný a logický důsledek všeho, co se dělo. Ovšem při tom vzniká problém se zachováním hmoty a energie :-).
Spíš se mi líbilo, že Jason (asi v každé své verzi) pochopil, že mezilidské vztahy/láska přinesou člověku větší uspokojení než úspěch. Nelíbilo se mi, že Jason1 taky vraždil, i když v sebeobraně.
Pro mě tedy přínosná kniha v tom, že mám jasno, že tato teorie multiversa pro mě není rozhodně přesvědčivá, kvantová fyzika si bude muset podle mě najít ještě nějaké lepší vysvětlení toho, co se děje při kolapsu vlnové funkce :-)

pepinzihulka
28.06.2017 5 z 5

Knihu jsem hltal od první do poslední stany a přečetl ji prakticky jedním dechem. Děj je promyšlený a zvraty nečekané. Nemohu nic jiného než jen doporučit a těšit se na film - http://www.imdb.com/title/tt4244670/?ref_=nm_dev_3 :)

TheSarcasm
28.06.2017 5 z 5

Nemohu jinak než se připojit k potlesku většiny recenzentů. Kniha se opravdu povedla a čte se neskutečným tempem. Některé drobnosti by se určitě příběhu daly vytknout, ale to nic nemění na faktu, že většina fanoušků žánru si "Temnou hmotu" užije stejně jako já. Koho baví sci-fi thrillery a nezalekne se ani drobného exkurzu do teorie kvantové fyziky, není proč váhat - jděte do toho.

pavel1997
28.06.2017 5 z 5

Ohromující, znepokojující, mistrovské, vyjímečné, děsivé, skvělé! Konečně kniha, která si označení Světový bestseller opravdu zaslouží.

VeroGeek
27.06.2017 5 z 5

Vyborna, skvela kniha. Jedinou nevyhodou byla rychlost jakou se cetla. Rozhodne doporucuji.

FillaSFC
27.06.2017 3 z 5

Podle komentářů jsem očekával naprostou pecku, ale za mě průměrná, určitě ne nezajímavá kniha, přesto to nebyl úplně můj šálek kávy. Ale četla se dobře a rychle, to zase jo...

Fantasysvet
26.06.2017 4 z 5

Hovorí sa, že vo dvojici sa cestuje lepšie. V prípade Jasona Dessena a Amandy to, žiaľ, neplatí. Paralelné svety sú totiž zdrojom ich spoločných rozhodnutí. Ampulky sa míňajú, realita sa vzďaľuje a paradox tvorí ďalší paradox, tak ako myšlienka tvorí svety...

Nemusíte sa báť, Blake Crouch je zručný autor a príbeh sa preto nezmení na žiadnu prehnane bláznivú paralel-road-movie. Práve naopak. Ku koncu dostanete skutočne atmosférický thriller a ukážka niektorých realít nebude ani zďaleka to jediné, čo vás prekvapí.

Temná hmota interpretujúca kvantovú mechaniku prostredníctvom románu Blaka Croucha sa dá považovať za bestseller hodný akejkoľvek reality a možno práve to je tajomstvom jej úspechu. Naskočte teda na vlak, čaká na vás jedno z mnohých nezabudnuteľných dobrodružstiev.

Steew
24.06.2017 4 z 5

Čte se to dobře, čte se to rychle, rozhodně je to zajímavé... ale že by "ohromující" "znepokojující" "mistrovské"... to se mi fakt nezdá. Možná, že je to dané tím, že jsem nad multivesmírem již přemýšlel a viděl různé vize v různých seriálech.

Jiří.H
23.06.2017 3 z 5

No, zase taková pecka to nebyla. Hlavně co se vědeckých částí týká, tam se autor opírá o berličky odborných, populárních výrazů a experimentů. Schrödingerova kočka, mnohovesmír, superpozice atd. V důsledku pak nelogičnost zachraňuje jakousi drogou, která má spojit mezery mezi různými teoriemi. Pokud ovšem člověk nad tím moc neuvažuje, nápad se povedl a hlavně zajímavý konec dělá z knihy příjemné odpočinkové počtení. Že by se ale jednalo o nějakou hlubší myšlenku, či snad bestseller, to si nemyslím.

Toby
19.06.2017 5 z 5

Ohromující,znepokojujici,mistrovské,vyjimecne,děsivé,skvěle...za mě DOKONALE

PetraBery
15.06.2017 5 z 5

I já souhlasím se všemi komentáři uvedenými na zadní straně obalu knihy, která má dle mého názoru oprávněně nálepku světového Bestselleru. Skvěle napsané scifi, kde hledání správné reality dá hlavnímu hrdinovi Jasonovi opravdu zabrat. Přečteno jedním dechem, určitě doporučuji i dalším čtenářům, skvělý zážitek!

prsvl
15.06.2017 4 z 5

Chvílemi moc tlačí na pilu, ale jinak fajn čtení na pár dní.

Libkuci
11.06.2017 3 z 5

Za mě žádný zázrak, četlo se to dobře, ale hodnotím to jako jednorázovou konzumovku, kterou po druhé už nikdy nedám, která upadne do zapomnění. Jako by u dnešních autorů se vytrácela osobitost a styl psaní a pera, který umí okouzlit a přinutit čtenáře, aby se ke knize vrátili a znovu se nechali potěšit vyjímečností. Dávám upocené tři.

alzbeta4340
11.06.2017 4 z 5

Dobře napsaný sci-fi thiller, který se čte skoro sám. Já ho zvládla opravdu rychle, přestože mě téma paralelních realit nikdy moc nezajímalo. Ale právě pro to, že je kniha tak čtivě napsaná, mě mrzí, že příběh je místy odbytý nebo možná málo propracovaný. Obzvlášť část s hledáním té správné reality mě nijak nenadchla. Celkově je kniha dobrou volbou k jednorázovému čtení na dovolenou, ale klasikou ve svém žánru se nejspíš nestane.

martin7679
10.06.2017 5 z 5

Od nádechu Jediného (Richard Bach) až k Hunger Games (Suzanne Collins) běží strhující příběh Jasona a jeho rodiny.
Pro mě, jedna z nejrychleji přečtených knih, protože se stává drogou ...
Hrubou kostru jsem odhadnul a tak nějak tušil i alternativy, ale přesto mě autor potěšil zajímavými nápady a zápletkami.

Pampalini
07.06.2017 3 z 5

Knihy čoraz viac predávajú nálepky a bulvárne výkriky. Ich počet na obálke pripomína prívlastkové vína a medaily získané na výstavách. Rýchlo predať, čo sa nepredá v priebehu prvých mesiacov, upadne do zabudnutia. Temná hmota stojí za prečítanie, určite bude obchodným úspechom, určite bude sfilmovaná, ale do histórie nevstúpi.