Temná data

Temná data https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500822/bmid_temna-data-7x0-500822.jpeg 4 3 1

V éře velkých dat je snadné podlehnout dojmu, že máme všechny informace, které k správnému rozhodování potřebujeme. Ve skutečnosti však nejsou data, která máme, nikdy úplná. Stejně jako většina vesmíru sestává z temné hmoty, neviditelné a přesto přítomné, je vesmír informací plný temných dat, která k vlastní škodě přehlížíme. Kniha zkoumá množství způsobů, kterými nás mohou chybějící data zaslepit vůči skutečnosti a vést nás k závěrům a skutkům, jež jsou pomýlené, nebezpečné, ba dokonce katastrofální. Učí nás nejen jak se mít na pozoru před problémy, které představuje to, co nevíme, ale také jak využít temných dat k vlastní výhodě tím, že budeme lépe chápat to, o čem se rozhodujeme. Dnes se na základě dat rozhodujeme všichni. David Hand nám ukazuje, jak se pokud možno nerozhodovat špatně.... celý text

Literatura světová PC literatura Technika a elektro
Vydáno: , Academia

Dark Data , 2020

los
20.03.2024 3 z 5

Hand na mnoha názorných příkladech ukazuje, jak důležité je brát při analýze v úvahu data, o nichž víme, že nám chybějí (protože nikdy nemůžeme shromáždit všechna), abychom eliminovali chybná rozhodnutí a nesprávné závěry; taky že data nejsou jen čísla, grafy a statistiky, ale veškeré informace, a zejména že korelace není totéž co kauzalita

"temná" data dělí do patnácti kategorií: o nichž víme, že chybějí - o nichž nevíme, že chybějí - pouze vybrané případy - subjektivní výběr - nepodstatná - potenciální - zastaralá - chybné definice - chyby souhrnů - nepřesné měření - gaming - informační asymetrie - podvodná - smyšlená a uměle vytvořená - extrapolace za hranicemi dat

uvítal bych širší záběr do digitálního světa, nicméně i tak poučné čtení

Autorovy knížky

David John Hand