Tanec kolem parního kotle

Tanec kolem parního kotle https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237634/bmid_tanec-kolem-parniho-kotle-237634.jpg 5 4 4

Román na osudech tří generací venkovského zemědělského rodu zpodobuje téměř půlstoletý vývoj estonského venkova s proměnami vesnice a se změnami v myšlení lidí na pozadí dvou světových válek.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Tans arukatla ümber , 1971

JankoStirbey
10.12.2020 4 z 5

Estónske dejiny v kocke? Asi nie, no kniha určite zachytáva niektoré podstatné dejinné okamihy tohto štátu, hoci o nich nehovorí priamo. A potom je tu neúprosný čas.

netopýr088
16.08.2020 5 z 5

Moje zoznámenie sa s estónskou literatúrou (a asi aj s pobaltskou všeobecne) dopadlo nanajvýš uspokojivo. Tanec okolo parného kotla je vlastne tancov päť, ktoré nás posúvajú dejinami jedného gazdovstva, hlavným hrdinom je tu naozaj parný kotol (čas), ktorý každoročne poháňa mláťačku (život) pri žatve, a stáva sa tak svedkom premien vidieckeho života v zlomových okamihoch 20. storočia, od feudálnej doby až po kolektivizáciu za čias socializmu, cez dve svetové vojny. Dotýka sa tak širokej škály tém, napr. pohľadom bohatých gazdov, pre ktorých mláťačkou zmrzačený paholok akoby prestával byť človekom, kolaboráciou s okupantmi počas vojny i po nej atď. To všetko vyšperkované výborným prekladom pána Viliama Mruškoviča, kde použil na vykreslenie rozdielov medzi mešťanmi a vidiečanmi trnavský dialekt, a obohatil túto prózu o humorný rozmer, a doplnil stránky poznámkami. Bravo!

venkov Estonsko

Mats Traat
estonská, 1936 - 2022
1983  76%Inger
1977  60%Zvony v jezerech. Deset estonských básníků.
2018  90%Tanec okolo parného kotla