Tak dobří, že vás nepřehlédnou

Cal Newport (Hluboká práce) vede misi za kvalitní a naplňující práci pro všechny. V této knize vyvrací mýtus, že „následovat svou vášeň“ je dobrá rada. Není tomu tak. Nejen, že je to lehce závádějící představa, protože, upřímně, kolik z nás vyrůstá s nehynoucí vášní pro jeden jediný životní záměr, kterému se pak v dospělosti naprosto odevzdá? Ale vášeň prostě není tím, co způsobuje lásku lidí k jejich práci – a v začátcích může být naopak nebezpečná.Vášeň k tomu, co děláte, přichází až poté, co pomocí tvrdé dřiny vytvoříte něco hodnotného, a nikoli předtím. Newport přináší optimistické poselství: Co děláte, abyste se uživili, je méně důležité, než jak to děláte. Newportův jasný a srozumitelný manifest je povinnou četbou pro všechny, kdo se trápí ve své současné profesi a touží převzít kontrolu nad svým živobytím. Poskytuje vědecky podepřený návod, jak si vytvořit práci, kterou budete milovat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/362252/tak-dobri-ze-vas-neprehlednou-XUU-362252.jpg 4.722

So Good They Can't Ignore You

Osobní rozvoj a styl
Vydáno:, Jan Melvil

Kniha Tak dobří, že vás nepřehlédnou

MirekUL

Perfektní a dle mé názoru i velice realistická kniha. Základní poselství této knihy je založeno na myšlence, že pokud chce člověk něčeho po pracovní stránce dosáhnout, tak musí tvrdě a poctivě pracovat. Existují však pravidla a principy, které při správném pochopení a aplikaci dosáhnutí úrovně „být tak dobrý, že vás nepřehlédnou“ usnadní.

EliahDawn
19.12.2018

Jedna z nejlepších knich, z kategorie "osobní rozvoj", o kariérním postupu . Kniha, která vyvrací mýtus dnešní doby. Plně s ní souhlasím a věřím, že by mohla pomoc mnoha lidem co se dnes marně snaží najít svoji vášeň a nenachází ji. Těchto lidí znám bohužel mnoho. A proto doporučuji přečít každému koho potkám :-)

lubosvnenk
17.12.2018

Kniha je velmi, opravdu velmi dobra. Doporucil bych ji predevsim vsem tem, kteri si (omluvte mi ten vyraz) naivne mysli, ze stesti preje nepripravenym snilkum, s pouhopouhou vasni. Cela pravda je podle Cala (a ja s nim naprosto souhlasim) jinde. Prace, to je ze zacatku predevsim drina, clovek se k uspechu musi dopracovat svoji pili, svedomitosti, pracovitosti.. vysnena prace na nas vetsinou neceka hned za prvnim rohem, ale jeji nalezeni stoji spoustu pracovniho kapitalu. o to sladsi je pak pomyslna vyhra... urcite bych take doporucil memu mladsimu ja :-)

lucky_zebra
20.06.2018

Cal se stává mým oblíbencem. Tohle je třetí knížka od něj, kterou jsem četl a zase super.
Určitě se na ni objeví celá řada negativních recenzí, ale nevěřte jim. Cal v ní boří mýtus "běž za svým srdcem" a naopak čtenáře nabádá k "makejte, abyste byli dobří a pak budete svoji práci milovat".
určtitě stojí za přečtení

martin3683
10.04.2018

Při čtení jsem si ze samého přikyvování namohl krční svaly. Číst ji, bylo jako by někdo nahlas říkal vaše myšlenky, o kterých máte jen hrubé tušení, že tam někde jsou. Vtipné je, že ty myšlenky pro mě, člověka, který 17 let podniká a má něco načteno, nebyly nakonec až tak překvapivé. Pro mladší či méně životem protřelé čtenáře ale budou šokující a to i díky tomu, že jsou dobře podložené a vyargumentované.

Co je tou "zazračnou" myšlenkou? Opak toho, jak jsme nyní od mala masírováni ze všech stran: "Polouchej svou vášeň, dělej jen to, co tě baví, peníze přijdou samy." Tyhle rady, dávány v dobré víře, jsou nejen špatné, ale často škodlivé. Dnešní přístup: najdi si svůj dream job, dělej co tě baví (co může bavit člověka po škole, takže nějaká zábava, sport, hry a tak) a tam bez zkušeností hned očekávej, že přesně na tebe všichni čekají, dostaneš super prachy, volnost a zajimavé projekty. Když to nevyjde (jakože v podstatě nikomu), tak jsi bezradný a životem zničený, že všichni máme přeci dělat to, co nás baví! Ach jo, život není fér...

Tento přístup k práci, ale i k životu vidím kolem sebe denodenně a nemyslím teď jen nějaký nezkušený mlaďochy. Nejdříve dejte peníze a benefity a já pak tedy něco předvedu. Dejte mi volnost, tým a zajimavý projekt a ja svým zápalem pro věc dokáži divy. Málokdy vidím obrácený přístup, ale někdy je to na pohovorech alespoň sranda. Nejdříve něco předvést, získat znalosti, ukázat svoji cenu a nahromadit, jak autor knihy nazývá, "kariérní kapitál" a až pak začít něco očekávat. Že se takovýto "kapitál" nezíská přes noc, často ani za pár let, je snad všem jasné. Že to hodně bolí a je s tím spojena dřina a stres, už moc jasné všem není. V knize to krásně popisuje na mnoha příkladech a lidech, kteří uspěli, ale i na těch, kteří ne, což je snad ještě důležitější. Jak má pak člověk nějaké zkušenosti, začne vynikat, pak zákonitě začnou růst peníze, volnost v práci a s tím, jak začnete být uznávaní (a to i sami před sebou) i ona vášeň a radost z práce. Hodně mě uspokojuje, když pak tento správný přístup vidím u některých lidí ve vlastní firmě.

Kniha se dále pozastavuje i u dalších aspektů, proč někdo uspěl a někdo ne. Nakonec po prvním vystřízlivění, že vášeň nefunguje, přeci makáme a snažíme se všichni a ne každý se dopracuje ke spokojenosti a práce je brána jen jako zdroj výplaty. Roli tam hrají i další věci jako povaha práce, jak na sobě pracujete, jak se zlepšujete, na vašich šéfech a tak. Vše rozebírá autor v několika kapitolách a ukazuje, že jen se zakousnout a vydržet nestačí.

Já se k plno věcem a poznáním, která autor v knize tak krásně popisuje, dopracoval za hodně let a častých zklamáních a tak bych docela ocenil, kdybych si ji v osmnácti letech mohl přečíst. Mohlo mě to ušetřit hodně času a nervů. Jiná otázka je, zda by tomu mé mladé já chtělo naslouchat a nehodilo namyšleně do koše :-). Kdo ale naslouchat a řídit se radami z knihy chce, tomu ji můžu vřele doporučit.

osobní rozvoj

Cal Newport