Tajný život stromů

Tajný život stromů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318560/bmid_tajny-zivot-stromu-FBu-318560.png 5 962 313

Německý bestseller Tajný život stromů se již druhým rokem drží na žebříčku nejprodávanějších knih a získává si nadšené čtenáře ve stále více zemích. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody. Jen v Německu se za rok od vydání prodalo na 500 000 kusů a práva na překlad byla dosud prodána do 27 zemí.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

Isserley
19.03.2017 5 z 5

Tak dlouho jsem nechávala přečtenou knížku v sobě doznívat, že mě s komentářem FENOMENÁLNÍ, PŘEVRÁTNÉ, NAPROSTO MĚNÍCÍ MŮJ POHLED NA STROMY!!! předběhl Kapis. Přesně tohle jsem totiž chtěla napsat, přesně tohle se mi stalo.
Žiju ve velkém městě, brala jsem vždycky stromy (kromě příměstských lesů) spíš jako součást architektury než jako součást živé přírody. Ale teď už vím, že stromy ve městě jsou statečné a těžce zkoušené "lesem opuštěné děti ulice". Musí se vypořádat s mělkými kořeny, suchým vzduchem, zplodinami, solí, necitlivým prořezáváním... A přesto jsou krásné a skýtají nám stín a příjemný pohled do zelených korun, některé omamnou vůni květů, jiné příjemné spočinutí pod nimi.
Až si přečtete tuhle knížku, poznáme se, protože taky budete hladit stromy.

Kapis
23.02.2017 5 z 5

FENOMENÁLNÍ, PŘEVRÁTNÉ, NAPROSTO MĚNÍCÍ MŮJ POHLED NA STROMY!!

Stromy jsem vždy miloval a při pobytu v přírodě jsem se jim obdivoval, ale nikdy jsem netušil, co všechno dovedou. Tak např. půlmetrový stromek může být třeba 100 let starý, protože mu jeho matka přes svou korunu nepropustí žádné světlo. Ale jak může přežít? Je matkou vyživován přes kořeny a spřátelené druhy hub. Stejným způsobem je matka schopná zamezit přísunu živin pro cizí druh. Stromy se jsou takto schopny vychovávat, tvoří sociální společenství, které spolu komunikuje, chrání se, pomáhá nemocným. Stromy cítí bolest a kus urvané kůry nebo ulomená větev může znamenat smrtelné ohrožení. A to zdaleka není vše, kniha mě zcela pohltila a spousta věcí docvakla do mozaiky složitého života přírody. Už nikdy se na stromy nebudu dívat stejně. A i když jsem chápal v Nepálu, že třicetimetrové rododendrony v Káthmándú se postupně do výšky 5 500m mění v malinké, intenzivně vonící, rostlinky a na Aljašce že smrky s postupem na sever se mění v hajzlštětky až vymizí úplně, tato kniha mi ukázala spoustu dalších souvislostí. Jsem zcela vyveden z míry a totálně nadšen. Informace v této knize jsou převratné! A s jakou láskou ke stromům to autor - tento německý lesník - psal! Úžasné dílo, které by si měl přečíst každý, kdo je rád v přírodě!!

Skvělý je postřeh, že my vyčítáme rovníkovým státům likvidaci pralesů, ale sami ve Střední Evropě už prakticky žádné nemáme. V Německu jsou teprve 2% lesů chráněny před hospodářskou těžbou. A jak je v knize řečeno, nechme stromy a lesy být jejich vývoji a i přesto bude obnova funkčního pralesa trvat 500 let.

hawah
14.02.2017 5 z 5

Úžasná knížka, ke které se jistě budu mnohokrát vracet. Miluju stromy a procházky lesem. Nyní jsem se již několikrát při procházce lesem přistihla, jak očima jezdím po jednotlivých stromech a hledám spojitosti s informacemi, které jsem v knize našla. A nacházím :o)

achilles
02.02.2017 5 z 5

To je epos na stromy. Netušil jsem, jak "lidský" může být strom. Jakou duši může mít. Návštěva lesa se stane pro příště nasloucháním, pozorováním, zkoumáním a hlavně ty návštěvy budou častější.

katerina4252
25.01.2017 5 z 5

Uzasna kniha. Mam doma knih o stromech nekolik, napriklad tuto: The Secret Life of Trees: How They Live and Why They Matter (Penguin Press Science) a ve srovnani s The Secret Life of trees je kniha od Petera ctivejsi. Neni tak technicka/botanicka, a presto se z ni dozvite mnoho faktu, ale ve velmi ctive a prijemne forme. Skoda jen, ze takoveto knihy nejsou povinne na ZS, misto nekonecnych analyz klasiku atd (nic proti nim) - dalo by to kvalitnejsi zaklad dalsim generacim ve vztahu k prirode a nasemu svetu.

JanaDor
21.01.2017 5 z 5

Možná mě kniha zaujala i díky tomu, že bydlím v těsném sousedství lesa. Už s dnešní procházkou jsem měla jiné vnímání svého okolí. Přála bych si, aby si knihu přečetlo co nejvíce lidí. Čím více z nás si bude uvědomovat, co je vše pro les důležité, tím se lépe budeme chovat k okolí kolem sebe. Autor přes vědeckou linku pojal své vyprávění velmi čtivě a zajímavě. Z celého textu je cítit láska k lesu a obdiv k tomu, jak vše dokonale po celá staletí funguje.

bulat
16.01.2017 5 z 5

Zaujímavá knižka nemeckého lesníka, ktorá by mohla mať podtitul "zo života lesa". Nemajte strach, nejedná sa o žiadnu ezoteriku, ale o seriózne biologické poznatky, aj keď pre mňa často veľmi prekvapivé. Netušil som napríklad, že stromy sú prostredníctvom koreňových systémov a spriateleného podhubia navzájom prepojené. Stromy medzi sebou nielen súperia, ale do veľkej miery i spolupracujú. Dokonca dokážu udržiavať pri živote slabších súkmeňovcov. V pralesnom spoločenstve materské stromy vychovávajú pod sebou rastúce dietky, nútia ich rásť pomaly a čakať na svoju šancu, a taktiež im cez korene poskytnúť živiny na základné prežitie. Stromy dokážu svojím spôsobom vnímať a komunikovať. Ak máte radi pobyt či len prechádzku v lese, siahnite po tejto neveľkej knižke. Už nebudete vidieť v lese iba súbor stromov ale jeden prepojený celok. Skrátka, budete sa na les pozerať úplne inými očami.

tosu69
10.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha,která by měla patřit do povinné školní četby.Možná by potom ubylo lidí,kteří stromům,těmto úžasným bytostem,ubližují.

switch.man
31.12.2016 5 z 5

Úžasné v pravém slova smyslu. A krásné a smutné zároveň. O vzájemné komunikaci stromů, rodičů a potomků.. jsem pár článků četl. Ale obsah této knihy mne opravdu překvapil. Nejedenkrát jsem se při čtení přistihl, že mi spadla brada úžasem.
Kniha doslova nabitá zajímavými informacemi o životě stromů a lesů.
"musthave" pro každého milovníka přírody. A spíš ještě více vhodné jako povinná četba právě pro ty, kdo k přírodě vztah nemají. Nebo mají ale jen povrchní.
Miluji stromy, lesy a přírodu vůbec a tohle byla opravdu krásná záležitost, na stromy se už vždycky budu dívat jinak než do teď.

kara
20.12.2016 5 z 5

Ohromně zajímavá kniha!

majáček
02.12.2016 5 z 5

Velmi pěkná, srozumitelná a obsáhlá knížečka. Vhodná pro lidi, kteří se více chtějí sblížit s přírodou nebo se něco nového dozvědět o životě stromů.

peedbook
01.12.2016 5 z 5

Perfektná náučná literatúra ....

noni
22.10.2016 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem tuto knihu objevila. Dostalo se mi odpovědí na spousty otázek a současně jsem se dozvěděla mnoho nových zajímavých informací. Svět stromů je pozoruhodný, bohatý a velmi krásný. Knihu doporučuji všem milovníkům přírody.