Tajný život stromov

Tajný život stromov https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302860/bmid_tajny-zivot-stromov-sVP-302860.jpg 5 965 965

Nemecký bestseller Tajný život stromov už druhý rok neopustil miesto v rebríčku najpredávanejších kníh a nadšené ohlasy čitateľov doteraz neustali. Opantaní autorovou mágiou sa ponoria do lesa a stromy sa stanú ich najbližšími priateľmi. Les je vytúženým miestom oddychu mnohých ľudí. Je synonymom ticha a nedotknutej prírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben umožňuje nahliadnuť do skrytého sveta stromov – a odhaľuje pozoruhodné veci: stromy majú pamäť, vymieňajú si posolstvá, cítia bolesť, dokonca môžu dostať úpal a časom nadobudnúť vrásky. Niektoré, napríklad duby, navzájom komunikujú prostredníctvom chemických vonných látok. Ak hmyz napadne nejaký strom, ten začne vysielať vonné signály a všetky stromy v širokom okolí upozorní na nebezpečenstvo. Peter Wohlleben čerpá zo svojich dlhoročných skúseností lesníka a predstavuje nám les z celkom novej stránky. Jeho zábavná knižka, plná nových informácií o stromoch a lesoch, nás núti žasnúť nad zázrakmi prírody.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Das geheime Leben der Bäume. Was sie fühlen, wie sie kommunizieren - die Entdeckung einer verborgenen Welt , 2015

Richisa
18.06.2018 5 z 5

Úžasně čtivá kniha, od člověka, který v lesích něco prožil. Od člověka, který své osobní poznatky, podkládá dostupnými studiemi, kterých bohužel stále ještě není dost.

Pro čtenáře jsou tyto poznatky stále velmi neuvěřitelné, ale to asi není divu s ohledem na rozdíl v délce života průměrného člověka a stromu.

Ve čtenáři by měla vzrůstat úcta k lesu a všemu živému při čtení knih pana autora.

georgearrow
14.06.2018 4 z 5

Mnoho lidí považuje autora za šarlatána a šiřitele neověřených tvrzení. Já, i když dost scientistně založen, jsem tam tedy takové věci nečetl. Pouze, když jdu teď kolem stromu a vidím, jak jej někdo náklaďákem oholil na dřevo, tak je mi jej líto. A jsou to ty stromy fakt borci!

barina
28.05.2018 5 z 5

Naprosto úžasné povídání o lesích a jeho obyvatelích. Peter Wohlleben velmi citlivě píše nejen o stromech, ale i dalších rostlinách, zvířatech, hmyzu a mikroorganismech, které pro les každý den odvádí mamutí práci. Při čtení musí každý cítit tíhu odpovědnosti za naši špatnou péči o stromy, ale nakonec i naději - lesy totiž vždycky znovu vyrostou, ať jim v tom budeme bránit sebeusilovněji.

Gaeberys
18.05.2018 3 z 5

Z knihy jsem nebyla až tak nadšená. Přijde mi psaná kostrbatě-složitě a často jsem vydala hodně soustředěnosti na to, abych se neztratila úplně. Hodně se v knize opakovaly v jednotlivých kapitolách myšlenky.
Každopádně stromy miluji, námět a snaha by se cenily na 4-5*!
Myslím si, že je kniha profesionálními recenzisty přeceňována. Ale to se asi musí, aby se prodávala.

RyonMathrin
17.05.2018 4 z 5

Miluju tenhle typ knih, po jejichž přečtení se chytíte za čelo a řeknete si: xakru, něco takového jsem tušil! nebo jak říkáme my Češi: Wow!
Fascinující svět fotosyntetizujících bytostí, který je nám trochu vzdálen. Díky spojení stávajících poznatků a vlastní letité zkušenosti lesníka vznikla krásná kniha, která, ač předkládá hodně faktů a popisů, je přece poutavá a čtivá. Je zde také plno domněnek, ale stačí si dát 2 a 2 dohromady a poznáte, že to nejsou úplně scestné úvahy.
Les je jednou velkou, vnímající bytostí, která má paměť... No není to nádherné?

Filatov
03.05.2018 5 z 5

Knihu jsem si koupil na doporučení, protože jsem o ní hodně slyšel a musím říct, že je výborná. Upřímně jsem ale možná čekal ještě větší bombu podle toho, co jsem o ní slyšel. Musím říct, že Tajný život stromů mi opravdu otevřel oči a od téhle doby budu na stromy a lesy koukat jinak, protože kdo by řekl, že stromy dokážou, co je v knize popsáno. Kniha je napěchována pro mě dosud neznámými informacemi a někdy se některé věci několikrát opakují v různých kapitolách, ale to nevadí, protože k zapamatování je toho dost, takže párkrát něco zopakovat neuškodí. "Protože jenom ten, kdo stromy zná, je dokáže chránit."

Ťapulka
24.04.2018 5 z 5

Nádherná kniha, kterou, i když je naučná a tudíž by člověk čekal, že přímo nestrhne svým napínavým dějem, jsem nemohla odložit a chtěla jsem číst dál a dál a dozvědět se víc a ještě víc. Miluju přírodu a ctím ji a po přečtení této knihy je můj vztah k ní ještě prohlouben a doplněn vyšší úctou, obdivem ale zároveň i studem nad chováním nás lidí, kteří ať už nevědomostí nebo svým bezcitným jednáním ubližujeme těmto sympatickým bytostem. Až budu příště usínat v lese pod širákem, budu si ještě více vážit té nejluxusnější postýlky, kterou mi les poskytne, i když mě budou tlačit šišky a větvičky. Ale teď už zase honem rychle sáhnu po další knize tohoto výjimečného autora...

devildeny
24.04.2018 3 z 5

Upřímně obdivuji, co pan Wohlleben dělá pro ochranu životního prostředí a že toho o lesu tolik ví. Akorát si nemyslím, že toto podání bylo úplně nejšťastnější, tedy příliš mnoho informací v souvislém textu. Není to kniha ke které bych sedla a nepřestala číst, dokud by nebyl konec, protože je poměrně náročná na soustředění. Myslím, že by to vylepšily např. fotografie.

Dandy1
23.04.2018 3 z 5

Díky této knize bude pro mě i shnilý pařez zajímavý. Stromy mám ráda a teď ocením jejich krásu ještě víc. I když musím přiznat, že některé kapitoly byly hrozně nezáživné.

evickakyticka
18.04.2018 5 z 5

Moc ráda čtu o stromech, jsou to mí oblíbenci. Tady jsem se začetla docela snadno. I když ne moc v kuse, spíše po chvílích jednotlivé kapitoly, aby mi to čtení nesplynulo. Trochu mi to připomnělo Vrbovu Borovici, i když tady je to modernější a informace víc vědecké. Prostě stromy jsou nej. Jediná chybička se přesto vloudila. Čekala jsem i na fotky nebo obrázky, abych se mohla kochat. Škoda...

DragonflyT
17.04.2018 5 z 5

Pro mě jako člověka, který studuje lesnictví a má pocit, že se ho během studia snaží natlačit do něčeho, co dělat nechce a nutí mu názory, které se mu příčí, je tato kniha jako seslaná z nebes. Konečně člověk, který to vidí jako já. A z řad lesníků!
Tento pán je důkazem, že to jde i jinak a ne jen tou "jedinou správnou cestou", do které nás tlačí ve škole. A tato "jiná cesta" je dobrá, ne-li lepší. Pro přírodu rozhodně lepší je a pro nás? Mohla by být, kdyby se čeští lesníci dokázali na les podívat z tohoto úhlu pohledu. Z úhlu, kdy při vstupu do lesa neuvidíte sortimenty dříví, ale stromy jako takové s celou jejich majestátností. Obávám se však, že české lesnictví na tento přístup není a ještě dlouho nebude připraveno.
Moc děkuji za tuto knihu. Dala mi více než 5 let studia na vysoké škole lesnické.

čef
16.04.2018 5 z 5

O lesích jsem toho dosud moc nevěděl, snad jen, že s v nich cítím vždy velmi dobře. Po přečtení této knihy jsem možná o něco chytřejší, ve srovnání třeba s autorem toho však jistě vím směšně málo. Avšak ani autor, praktický, vnímavý a vzdělaný lesník, se netváří, že on nebo někdo jiný, už ví vše. Naopak přiznává, že mnohé nezná a paradoxně se z toho raduje, což je pro mne nanejvýš sympatický přístup. Kniha je plná pro mne nových, překvapivých informací o složitém světě lesních společenstev, kde neplatí žádné zjednodušující poučky a to ani těžařů dřeva, ani rádoby ochránců přírody. Každý z nás by se měl o tom všem ještě hodně dozvědět a tato kniha by možná měla být jedna z těch povinných do začátku.

tlllk
09.04.2018 5 z 5

Ak by to bola všetko pravda, otváralo by to celkom zaujímavé možnosti. Vybavila sa mi jedna myšlienka z knihy SOLARIS od Lema : "o čom by sa človek mal baviť s planétou...."

cubeice
24.03.2018 3 z 5

Můj názor na tuhle knihu je rozporuplný. Hodnocení rozdělím na několik elementů: téma 5*, zaujetí, láska ke stromům, nesporně autentický a hluboký vhled do jejich života 5*, informační hodnota a schopnost změnit smýšlení o stromech 4-5* (drobný ústupek - kdo má stromy rád, bude je mít rád dál a možná posílí jeho úctu k nim, kdo je rád nemá, ten knihu číst nebude), kvalita textu 3*, prostě mi přijde, že je v každé další kapitole hodně opakování a jen poskrovnu nových informací (dozvíte se hodně nového, ale taky se některé věci několikrát zopakují a v tomto případě mi to přijde spíš jako výplň, aby se dosáhlo požadovaného rozsahu a mohlo tak kvůli tomu padnout více stromů, aby se potisklo více papíru na knížku i na peníze za ní), kvalita překladu 2-3*, jako by mi v českém textu chybělo více zaujetí pro originální text nebo téma, které z toho vnímám spíš podvědomě, grafické provedení českého vydání 1*, to považuji za skutečný nedostatek, nevyhledal jsem německý originál (nevím, jestli je to u něj jinak nebo stejné a autor si to tak přál i s ohledem na mou poznámku ohledně spotřeby papíru výše), ale v českém překladu cítím, že jsem dal "hodně peněz za málo muziky", obálka je krásná, ale tím veškeré grafické přednosti končí, i za českou cenu bych čekal více, přímo se nabízí zařazení nákresů a hlavně fotografií lesů, stromů, živočichů atd., za to bych neváhal připlatit, i když si myslím, že za tu cenu by se toho člověku aspoň částečně dostat mělo, možná bych i potom vnímal ten text jako ještě atraktivnější a poutavější, je to obrovská škoda, že dostanete vlastně hezkou obálku a pak už jen prostý text (v grafickém slova smyslu) až se v tomto směru cítím být "skoro okraden", možná je to tvrdý názor, ale takhle láskyplně zpracované nevšední téma si zasloužilo mnohem větší péči, v tomto zpracování zůstalo jen uniformním textem - vypěstovaným lesem bez vůní, chutí a barev, kterým rád projdu, jsem rád, že jsem ho navštívil, ale výrazně si ho neužiji a nezapamatuji... P. S. Nové výpravné vydání z roku 2019 s mnoha fotografiemi už musím pochválit a přidat nějakou tu hvězdu za grafické zpracování, škoda, že v době, kdy jsem si knihu pořídil na výběr nebylo.

martina.bella
11.03.2018 5 z 5

Jsem nadšená! Přečetla jsem v rámci čtenářské výzvy - kniha žánru, který běžně nečtete. Na "naučnou" literaturu totiž moc nejsem. Ovšem toto není nic suchopárného, život a vlastnosti stromů a další živé přírody v lese je popsán tak poutavě, že jsem to doslova zhltla. A na dnešní procházce v lese jsem se na vše dívala jinýma očima. Myslím, že docela dobrý nápad by byl vzít děti do lesa a tam jim vyprávět, jak spolu stromy "mluví" a pomáhají nemocným kamarádům...

gab72
26.02.2018 3 z 5

Docela pěkně napsané, možná občas díky překladu se člověk ztrácel. Pro laickou veřejnost určitě poučné. Pro odbornou veřejnost se nabízí spousta otázek. Autor nakousne téma řekne A, ale už ne B. Najdou se však nové věci, které jsem nevěděla nebo se nad nimi nezamýšlela. Je dobré si některé uvedené poznatky ověřit při svých toulkách přírodou :). V roce 1959 byla vydána kniha od Ing. Zdeňka Mráčka- LES , vydavatelství Orbis. Řekla bych, že o lese jako takovém, je v této knize napsáno daleko více a srozumitelněji :).

lenkaBajza
10.02.2018 3 z 5

"příjemně teplý pozdně letní vzduch" a podobné slovní obraty .... autorův styl psaní (či nepovedený překlad knihy) mi vůbec nevyhovoval, textu jsem dost často nerozuměla.
Na druhou stranu, pasáže, kterým jsem rozuměla, mě donutí při procházce lesem si více všímat okolní krajiny a ověřovat si poznatky z knihy:-).

kraah
09.02.2018 5 z 5

Kniha je poněkud "hutná". Je členěná na spoustu krátkých tematických kapitol, celkový dojem trochu kazí styl psaní / překlad. Svému čtenáři však nabízí odlišný pohled na náš svět a na jeho fungování, stejně jako mu nabízí mnoho prostoru na zamyšlení.

Toto by měla být povinná četba namísto třeba Babičky ;)

whack
08.02.2018 5 z 5

O koľko by bolo na svete krajšie, keby každý lesník vnímal les tak ako Peter Wohlleben... Predstavuje komplexnejší pohľad na stromy, než aký zdieľa mnoho ľudí, a preto: nech sa táto kniha šíri takým tempom, akým začala, a pomáha porozumieť!

Makropulos
05.02.2018 4 z 5

Úplně jiný pohled na stromy a rostliny vůbec. Komunikace, sociální cítění a výchova potomků je něco, co by běžný člověk u stromů asi nehledal. Je vidět, že autor rozumí svému řemeslu a že má les a stromy opravdu rád. Takže ať všechno, co napsal, je pravda nebo napůl domněnky či spekulace, můj pohled na les, který jsem i do teď milovala, to dost významně ovlivnilo. Dívám se teď v lese trochu jinak. Zajímá mě, co je pod stromy, jak vypadá kmen a jak jsou narostlé větve.... Myslím, že stojí za to, si tu knížku přečíst.