Tajná historie

Tajná historie https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78152/bmid_tajna-historie-1Fd-78152.jpg 4 416 119

Richard se po roce studia na univerzitě zařadí mezi elitní kroužek pěti studentů studujících řečtinu u skvělého pedagoga Juliána Morrowa. Není lehké se mezi tyto studenty dostat, protože tvoří uzavřenou skupinu v rámci univerzity. Richard je zcela nadšený výukou, profesorem i svými novými přáteli: Charlesem a Kamilou, Francisem, Edmundem (Bunny) a Henrym. Tráví spolu téměř veškerý čas, víkendy tráví ve Francisově domě na venkově, ale Richard vycítí, že studenti mají i aktivity, které před ním tají...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Osveta (Martin)

The Secret History , 1992

los
24.02.2022 5 z 5

čtenářská lahůdka, domnívám se, že klíčem k její interpretaci je princip výstavby řeckého dramatu = stačí číst postavy jako role antické tragédie a nad univerzitním románem s kriminální zápletkou se rozprostře další dimenze ozřejmující jeho formu i narativní strategii

smazenaryba
07.02.2022 5 z 5

Akoby Fitzgerald, Machen a Christie napísali spoločný príbeh. Podivuhodný, no dobre fungujúci žánrový mix, psychologická dráma, detektívka a exkurzia do podivných zákutí jednej vysokej školy. Najpôsobivejšie bolo to postupné zlupovanie jednotlivých vrstiev charakteru ústredných postáv, ktoré spätne narúšalo spôsob, akým som príbeh vnímal a s tým spojené presúvanie ťažiska príbehu. Nie je to typ románu, ktorý je nevyhnutne obrazom reality, no svojou rafinovanosťou vytvára svet vlastný, knižný, pohlcujúci. Nie dokonalá kniha, ale maximálne hodnotenie a odporučenie si zaslúži.

uzivatel6305
03.02.2022 3 z 5

Velmi zvláštní příběh, plný rozporů. Zajímavý, ale i nudný a zdlouhavý, hluboký i povrchní, pozlátko i tvrdá realita, záživné rozhovory a dobrodružství i dlouhosáhlé přechytralé řeči amerických studentů, pevná přátelství i podvody a zrady. Tak si vyberte. Vypraveč mi hodně připomínal Velkého Gatsbyho, takový hromosvod. Prostě hodně americké.

alishek
29.09.2021 2 z 5

Kniha ve mě vzbudila poměrně vysoká očekávání, ale ve finále trošku zklamání. Většinu času tam je popis, jak se někde popíjí a celkově ten příběh nebyl úplně vyvážený.

Camelot
27.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Detektivní příběh pro literární snoby. Tak by se asi ve zkratce dala charakterizovat tato kniha.
Teď se podívejme, zda je takové značení smysluplné.
Malé skupině studentů se dostalo cti studovat na malé soukromé americké univerzitě starou řečtinu a zcela se jí oddat, mimo jiné díky vynikajícímu přednášejícímu.
Elitní (a elitářská) skupinka podlehne mysteriu starověkého Řecka a jeho mytologii natolik, že se oddává i dionýsovskému kultu. Osud ji však dostihne a přivede do zkázy.
Zatímco v podání severských autorů by šlo o přímočarý příběh zaměřený spíše na psychologii kriminalisty zatíženého osobními problémy a dlouhé pasáže „z pitevní zprávy“, autorka sestavila nevšední detektivní příběh, který je vpleten do přediva antické tragédie a mnoha kulturních literárních odkazů (Dostojevskij, F. S. Fitzgerald, Flaubert).
Řecká mytologie jako by se stala přímo součástí dějové linky, když hlavní aktéry děje stíhá nepřízeň Erínyí, jež jsou koneckonců v textu zmíněny rovněž.
Výsledkem je opulentní román, jenž banální příběh rozmařilých „Bright Young People“ převádí na drama zaobírající se vnitřním světem protagonistů, jejich rodinnými „anamnézami“ a motivacemi. Je to intelektuálně podnětné čtení, jež člověka kulturně zorientovaného oblaží mnoha příjemnými pocity, rozezná-li v dialozích či myšlenkách odkazy na ten či onen literární pramen.
Přesto moje libé pocity nahlodal drobný červíček pochybností a dospěl jsem k závěru, že snaha vystavět antickou tragédii na skutkové podstatě malérů univerzitních studentů, kteří „roupama neví, co dělat“, nestojí na pevných základech. Možná, že je tam příliš štukové výzdoby, kterou konstrukce pod ní jen stěží unese.
Vrátím se k úvodu: „Tajná historie“ asi je knihou pro literární snoby, pokud ji nebudou brát moc vážně.

Mngwa
11.08.2021 5 z 5

Tak tohle byla nepochybně jedna z nejlepších věcí co jsem četla za dlouhou dobu. Většina knih, i když se mi třeba líbí, mi tak nějak splyne dohromady. A pak jsou knihy, které zůstanou navždy jedinečné, zapamatuju si jména, atmosféru a jejich čtení je zážitek. Tajná historie je jednou z nich.

Lucie Pfeifer.
06.08.2021 5 z 5

Myslím si, že ne pro všechny věci se dají najít vhodná slova. A já po přečtení této knihy žádná nenacházím, protože tohle je jeden z těch příběhů, který vás na konci zmačká jako kus papíru a hodí proti zdi.

A jak tu už někdo psal níže, budu to nějakou chvíli zpracovávat s obavami, že už žádný příběh nebude takový.

Donna Tartt je velice výjimečná spisovatelka.

MarqueeMoon
18.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Majstrovsky vyrozprávané, ono sa tam zas toľko toho nedialo, ale depresívna, postupne slučku uväzujúca atmosféra ma dokonale vtiahla do deja.
Asi každá postava bola viac či menej sociopat. Ako by som sa zachoval ja v Richardovej koži po tom, čo by som sa dozvedel o tej blbej nehode? Neviem. Zničený ľudský život aj keď nehodou, je tiež zničený ľudský život a je potrebné prevziať zodpovednosť - ale rozprávač by zničil ďalšie štyri životy ak by urobil, čo je správne aj keď je v tomto prípade správnosť relatívny pojem. Evidentne ich to ale až tak netrápilo. A nakoniec viac ich nežrala ani tak Bunnyho smrť, ako to, že sa im to neprepečie, snáď okrem Richarda, ktorý vykazoval pálčivejšie výčitky svedomia. No za psychologickým rozkladom ostatných postáv, myslím, bol aj aspekt výčitiek svedomia, zaobalený so strachom z dolapenia, ktorý bol dominantný zrejme predsa u každého. Tu ma trochu mrzí ich forma rozprávania, tento príbeh si zaslúžil možno skôr vševediaci prístup. A možno ani nie, v podstate som veľmi spokojný, iba by som bol zvedavý, keď aj napríklad taká postava Juliana bola z môjho pohľadu dramaticky nevyužitá a plochá - tu som čakal viac. Záver skutočne nerozumiem, de facto ako sám Henry povedal, ono bremeno ho v podstate oslobodilo, bola to zvláštne atraktívna postava aj keď chladný sociopatický manipulátor, ktorý nakoniec zatiahol Richarda do celej veci veľmi vecne a vykalkulovane (veľmi pravdepodobne). Jeho počínanie v samom závere mi je najväčšou záhadou aj keď možné vysvetlenie bolo podané (Julian). Možno svoju existenciu už prekonal a preto v zásade ďalší život nepredstavoval mystérium. Ale ak by skutočne Camillu miloval, nezachoval by sa tak egoisticky. Aj keď jednal v afekte.. ťažko povedať.
Každopádne napriek právnym nedôsledkom, mali udalosti extrémne psychologické dôsledky, kde všetci iba stratili - seba navzájom aj svoju integritu - nezvratne a to je obrovská tragédia. Ako v antickej dráme aj tu hrala zásadnú rolu žiarlivosť.

Bedka
31.05.2021 4 z 5

Kniha sa mi pacila a aj ked mi citanie trvalo dlhsie ako obvykle, nelutujem ani jednu precitanu stranku. Za mna o nieco lepsia bola kniha Stehlik. To je moja srdcovka.

sgjoli
25.04.2021 4 z 5

Mám pocit, že mne čtení této knihy trochu udolalo. Od začátku se jedná o dost hutné čtení - už jen proto, že hned od prvopočátku víte, že příběh postupně směřuje k nevyhnutelné tragédii. A byť se prvních cca 100-150 stran zdá dost pomalých a rozvláčných, je tato kniha vlastně dost temná a ponurá celou tu dobu, co čtete. A čím víc se blížíte k bodu zlomu a poznáváte všechny okolnosti a poté následky dané tragédie, je to čím dál hutnější a temnější.
Tajná historie je dost atmosférické čtení. Autorka si hodně zakládá na pomalém, ale zato poctivém budování atmosféry, prostředí, postav a vztahů. Proto by někomu mohlo připadat, že je kniha až příliš rozvleklá, možná trochu nudná a na řadě míst se zdánlivě nic neděje. Ale to je záměr - autorka se nimrá v zdánlivě nepodstatných věcech, nicméně právě to důkladné poznání prostředí, postav, vztahů mezi nimi, myšlenek a pocitů - vše tu souvisí se vším a právě to spoluvytváří tu celkovou hutnost a temnost příběhu.
Kniha sama o sobě je dost ponurá i z toho důvodu, že příběh nenabízí příliš kladné hrdiny. Byť se zdánlivě zpočátku zdají všichni více či méně sympatičtí, je to vlastně maska, která se postupně bortí, - každý tak postupně odhaluje svoji pravou, v některých ohledech zkaženou povahu. Aspoň takový to na mne dělalo dojem. Na pozitivní náladě to rozhodně nepřidá - stejně tak jako samotné události této knihy. Autorka zde otevírá téma viny, zodpovědnosti a vyrovnání se s následky činu, který nelze vrátit zpět. Postavy tu jsou postupně psychicky vyčerpané - a pocit vyčerpanosti jakoby se přenášel i na mne.
Knihu budu ještě nějakou dobu vstřebávat. Takto čerstvě po dočtení 4 hvězdy z 5. Možná se ale k hodnocení časem ještě vrátím a lehce poupravím.

Anie.M
02.04.2021 2 z 5

(SPOILER) z počátku mě kniha nadchla, jak se ne moc bohatý kluk dostane do úzkého kruhu zbohatlíků o kterých nikdo nic pořádně neví a na hodiny učitele, který si vybírá jen hrstku studentů - jako nějaký tajný spolek. pak začal příběh upadat, nic se nedělo a měla jsem chuť knihu odložit. Pak se stala první vražda a vše zase začalo gradovat. následovala vlna nezajímavosti nad hloubáním a kombinováním, jak se zbavit otravného kamaráda, pak se ho tedy zbavili a každý po svém se s tím musel vypořádat. zajímavý námět a zajímavý úvod do děje, ale po zvážení kolem a kolem to byla vcelku ztráta času.

blazkoma
16.03.2021 5 z 5

V jednom komentáři ke knize jsem narazila na přirovnání Richarda k Nickovi z Velkého Gatsbyho a pomyslela si sakra, proč mě to hned taky nenapadlo. Pouhý pozorovatel, který nijak nevyčnívá a přestože se ocitá v centru všeho dění, nebýt vypravěčem, nemá nám co víc nabídnout.

Dani25
23.02.2021 2 z 5

Uf, tak neviem, či som čudná, kniha má tak vysoké hodnotenie, ale ja by som ju neodporúčala. Trápila som sa, lebo stále som čakala, ze to bude waw. Ale nebolo. Prvá polovica nie a nie sa rozbehnúť a druhá sa síce rozbehla, ale hlavne v pití, hltaní liekov rôzneho druhu a medzi tým nejaké drogy. Takže za mňa nie.

dedliipf
06.02.2021 4 z 5

Dnes se mi zdál sen, že jsem tuto knihu dočetla a byla jsem moc smutná, protože to končilo smutně a mně bylo líto, že už se loučím s hlavním hrdinou. O pár hodin později jsem knihu opravdu dočetla a bylo mi smutno.

Čtení nebyla úplná procházka. Prvních 100 stránek jsem se vyloženě nutila. Věděla jsem, že hodně lidí si této knížky považuje a chtěla jsem přijít na to, čím to je. To nevypadá jako dobrá motivace, ale zabralo to a za první pětinou jsem už byla chycená. V tu chvíli totiž Richard mrznul v největší Vermonstké zimě za posledních 25 let. Asi to sedlo do okolní atmosféry pandemické zimy a sněhových přeháněk, ale najednou mi příběh i hlavní hrdina přirostl k srdci.

Víc o ději říct nemohu. Každý detail může být tak trochu spoiler, protože síla této knihy vězí v tom, že postupně odhalujete uličky a linky vyprávění, vytváříte si a měníte názory na určité postavy a situace, a jste prostě Tam.

POZNÁMKA K PŘEKLADU: Kniha u nás vyšla dvakrát a pokaždé měla jiného překladatele. První vydání je z roku 1996 a seženete ho za pár pětek (antikvariáty), ale jazyk je někdy poněkud divný. Nemám srovnání s novým vydáním, tj. 2017 od Argo, ale bylo vidět, že je překlad občas doslovný (dítě si hrálo s letadýlkem ze Šťastného jídla), jindy jak kdyby v dialogu bylo něco, co v češtině zaniklo, například vtip nevyzní tak zábavně, jak vypravěč naznačuje... Takže volte vydání s vědomím, že výběr může mít vliv na váš požitek. Pokud máte možnost číst v originále, bude to volba nejlepší :-)

Opatov
26.01.2021 5 z 5

Těžká knížka. A to doslova. Ale díky audiu lépe k zvládnutí. Příběh vypráví bývalý student, který se kdysi snažil za každou cenu stát rovnocenným partě 5 bohatých studentů řečtiny. Jeho snaha byla tak úporná .....
Elita, pokřivené povahy bez skrupulí, skvělé vylíčení jednotlivých povah na pozadí studia řečtiny.
Zvrácenost bez výčitek.
Moc se mi líbilo, jedna z knih, které člověka osloví a zůstanou v mysli nadlouho.
Ráda bych si přečetla i Stehlíka.

Aivinka
29.10.2020 5 z 5

Ještě teď mám slzy v očích! Naprosto dokonalý počin, autorka je mistrině ve vyprávění. Kniha byla krásně proložená řečtinou, latinou a francouzštinou, a šlo poznat, že tomuto tématu autorka rozumí. Postavy byly silné a troufám si říct, až mrazivě dokonalé, Richard byl spíš pozorovatelem, ale to knize jen přidávalo na detailech, které stvořili tento mistrovský kousek. Klobouk dolů.

Blekí
09.10.2020 5 z 5

Ke knize asi dokážu říct jenom tolik, že těch 600 stran opravdu stálo za ten pocit, který jsem měla na konci knihy. Mám pocit, že jsem přečetla velké klasické dílo, které ve mě už napořád něco zanechá.

lencin
30.09.2020 5 z 5

Retrospektivní vyprávění vysokoškoláka z USA o tragické události.
(2015)

Dela111
27.09.2020 4 z 5

Tajná historie je nevšední příběh o kráse i ošklivosti, je to melodrama odehrávající se na akademické půdě. Hlavní postavy tu tvoří amorální uzavřený kroužek studentů, kde každý z nich je něčím pozoruhodný, ale většinou v negativním smyslu.
Zvrácený experiment, který studenti provedou, má ničivý dopad na ně samotné a změní zbytek jejich životů. Při postupném uvědomování si, co vlastně provedli, jsem čekala detailně rozebrané téma viny a výčitek svědomí, ale tady převládl strach z prozrazení, který vede k dalšímu činu... Přestože od začátku známe pointu, závěr knihy je těžko odhadnutelný.
Tento příběh má zajímavý atraktivní námět, skvěle vykreslenou atmosféru, je výpravný, propracovaný, po literární stránce je to skvost, ale bohužel často postrádá poutavost. Sráží ji nejen pomalé tempo a filozofující pasáže, ale i opakující se děj v podobě studentských radovánek. Zkrátit příběh o takových 70-100 stran, bylo by to výjimečné dílo na 100%. I tak ale doporučuji a hodnotím vysoko.

Isserley
10.09.2020 3 z 5

Na přebalu knihy jsem se o dočetla, že každý z autorčiných románů vznikal dlouhá léta. Přemýšlím, jestli právě toto není příčinou problému, který s romány Tajná historie a Stehlík mám. V obou knihách jsou části, které mě naprosto nadchly, ale také desítky až stovky stránek nudných a zbytečných.
V Tajné historii je to tak půl na půl. V první polovině brilantně rozehraný příběh skupiny studentů řečtiny, kteří si hrají s Psýché... V druhé polovině se příběh i jednotlivé postavy jaksi “rozpijí”, a to přeneseně i doslova. Nekonečné popisy toho, co a kolik si nalili, kolik toho vykouřili, případně jaké pilulky si vzali, jsou nepochopitelné, jsou k uzoufání (dokonce mě napadlo, jestli to není product placement). Tolik bych si přála vědět, jak jednotlivé postavy svůj příběh prožívají, proč jednají tak, jak jednají, co si o tom všem myslí. Jenže ne, nic, tři sta stránek a nic. Možná si to má čtenář sám domyslet, ale mně se to nepodařilo, asi jsem si měla taky něco nalít či zobnout...