Tajemství závojů

Od žen v Saúdské Arábii se očekává, že povedou nenápadný život předepsaný zákony islámu a tradicí. Ale Katya, jedna z té nepatrné hrstky žen v soudní laboratoři v Džiddě, je odhodlaná ve svém oboru prorazit. Když se na pláži najde tělo brutálně ubité ženy, místní detektivové se záhy chystají případ uzavřít jako další nevyřešitelnou vraždu — což se děje zcela samozřejmě ve městě, kde závoje konzervativního islámu drží ženy v anonymitě za života stejně jako po násilné smrti. Pokud je i tahle žena další z řady zavražděných služebných, najít viníka bude naprosto nemožné. Jediná Katya je přesvědčená, že se podaří oběť identifikovat a vraha najít. Na pomoc přivolá svého přítele Nájira a brzy se ukáže, že mrtvá dívka je mladá filmařka Leila, která si svými kontroverzními dokumentárními snímky vysloužila mnoho nepřátel. Jediným vodítkem je Leilin utajovaný materiál; Katya s Nájirem stanou tváří v tvář temné stránce města Džidda, již se Leila snažila odhalit: prostituci, násilí, vykořisťování a žárlivě střežená tajemství. Během vyšetřování vytvoří nečekané spojenectví s Američankou, jejíž manžel zmizel. Pátrání je zavede z ulic zacpaných auty do široširé pouště za městem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136063/tajemstvi-zavoju-136063.gif 4.237

Katya Hijaz (2.)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Jota

City of Veils (2010)

Kniha Tajemství závojů

broskev28
25.12.2018

Předešlé komentáře naprosto vystihují vše podstatné: atraktivní, nepříliš často se vyskytující prostředí (Saúdská Arábie) = mužský svět se vším všudy; zajímavý detektivní příběh, osamělá Američanka a její zážitky v písečné bouři; postupně se vyvíjející vztah Katyi a Nájira.
Není to nijak strhující četba, ale určitě je pro našince zajímavá a plná informací o muslimském světě, takže stojí za přečtení.

Babo
12.12.2017

Druhý díl se mi líbil víc než první. Nejsem nějak nadšeným čtenářem detektivek a i zde mě spíš zajímalo myšlení hlavních hrdinů. Saudská Arábie je pro mě neznámá země a myšlení muslimů je pro mě jak z jiné planety.
Postavení žen je celkem známé,alespoň v těch nejhrubších rysech. Bylo mi ale líto i Najíra ,kterého jeho víra staví do pozice hříšníka už jen když pohlédne na nezahalenou ženu. Takových, pro mne nepochopitelných okamžiků , je tam celá řada .
Zřejmě , pokud by byl další díl , už bych ho nečetla .

SmisekIvuska
25.12.2015

Super, dokonce mi to přišlo lepší, než "první díl". Poutavé čtení, kdy člověk chce vědět, jak to se všema dopadne. Místo děje popsané velmi dobře. Za mě opravdu palec nahoru :-)

Peti
17.11.2015

Druhý díl ze série Katya, opět se příběh odehrává v Saudské Arábii. Příběh začíná nalezením mrtvé dívky, děj je velice propracovaný a zábavný, pro mě jako evropanku těžké představit si žití v této arabské zemi a o to více obdivuju Katyu, která i přes spoustu zákazů, příkazů a nařízení ohledně postavení a práv ženy dělá, to co má ráda.

Malinali
23.09.2015

Volné pokračování - druhý díl - Oči pouště. Poutavé čtení z prostředí Arabských Emirátů, vnímání světa očima muže, očima ženy, jejich sbližování a vztahu a zároveň detektivní případ z toho prostředí. Doporučuji :)

poiu
02.07.2015

Kniha se dobře čte, příběh je zajímavý hlavně z hlediska možnosti nahlédnout do způsobu života a uvažování muslimů. Na druhou stranu mě trochu děsí, že bychom něco takového mohli zažívat i tady, v Evropě. Nechci se dožít doby, kdy žena nebude moci chodit sama po ulici, mluvit s muži, kteří nejsou její příbuzní, sama si vybrat manžela či zvolit povolání.... V tomhle ohledu na mě kniha působila trochu tísnivým dojmem....

"Přestaňte se na mě tak dívat," řekla.
"Jak se na vás-?" Ani na ni nepohlédl.
"Jako kdybych byla ten nejubožejší tvor ve vesmíru."
"Měla byste si zakrýt valsy," řekl a pokynul k její hlavě, pohled stále zaražený do země.

Ivana11
17.06.2015

Pěkné počtení detektivky z islámského světa.

soukroma
05.05.2015

Velice příjemné překvapení: o islámských teroristech v poslední době čtu - a slyším - mnohé (fikci i fakta), ale tohle bylo něco úplně jiného (o teroristy nejde naštěstí vůbec!). Velmi pěkně popsaný způsob života v Saudské Arábii, přesněji v Džiddě, a to zejména z pohledu místních žen, více či méně emancipovaných, a cizinek, které se samozřejmě musí podrobit místním omezením, jinak za vše hrozí nepříjemné popotahování naboženskou policií až vězení. Vztahy mezi muži a ženami jsou propírány ze všech úhlů, jak konzervativních muslimů, tak myslícími věřícími. O detektivní zápletku mi v tomto příběhu až tak nešlo, samotné příběhy i vývoj postav mi plně postačily ke spokojenosti.

Zöe Ferraris

Zöe Ferraris