Tajemství 13. nástupiště

Tajemství 13. nástupiště https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17596/bmid_tajemstvi-13-nastupiste-xo3-17596.jpg 4 115 19

Staré londýnské nádraží King's Cross je jako z jiného světa, anebo aspoň do jiného světa umožňuje vstup. Říká se to hlavně o jeho opuštěném 13. nástupišti – tam někde pod ním je prý zapomenutý vchod, kterým se dá projít do kouzelné říše zvané Ostrov náhlých mlh – království obývané kouzelnými bytostmi a všemi lidmi, kterým už život v naší civilizaci připadal neúnosný. A právě do světa lidí se chystá záchranná výprava Ale to je vlastně tajemství, co se neprozrazuje. Čarodějka Ofka modrozubka ze záchranné výpravy by se pěkně škaredila, kdybychom ho tady prozradili, a tak si ten příběh raději přečtěte.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Secret of Platform 13 , 1996

Ellis03
30.08.2021 5 z 5

Za mě to byl moc hezky pohádkový příběh. I když si myslím, ze spíše pro starší čtenáře. Já sama pamatuji, ze jsem knihu nakousla už před několika lety a vůbec nijak mě nezaujala. po letech jsem ji zkusila znovu a nadchla mě. I když to je pohádka, autorcin styl psaní mi úplně pro děti nepřijde A myslím ze starší čtenář si cteni uzije víc.

kralicekP.
16.04.2021 odpad!

Knížka se mi nelíbila. Ilustrace
mi připomínaly Moneta.
Nechytil mě děj a nelíbilo se mi
,že protahovali konec.
S knížkou jsem nespokojen.

Pralinka1910
15.04.2021 5 z 5

Už nepatřím mezi cílovou skupinu, takže
jsem váhala, ale nakonec rozhodly krásné obrázky Barbory Kyškové a King´s Cross, kde se děj odehrává. V Londýně se před několika lety odehrávaly i moje prodloužené prázdniny, tak jsem zavzpomínala. Přechodně se mi dokonce v noci do snu vrátila plynná angličtina. Před touto pohádkovou sci-fi, jsem četla psychothriller taky z Londýna, tak se nemůžu ubránit srovnání.
V pohádce je všechno přímočaré. Ti špatní - tady pro větší názornost se jmenují
Trottlovi. Vypadají směšně, dělají nesprávně věci a šíří zlo. Proti nim stojí ti správní. Někteří jsou staří (Kornelius), odlišní (Trudi)
oškliví ( Ogr), ale protože bojují za správnou věc, máme je rádi. V okamžiku, kdy autorka velmi sugestivně, představí hlavní hrdiny, je jasné, jak příběh dopadne.
Nevím, jestli malí čtenáři ocení banku s názvem Trottle&Blabols nebo chůvu, která si umělé zuby strká do hrnku s brandy. Mne se to moc líbilo.
Nejúžasnější je čarodějnice Ofka, která ví, ze na každého dospělého chlapa nejvíc zabere plešatící kouzlo...Houževnatě si jde za svým, a nakonec získá přesně to a toho, co chtěla.
Protože hned od začátku poznala, ze je ten pravý.
Kdežto v psychothrilleru nám to přebíhá z jednoho tábora do druhého a zase zpět. Zorientovat se je poměrně složité, navíc podtrženo mocí peněz. Nenašla jsem v knize žádný zdravý vztah: kamarádský, profesní, partnerský.... Opravdu je náš dospělý svět takový nepřehledný, nejednoznačný, složitý a s intrikami?

Až vám bude z toho našeho dospělého světa divně, zkuste se nechat obejmout pohádkou. I přes to, že už nejste cílová skupina. Pomáhá to!

krtys
02.08.2019 4 z 5

Pohádka o tajemném světě a přeci o Londýně. Na první pohled jen pohádka. Po začtení se, se není možné odtrhnout. Velmi příjemná a milá kniha.

Brambor16
25.03.2019 4 z 5

Jelikož to byla v dětství kniha kterou jsem poprvé v životě přečetla, nemůžu být kritická. Pravda je, že jsem z ní nebyla nadšená, ale donutila mě si přečíst další a další knihu takže.. :)

Vendula39
26.05.2018 5 z 5

Kniha se mi velice líbila a četla se prakticky sama od sebe.

Percabethka
25.04.2018 3 z 5

Pěkná pohádka, ale s hrozně předvídatelným dějem a někdy docela morbidní... Autorka taky mohla víc propracovat bloudy, protože ta z ostrova vedla podle všeho jen na nádraží King's Cross, ale ten ogr přišel na ostrov bloudou ze Švýcarska...
Jinak by mě docela zajímalo, jestli se tady trochu neinspirovala Rowlingová :D

Jogobella
12.02.2018 4 z 5

Příjemné čtení.

ElfkaEleanor
03.10.2017 5 z 5

Čtivá kniha spíše pro mladší čtenáře, nicméně kromě fantazie autorky jsem ocenila též provedení, kdy jsou stránky doplněné zábavnými perokresbami, které čtení zpříjemní.

trudoš
18.05.2016 3 z 5

Nenápadité a tradiční vyprávění se Eva Ibbotsonová ani moc nesnaží zamotat, takže konec člověk odhadne o dobré dvě třetiny knihy dříve, než se k němu doberou i hlavní hrdinové. Vypráví ho však s lehkým tónem a jemným humorem, což čtení přejemným způsobem popohání kupředu, i když přesně víte, kam směřuje. Jenže v rámci krátkého rozsahu jej autorka na můj vkus doslova přeplnila množstvím podivuhodných bytostí. Díky tomu jsem ani moc neměl šanci se blíže seznámit s ústředními postavami a zákonitostmi světa, což zamrzelo o to víc, že všechna ta demonstrace magických tvorů vlastně neměla pro zápletku valného významu.
Problém románů pro děti spočívá v tom, že jako dospělý je nemohu s tak úplně čistým svědomím soudit. Takže i kdy mě Tajemství 13. nástupiště příliš nezaujalo, musím mu přiznat, že má všechny předpoklady chytit do osidel čtenáře začátečníky. V tom mě utvrzuje jak poeticky rozpustilá stylistika, tak především černobílé ilustrace Barbory Kyškové, které příběhu nádherně sekundují.

Totojsemja
03.02.2016 5 z 5

Nikdy nezapomenu jak mi to starší sestra četla před spaním když mi bylo 5. Možná moje nejoblíbenější knížka. Mohl bych ji číst furt dokola.

Karcoolka2210
12.08.2015 4 z 5

Odporúčam. Dobrá kniha pre deti. Pre dospelého je dej predvídateľný, no musím sa priznať, že mi na konci vyšla aj slza ;) AJ

brčko-A
30.06.2015 5 z 5

Pro mě byla ta kniha odpočinková. Pěkná byla,taky by se mi líbilo mít doma Mlhoděje. Ke konci jsem vůbec od ní nemohla odtrhnout oči.

Always a reader
02.01.2015 5 z 5

Moc pěkná knížka. Od těch našich pohádek je dost rozdílná. Místy jsem se trošku ztrácela, ale moc se mi líbila. Je to příjemná změna a né pořád ty samé pohádky dokola.

anibeni
07.12.2014 3 z 5

Taková pěkná fantasy pro malé děti....

Mon12
03.12.2014 5 z 5

Příjemná fantasy knížka, která mne vtáhla do děje, užívala jsem si každou stránku a moc mě bavilo krásné vykreslení postav.

vikimi
11.07.2014 5 z 5

Nádherné, snové a poutavé. Knížky od téhle autorky nelze přehlédnout, a nelze na ně zapomenout!

Layss
26.02.2012 4 z 5

Pěkné fantasy pro ty nejmenší čtenáře. Myslím, že jsem to před několika lety četla dokonce několikrát, a vždy se mi příběh líbil...

Selekcaje
24.08.2011 4 z 5

Moc hezky psané, ale bohužel konec předem naprosto jasný. Nicméně krásný:)

kouzla Londýn princové duchové a přízraky rozhlasové zpracování fantasy

Eva Ibbotson
britská, 1925 - 2010