Beskydy - Ve stínu Lysé hory

Beskydy - Ve stínu Lysé hory https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359045/bmid_beskydy-ve-stinu-lyse-hory-HpT-359045.png 4 14 5

Beskydy, pohoří ležící na východní hranici naší republiky, učarují návštěvníkům nejen překrásnou přírodou, ale také bohatou historií. Beskydy – to jsou nejen hluboké lesy, horské louky, stáda ovcí pasoucích se kolem dřevěných salaší, ale také vzpomínka na slavného zbojníka Ondráše a další nezkrotné goraly, kteří v tvrdých horských podmínkách hospodařili. To vše utváří neopakovatelný genius loci, jímž je beskydské pohoří doslova prodchnuto. Ponořme se spolu s autorem Petrem Juřákem, historikem Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku, do poutavého vyprávění o horách a jejich obyvatelích, o zajímavé historii, pověstech a legendách. V prvním díle, který právě držíte v rukou, se budeme pohybovat v oblasti Slezských Beskyd, ohraničených řekami Olzou (Olší) a Ostravicí. Středobodem našeho putování bude Lysá hora, skutečná vládkyně hor. Toulat se ale budeme i po ostatních vrcholech – Velké Čantoryji, Kozubové, Gírové, Ostrém, Godule, Prašivé a mnoha dalších. Občerstvit se můžeme na některé z horských chat a povíme si i o těch, které již ožívají pouze ve vzpomínkách pamětníků. Nebudeme se ale pohybovat jen v oblacích. Sestoupíme také do údolí a navštívíme malebná městečka, vesnice a osady – Jablunkov, Mosty u Jablunkova, Hrčavu, Horní a Dolní Lomnou, Komorní Lhotku, Krásnou, Raškovice, Pražmo a samozřejmě Morávku. Průvodci nám budou zbojník Ondráš se svým druhem Jurášem, spisovatel Vladimír Vašek alias Petr Bezruč, věčný rebel Jan Koloničný z Morávky nebo národní buditelé František Sláma a Jan Winkler. A cestou se dozvíme rovněž o pohnuté historii Beskyd za druhé světové války i těsně po ní, kdy přes hory prchaly početné skupiny banderovců. Přijměte tedy naše pozvání, Beskydy na vás již čekají.... celý text

Komentáře (5)


Mrňous1
Mrňous1
12.06.2022 5 z 5

Děkuji za výbornou knihu o mých milovaných Beskydech. Jako rodačka z Ostravy jsem se dověděla mnoho zajímavých a poutavých informací o historii tohoto krásného kraje a o často velmi těžkých životních podmínkách a osudech zdejších lidí. Více takových publikací, už jsem si koupila druhý díl a těším se na něj. Rozhodně doporučuji.

Bedřich63
Bedřich63
28.01.2022 5 z 5

Výborně zpracovaná kniha o Beskydech, historii osídlení, obyvatelích a jejich životních podmínkách. Pro mě, rodáka z nedaleké Ostravy, tato kniha umožňuje náhled do dob dávno minulých, kdy byly Beskydy osídlovány.
Spoustu míst popisovaných v knize jsem osobně navštívil a proto jsem si rád doplnil informace o jejich historii. Vzhledem k množství fotografií lze provádět i srovnání stavu dřívějšího a současného.
Rád si přečtu i druhý díl vyprávění o Beskydech, který opět zpracoval pan Juřák a který vyšel v loňském roce. Také se podívám na další knihy z edice Tajemné stezky, abych blíže poznal historii a vývoj v jiných regionech u nás


jirka666
jirka666
02.05.2020 5 z 5

Beskydy zbožňuji a tak i tato kniha se stala mou srdcovou záležitostí. Kniha byla plná pro mě zajímavých a občas i dost překvapivých informací. Už se těším na to, až se budu zase toulat po Beskydských kopcích a u toho vzpomínat na to, co jsem si v této knížce přečetl.

konicekbily
konicekbily
28.06.2018 5 z 5

Je to vlastně taková malá encyklopedie historie Těšínských Beskyd, od Lysé hory po Hrčavu. Besydy znám - jako své boty - v jejich okolí jsem prožil celých dvacet let svého života, mnohé informace nejsou pro mne novinkou, ale oceňuji ohromnou práci autora, kterou vykonal při přípravě této knížky! Pokud se někdo bude zajímat o popisovanou oblast, určitě zde najde mnoho potřebných informací.

haki34
haki34
01.02.2018 5 z 5

Jistě další výjimečná publikace o Beskydech, na kterou jsem v poslední době narazila. Odlišná od knih pana Andrleho, i když něco - lokalitu - mají společnou. Věnuje se historii, pověstem, i současným informacím. Kapitolky či články mi však přijdou někdy takové až zkrácené, a poslední myšlenka, zakončení či pointa vlastně chybí.... každopádně, rodákům či milovníkům Beskyd doporučuji !