Tábory utrpení a smrti

nehodnoceno
Tábory utrpení a smrti

Autorky se v této práci pokusily podat úplný soupis nacistických táborů všeho druhu, které vznikly na našem území v letech druhé světové války. Po pravdě řečeno však nejde o strohý soupis, ale o náročnou klasifikaci a leckdy až vyčerpávající charakteristiku těchto obludných nacistických zařízení. Po obsáhlé úvodní kapitole o vývoji koncentračních táborů na vlastním území Třetí říše podávají autorky přehled nacistických donucovacích zařízení na našem území, a to v pořadí: koncentrační tábory, židovské tábory, internační tábory, cikánské tábory, trestní, kárné a výchovné tábory, pracovní tábory a zajatecké tábory. Autorky přitom využívají především desítky fondů archívních materiálů nejrůznějších proveniencí, opírají se o vzpomínky a svědectví těch, kteří prošli peklem nacistických táborů, a v neposlední řadě o bohatou literaturu. Výklad je věcný, střídmý, nepatetizující, takřka ryze faktografický, čímž autorky jen umocňují působivost této ojedinělé a mimo všechny pochyby nanejvýš přínosné dokumentární práce. Jen jediné zjištění je na ní zarážející - kniha totiž vychází v nákladu pouhých 1600 výtisků! B.K., in: Historie a vojenství, 1970...celý text

Válečné, Historie
Vydáno:, Svoboda

nacismus koncentrační tábory perzekuce Židé pracovní tábory druhá světová válka (1939-1945)

Autor knihy

Růžena Bubeníčková