Ta druhá zapisovatelka

Černá komedie z pulzujícího New Yorku dvacátých let S měnící se rolí ženy v moderním světě přicházejí nové, dosud neznámé a vzrušující výzvy Rose Bakerová pečetí lidské osudy – stisknutím několika kláves psacího stroje může poslat člověka třeba na doživotí do vězení. V pozici stenotypistky na policejní stanici v New York City je Rose něco jako velekněžka. Přiznání jsou jejím denním chlebem. Jenže se píše rok 1923, a tak přestože musí běžně vyslechnout i ty nejdrastičtější detaily přestřelek, rvaček na nože a vražd, sotva vyjde z výslechové místnosti, je zase jen příslušnicí slabšího pohlaví, která se hodí nanejvýš na zakládání spisů a vaření kávy. Venku přitom naplno propuká nová éra a není divu, že se v prostředí New Yorku cítí Rose zmatená. Pryč jsou viktoriánské představy o tom, co je přijatelné. Ženy všude kolem ní si nechávají stříhat vlasy nakrátko, kouří, chodí do barů. Jenže prudérní Rose uvízla kdesi v blednoucím světle dob dávno minulých, a tak hledá zkušeného průvodce životem, který jí v dětství scházel. Když na stanici mezi stenotypistky nastoupí nová dívka, oslnivá Odalie, Rose navzdory svým předsevzetím podlehne jejímu kouzlu. Jak obě ženy proplouvají mezi blyštivým podsvětím náleven po nocích a prací na stanici ve dne, nechává se Rose stále hlouběji vtahovat do Odaliina světa vysokých sázek. A její fascinace Odalií se záhy promění v posedlost, ze které se možná už nikdy nevzpamatuje...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193714/ta-druha-zapisovatelka-dhs-193714.jpg 3.771

The Other Typist (2013)

Vydáno:, Jota

Kniha Ta druhá zapisovatelka

DennisMoore

Tak především - Suzanne Rindellová je skvělá vypravěčka a Naďa Funioková zase překladatelka a díky nim se mi Ta druhá zapisovatelka četla tak příjemně, jako už dlouho nic (těch několik chyb v českém vydání jde na vrub redakci). Není vůbec problém přenést se do doby, ve které se příběh odehrává, protože autorka ji má očividně velmi podrobně nastudovanou, obdivuhodné ale je, jak přirozeně (neencyklopedicky) tu dobu dokázala vylíčit. Rose je výborná postava, její glosy jsou většinou milionové a díky tomu, že jí vcelku dobře vidíme do hlavy, je její vztah s Odalií dost uvěřitelný a jeho bobtnání až hmatatelné. Pokud si během čtení občas položíte otázky typu "No jo, ale proč...? Jak je možné, že...? A to jako...?", v závěru na ně dostanete odpovědi a možná stejně jako já dostanete také chuť si knihu přečíst znovu.

bobina1313
18.10.2017

krásná dvacátá léta v New Yorku,styl,atmosféra ,charakteristika postav,dialogy -paráda,akorát ke konci trochu nuda

Smiragl
05.04.2016

nemůžu říct, že by mě kniha zklamala, docela se mi líbilo, jak se postupně odhalovala pravda, ale nijak extra mě to nenadchlo...

Artep25
24.03.2016

Dočetla jsem jí dokonce i když jsem měla nutkání ji odložit .V podstatě mne udržel u čtení způsob ,jakým byla napsaná .Líbilo se mi ,mi jak vykresluje autorka posedlost Rose Odalií a duch doby ,který se táhl celou knihou .Trochu mne otrávil konec. Tak nějak postrádal gradaci.Dávám 3 hvězdy .Nebylo to špatné ,ale četla jsem mnohem lepší knihy .

koblizek8
03.03.2016

nic moc jsem od toho nečekala, ale nakonec se mi knížka docela líbila. nemyslím, že by to bylo o hlouposti hlavní hrdinky, myslím, že takových lidí, kteří se nechají někým smýkat a převezmou od něj skoro celé své bytí, je dost a dost...
překvapivý konec, čtivé...
je to zase něco trochu jiného, což je příjemné.

Medvědářka
09.01.2016

nuda,nedočetla jsem

Tiffany
04.07.2015

Přebal knihy a recenze slibovaly vic. Těšila jsem se na barvitějši vykreslení jazzového věku, a to se nekonalo... . Spousta slov, držela člověka v očekávání. ... a... , zakončení mi přišlo hloupé. Nebo sama hrdinka ?? Tak naivni a poblázněná ?? A černou komedii, bych v tom nehledala. Spíš ženský román.

Veve131
23.01.2015

Kniha se mi dostala do ruky náhodou. Byla jsem mile překvapena. Kniha se četla lehce a děj měl spád. Určitě stojí za přečtení.

lazenskaveverka
20.01.2015

New York, rok 1925, prohibice. Elegantní doba. Hezky rozehrané karty. Musela jsem knihu zhltnout v napjatém očekávání fascinujícího vyvrcholení příběhu. Vcelku příjemné oddychové čtení, které ke konci bohužel ztratilo trochu dech, proto nedávám plný počet hvězd.

Kůstka
03.11.2014

Zase jednou knížka, o které budu přemýšlet ještě pár dní po dočtení. Zaujala mě nejdřív hlavně obalem, později i anotací. A jelikož tu nechci spoilerovat, čemuž bych se asi neubránila, protože mám vážně plno dojmů, tak ji jen doporučím dál :) Není to přímo historické, není to ani žádná detektivka, kde byste museli číst dlouhé odstavce popisující detaily vražd, je to hlavně o dvou zapisovatelkách, o jejich životech..

Antoaneta
22.10.2014

Tahle kniha mne nijak zvlášť nenadchla díky recenzím jsem od ní čekala více.Při čtení mi určité pasáže připadaly nudné a nic neříkající.Samotný příběh může zaujmout čtenáře,spoustě lidí se určitě líbí nicméně můj šálek kávy to rozhodně není.

Pivísek
23.09.2014

Kniha se četla velmi dobře, přestože v ní člověk hledá dialogy téměř marně. Ale i těch pár stačí, i bez nich je čtenář napnutý, jak to asi dopadne. Celou dobu je jasné, že se stalo "něco", co převrátilo hlavní hrdnice život naruby, ale až do posledních pár stran nevíme, co to bylo. Konec byl dost rychlý a tak nějak useknutý, proto dávám 4*, jinak styl psaní i svižnost příběhu chválím, naštěstí se vše obešlo skoro bez hluchých míst...

ZÓNA
02.09.2014

Poutavé a napínavé. Detailně vylíčené poblouznění charismatickou dívkou, která totálně zničí jednu nevinnou ženu. Krásné postavy, postupující děj a promyšlená zaplatka dělají z knihy velice čtivou záležitost. Jen si postesknu nad hloupostí hlavní hrdinky, která se zcela vědomě žene vstříc své zkáze. Postupem času by snad každý rozumný člověk opustil přátelský vztah s člověkem, který je zlý a krutý. Ale kdo z nás zažil poblouznění? Snad potom je takovéhle chování na místě.

Alma5
13.08.2014

Těžko napsat něco dalšího, co ještě nebylo zde řečeno. Zhruba od poloviny knihy je jasné, že kniha k dobrému konci nespěje, ovšem výsledný konec byl mnohem komplikovanější a nečekanější, než jsem si dokázala představit. Mně byla vypravěčka sympatická, přišlo mi, že na sebe nahlíží tak nějak s nadhledem. Rozhodně kniha stojí za přečtení.

RADOST
06.08.2014

Zvláštní, kvalitní kniha, která vás postupně vtáhne do atmosféry té doby i života vypravěčky. Vypráví podrobně, s jistým šarmem,pečlivými popisy - a vy žasnete. Nad jejím uvažováním, nad její citovou vyprahlostí a touhou po přátelství či lásce, nad jejími postřehy i naivitou. Není hloupá, jak může být tak zaslepená? Fandíte jí, leze vám na nervy a nakonec překvapí. Byla to láska? Závislost? Duševní choroba? Nebo vypočítavý plán? Čí? Posuďte sami. Po rozvláčném začátku se nebudete nudit.

Popelllka
04.07.2014

Kniha se opravdu četla celkem lehce, díky dobře vypracovaným dialogům to pěkně "odsejpalo", nicméně dle recenzí jsem čekala určitě daleko, daleko víc. Příběh je vystavěn dobře, ale vyústění čtyřset stránkové knihy je na posledních pár stranách, předtím je pouze upozorňováno, že vyústění nějaké bude a celou dobu jen v záplavě slov čekáte na to "něco". Je v ní pár hezkých míst, kde je cítit atmosféru doby, ale na tak objemnou knihu se mi to zdá opravdu málo. A přes všechny ty holčičí úvahy, tajné deníčky a zápisky přesouvám tuto knihu z kategorie románů spíše do kategorie dívčích román(k)ů

bookcase
25.06.2014

Tak tahle knížka byla vážně pecka. Četla se lehce. Nevím jak to autorka a pro nás hlavně překladatelka udělaly, ale ta knížka má v sobě ducha doby, ve které se odehrává. Atmosféru New Yorku dvacátých let i ruch na policejním okrsku, kde Rose pracovala.
Na obalu je napsáno, že se jedná o černou komedii. Nevím, mně to jako černá komedie moc nepřipadalo, ale nevím jak bych styl knížky přesně pojmenovala.
I když to bylo spíše vyprávění (ich forma z pohledu Rose), nebylo tam hodně dialogů, opravdu se to četlo lehce.
Konec lehce šokující a hlavně nečekaný, i když si zpětně říkám, že to k němu všechno vlastně směřovalo. Pár knížek, ve kterých to tak nějak podobně bylo, jsem už četla.

evasamankova
17.04.2014

Výborná kniha, která mě překvapila tak, jak jsem to od ní absolutně nečekala. Autorka vypráví pomalu, ale s ohromnou jiskrou. Někoho to možná bude nudit, ale mě to díky jejímu vypravěčskému stylu moc bavilo. I když se v ději často nic podstatného nedělo. Samo finále knihy je nečekaná pecka. Pořád nevím, co si myslet. Vhodné téma na různé analýzy a dedukce-)