Světlé dny

Vteřiny, jež změní život navždy V malém městečku na jihu Německa prožívá děvčátko Seri světlé dny svého dětství: dny, které tráví v zahradě u své kamarádky Aji, pocházející z maďarské artistické rodiny a žijící s matkou v chatrči na kraji města. Jenže tento zdánlivě idylický svět dětství v šedesátých letech dvacátého století má takřka neviditelné kazy: Serin otec zemřel krátce po jejím narození a Ajin otec, který vystupuje v cirkuse jako akrobat na visuté hrazdě, přijíždí na návštěvu jen jednou do roka. Karl, společný kamarád obou dívek, zase přišel o mladšího bratra, který jednoho jarního dne nastoupil do cizího auta a nikdy se už nevrátil. Matky své děti provádějí proudy i mělčinami jejich dětství a učí je, že ze života nemusejí mít strach a že je třeba vrhnout se do něj naplno. Zsuzsa Bánková vypráví příběh tří rodin a provází své mladé hrdiny celou první půlí jejich života. Když Seri, Karl a Aja odjedou studovat do Říma, jejich přátelství je podrobeno náročné zkoušce. Světlé dny jsou knihou o přátelství a zradě, o lásce a lži, o minulosti, která jen postupně odhaluje svá tajemství, a o vteřinách, jež nám navždy změní život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/159617/svetle-dny-159617.jpg 3.938
Vydáno · Host

Die hellen Tage · 2011

Kniha Světlé dny

hzd

Kniha se mi celkem líbila. Styl paní spisovatelky a její psaní dlouhých předlouhých vět mi ale moc neseděl. Příběh byl hezký, propletené nelehké osudy všech postav mě bavily.
Nejvíce se mi líbilo období dětství. Část odehrávající se v Římě mě tolik nebavila. Evin křivý dům jsem úplně viděla před očima a vlastně celou vesnici.

JanaŠ.051
21.08.2018

Neuveriteľne nádherný, poetický a lyrický román.

Knihomlok2015
27.05.2018

V poslední době mi žádná kniha nedala tak zabrat jako takhle. Ten příběh by mohl být opravdu skvělý (a opravdu asi i byl), jenže mně byl strašlivě proti srsti ten rytmus toho vyprávění. Takovéhle příběhy by měly být unášeny na těch nejlehčích vlnkách čeřených vod a né hnány rychlostí povodně, která sebou smete vše, co se jí postaví do cesty. Prostě jsem z těch souvětí měla pocit, jako bych četla v rytmu památného výroku RA-TA-TA-TA-TA a to jsem prostě a jednoduše skoro nevydýchala.

MarcelPaška
12.03.2018

Nádherná kniha

JEJJ
22.04.2017

Dlouho jsem nečetla takto zvláštní knihu, jejíž děj se vlastně ztrácí v nekonečných souvětích. Říkala jsem si, že by se každé souvětí dalo nahradit jednou krátkou větou, která by vyjádřila podstatu. Na druhou stranu jsem po přečtění stále měla pocit, že jsem s Ajou v zahradě pod lípami a za plotem jsou vlčí máky. A kdyby se mne někdo zeptal na děj, tak vlastně nevím, co bych řekla, snad o matkách a životních zkouškách.

B.V.
03.01.2016

"Naše paměť se každých pár kroků posouvá a vše znovu přerovnává. Takže i já něco posouvám, mladší myšlenka vytlačuje starší, protože nemohu mít v hlavě všechno současně."
- Světlé dny, strana 389

Jedna z mála citací z této knihy, která nezabírá půl stránky. Ale když si čtenář na delší souvětí zvykne a dá příběhu šanci, bude překvapen, jak je vše jinak, než se na první pohled zdá.

Illaa
07.06.2015

Mě kniha vůbec nezaujala. Zdlouhavé povídání v nekonečných souvětích, kdy na mnoha místech ztrácíte ponětí o hlavní myšlence rozsáhlého zamýšlení autorky. Běžný životní příběh je až tak moc rozvedený do docela nudných detailů. Knihu jsem bohužel dočítala jen z přesvědčení, že knihu nikdy neodkládám nedočtenou.

zararaka
11.02.2015

Dlouho jsem nečetla něco tak krásného...tuto knihu zařazuji do svých top kousků. Před očima se mi otvíral příběh, poskládaný z kouzelných střípků něčeho nehmatatelného, čeho by byl člověk rád součástí...vůně a barvy..

léto dětství německá literatura

Zsuzsa Bánk