Plavec

Plavec https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184037/plavec-184037.png 4 3 1

Román německé autorky maďarského původu vypráví o sourozenecké dvojici, která putuje s otcem křížem krážem po Maďarsku během 50. a 60. let 20. století. Jednoho dne se děti ocitají bez své matky, která emigruje do Rakouska. Tady začíná jejich cesta s otcem po celém Maďarsku, po příbuzenstvu, které je ochotno neúplnou rodinu podpořit vždy jen na nezbytně nutnou dobu. Těžká společensko-kulturní a politická situace Kádárovského Maďarska se prolíná celým románem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Větrné mlýny

Schwimmer

mirkoczentovic
22.01.2018 2 z 5

Nevyužitý potenciál. Dojmy a emócie z Plavca okolo mňa len letmo preplávali a nezanechali vo mne takpovediac nič.

Pri čítaní mi chýbala najzákladnejšia ingrediencia každej dobrej knihy: Chuť na ďalšie čítanie. Sledovať osudy Katy, Istiho, Kálmana a ich početného príbuzenstva ma prekvapivo nebavilo a k čítaniu som sa musel nútiť, čo sa mi naposledy stalo azda pri povinnej literatúre.

Plavec ma totiž nezaujal ani dejom, ktorého na takmer 300 stránkach originálneho vydania (tu uvedený český preklad má buď väčší rozmer strán, alebo ide o chybu :-)), ani postavami, ktorých bolo pomerne dosť s pre mňa nie práve najzapamätateľnejšími menami, všetky akosi všedné a nestojace za pristavenie, ale ani atmosférou, ktorú som očakával.

Možno som bol podobného štýlu (žiadna priama reč, veľa atmosféry) presýtený po vynikajúcom Halt auf Verlangen od Ursa Faesa, možno mi prekážali dlhé opisy každodennosti a možno som mal od knihy len nesprávne očakávania. Rozprávanie malej Katy je totiž síce namontované na zaujímavú časovú šablónu, ale stále je to len rozprávanie malého dieťaťa so zmyslom pre detail, ale nie pre dôkladnú sondu do charakterov a prostredia, akú by si táto tematika vyžadovala.

německá literatura

Zsuzsa Bánk